„Život naberá na veľkosti“: malý van od značky Mercedes-Benz pre aktívny život

28.04.2