CUPRA predstavuje nový, vysoko výkonný model CUPRA Born VZ

22.02.2024 21:39

  • CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h

  • Športovejší interiér s novými škrupinovými športovými sedadlami CUP Bucket a pádlami na ovládanie rekuperácie na volante

  • Dynamické vlastnosti zlepšuje modifikovaný podvozok, bezprostrednejšie riadenie a výkonnejšia brzdová sústava

  • Vonkajší dizajn dopĺňajú dva nové druhý diskov z ľahkej zliatiny formátu 20” (z toho jedny kované) a nové farby karosérie


CUPRA Born je prvým elektrickým modelom mladej španielskej značky, ktorý perfektne navzájom skĺbil elektrifikáciu a vysokú výkonnosť. CUPRA teraz tento impulz vo svojom modelovom programe posúva ďalej novou, vysoko výkonnou verziou CUPRA Born VZ, inšpirovanou mestom Barcelona.

VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky. Elektrický pohon modelu CUPRA Born VZ dosahuje výkon 240 kW (v prepočte 326 k) a maximálny krútiaci moment 545 Nm. Tomuto výkonovému potenciálu konštruktéri prispôsobili podvozok, riadenie a brzdovú sústavu kompaktného elektrického automobilu. Vďaka týmto modifikáciám je CUPRA Born VZ jedným z najdynamickejších automobilov v segmente.

Model CUPRA Born ako naše prvé 100 % elektrické vozidlo pri svojom debute v roku 2021 predstavoval míľnik pre našu značku. A etabloval sa vynikajúco keď sme v minulom roku z neho predali 45 300 kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %,“ povedal Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA. „Verziou CUPRA Born VZ teraz prinášame do tohto modelového radu ešte väčší výkon, opäť dokazujúc, že elektrifikácia a vysoká výkonnosť sa perfektne hodia k sebe“. 

CUPRA Born VZ využíva osvedčené pohonné ústrojenstvo radu CUPRA Born a pridáva mu ešte vyšší výkon. Nový elektromotor poháňajúci zadné kolesá teraz dosahuje výkon 240 kW (v prepočte 326 k) – čo predstavuje nárast o 40 % oproti doteraz najvýkonnejšej verzii e-Boost. Aj maximálny krútiaci moment vzrástol na mohutných 545 Nm – o 75 % viac ako doteraz. CUPRA Born VZ zrýchľuje z miesta na tempo 100 km/h za iba 5,7 sekundy – o sekundu rýchlejšie ako verzia e-Boost. Aj elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť konštruktéri zvýšili na 200 km/h – o 40 km/h viac ako pri verzii e-Boost. 

Kvôli výkonnejšiemu pohonu má CUPRA Born VZ modifikovaný aj podvozok aby sa potenciál pohonu optimálne premietol do oblasti jazdnej dynamiky.

CUPRA Born VZ má na zadnej viacprvkovej náprave nové pružiny a adaptívne tlmiče systému DCC, ktoré spolu s modifikovanými ventilmi v predných tlmičoch, rekonštruovanými pružinami predných tlmičových vzpier McPherson a hrubšími stabilizátormi vytvárajú nový podvozok DCC Sport. Tento podvozok zlepšuje ovládateľnosť a trakciu pri dynamickej jazde a súčasne vďaka nastaviteľným adaptívnym tlmičom pruženia poskytuje vysoký komfort keď si to vodič želá.

K športovejším jazdným vlastnostiam verzie CUPRA Born VZ prispieva aj modifikované hrebeňové riadenie s bezprostrednejším sprevodovaním a novým softvérom.

Kvôli zvýšenému výkonu pohonu konštruktéri modifikovali aj brzdovú sústavu, ktorá má na zadnej náprave väčšie brzdové bubny. Nové vyladenie elektronického rekuperačného brzdenia, ktorého intenzitu teraz vodič môže nastavovať pádlami na volante, zabezpečuje verzii VZ bezprostrednejšiu reakciu brzdovej sústavy oproti ostatným verziám radu CUPRA Born.

Na prenos väčšieho krútiaceho momentu poháňanými zadnými kolesami má CUPRA Born VZ štandardne širšie, vysoko výkonné pneumatiky 235/40 R 20 obuté na diskoch z ľahkej zliatiny rozmeru 8J x 20 na rozdiel od verzie e-Boost, ktorá má štandardne disky 7,5J x 19 s pneumatikami formátu 215/50.

No zvýšená výkonnosť nebolo dosiahnutá na úkor efektivity a CUPRA Born VZ má dojazd do 570 km* (kombinovaný podľa WLTP). Batéria bola konštrukčne vylepšená a teraz má kapacitu 79 kWh netto (+2 kWh). Batéria pohonu sa dá nabíjať doma pomocou wallboxu s výkonom 11 kW striedavým napätím alebo na verejnej rýchlonabíjačke jednosmerným napätím s výkonom 170 kW. V takomto prípade trvá dobitie batérie z 10 na 80 % využiteľnej kapacity iba 30 minút*.

Vonkajší dizajn CUPRA Born VZ umocňujú dve nové farby karosérie – exkluzívne pre verziu VZ vyhradená tmavozelená Dark Forest a čierna Midnight Black. Športovú estetiku vozidla dotvárajú dva nové druhy 20-palcových diskov z ľahkej zliatiny – jedny odlievané s 3D dekoračnými prvkami medenej farby a druhé kované z ľahkej zliatiny. Insígniami vysokého výkonu je logo VZ na dverách batožinového priestoru a nápis CUPRA vo vyhotovení tmavého chrómu.

Emocionálny dizajn pokračuje aj v interiéri modelu CUPRA Born VZ. Štandardné škrupinové športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy CUP Bucket sú exkluzívne vyhradené pre túto verziu elektrického modelového radu Born a majú rovnaké vyhotovenie ako v najvýkonnejších verziách automobilov CUPRA so spaľovacím motorom – CUPRA Formentor VZ5 a CUPRA Leon VZ CUP. Nižšia poloha športového sedadla nad zemou prispieva k ergonomicky výhodnejšej polohe vodiča pri rýchlej, dynamickej jazde. Sedadlá majú kombinovaný poťah z textilu SEAQUAL® YARN.

Vďaka modifikáciám podvozku sa CUPRA Born VZ dá objednať súčasne s kombináciou troch zadných sedadiel a strešného okna, čo doteraz nebolo možné.

K zlepšeniu ovládateľnosti modelu CUPRA Born VZ prispievajú pádla na volante na nastavovanie intenzity rekuperácie. Keď vodič uvoľní pedál akcelerátora, elektromotor sa prepne do režimu generátora. Pri tom premieňa kinetickú energiu na elektrickú, ktorou dobíja batériu pohonu a tým súčasne spomaľuje vozidlo. Toto rekuperačné brzdenie znižuje opotrebovanie hydraulických bŕzd. Na pohodlnejšie ovládanie rekuperácie teraz vodič môže v režime jazdy ‘D’ pádlami na volante prepínať medzi 3 úrovňami rekuperácie podľa toho, ktorý najlepšie vyhovuje jeho štýlu jazdy.

CUPRA Born VZ má vylepšenú aj digitálnu koncepciu ovládania. Centrálny ovládací displej, odsadený od prístrojovej dosky, má väčšiu uhlopriečku 32,8 cm (12,9 palca) a osvetlené dotykové posúvači na spodnej lište displeja na ovládanie teploty dvojzónovej klimatizácie a hlasitosti audiosystému.

Systém infotainmentu CUPRA Born VZ môže byť na želanie doplnený ozvučovacou sústavou high-end s 10 reproduktormi, vyvinutou v spolupráci so spoločnosťou Sennheiser. Sústavu reproduktorov s elegantnými kovovými krycími mriežkami v kabíne napája multikanálový digitálny zosilňovač s vysokou účinnosťou a celkovým výkonom 425 wattov. Zosilňovač využíva patentovaný softvér Sennheiser AMBEO Concerto, ktorý zo stereofónneho signálu pomocou špeciálneho algoritmu vytvorí verný 3-rozmerný priestorový zvuk, ktorý pri ozvučení kabíny vozidla vytvorí posluchový zážitok živého koncertu.

Rovnako ako ostatné modely VZ má aj špičková verzia radu Born v interiéri štandardne technológiu Smart Light, ktorá predstavuje novú dimenziu intuitívnej komunikácie medzi strojom a človekom. Horizontálny svietiaci pás po celej šírke prístrojovej dosky pod predným sklom a v obkladoch dverí slúži na zobrazovanie výstražných upozornení a indikáciu špecifických funkcií pre vodiča a spolujazdcov. Dynamickým farebným svetlom zobrazuje informácie ako úroveň nabitia batérie, výstražné upozornenia asistenčných systémov (Front Assist, ACC a C2X), funkcie infotainmentu (hlasové ovládanie, telefonický hovor, navigáciu), informácie inteligentného parkovacieho asistenta, zamknutie a odomknutie vozidla, ako aj výstrahu pri vystupovaní. Vďaka tejto intuitívne vnímanej vizuálnej signalizácii je CUPRA Born VZ inteligentnejším a bezpečnejším automobilom.

Orientáciu značky CUPRA na bezpečnosť a komfort dokumentuje široké portfólio zdokonalených a nových asistenčných systémov, ktoré sú dostupné štandardne alebo na želanie.

Systém Travel Assist 2.6 kombinuje adaptívny tempomat (ACC) s asistentom jazdy v pruhoch (Lane Assist) na automatické vedenie vozidla v pozdĺžnom a priečnom smere. Nová verzia, ktorá je k dispozícii pre model CUPRA Born VZ, má zlepšenú funkčnosť na cestách so slabým značením jazdných pruhov vďaka informáciám prijímaným z cloudu. Navyše nový systém umožňuje aj automatickú zmenu jazdného pruhu pri jazde na diaľnici.

Aj parkovanie je teraz oveľa jednoduchšie. Nový systém na diaľkové ovládanie parkovania Remote Park Assist umožňuje vodičovi zaparkovať vozidlo do tesného priestoru ovládaním prostredníctvom smartfónu zvonka, asistent na parkovanie s pamäťou Trained Parking Assist umožňuje naučiť vozidlo automaticky absolvovať posledný úsek pred zaparkovaním na určené miesto. A pri každodennom parkovaní bez ohľadu na miesto, je vítanou pomôckou priestorový kamerový systém so záberom v okruhu 360°s funkciou virtuálneho pohľadu Top View na vozidlo a jeho okolie zhora.

K zvýšeniu bezpečnosti a pohodlia prispieva aj systém monitorovania mŕtvych uhlov vonkajších spätných zrkadiel Side Assist na bezpečnú zmenu jazdného pruhu s funkciou asistenta pre vyparkovanie na bezpečné cúvanie na cestu s miest z obmedzeným výhľadom. Výstražný systém Exit Warning upozorňuje pri vystupovaní na iné vozidlá a cyklistov približujúcich sa zozadu, asistent diaľkových svetiel Light Assist to automaticky prepína medzi tlmenými a diaľkovými svetlami a systém rozpoznávania dopravných značiek zobrazuje dopravné značky obmedzenej rýchlosti a doplnkové informácie na displeji vodiča.

No značka CUPRA sa rovnako usiluje aj o dosiahnutie rovnováhy medzi individuálnymi potrebami mobility a ochranou životného prostredia. Preto je CUPRA Born prvým modelom, ktorý sa dodáva zákazníkom neutrálne z hľadiska emisií CO2. Táto koncepcia využíva energiu z obnoviteľných zdrojov pri výrobe a v dodávateľskom reťazci, pričom zvyšné emisie sú kompenzované environmentálnymi projektmi certifikovanými podľa najvyšších štandardov. Tento prístup sa vzťahuje v plnej miere aj na nový model CUPRA Born VZ.

CUPRA Born VZ sa začne predávať v treťom štvrťroku 2024.


 

* Predbežný údaj pred homologáciou.


 

 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode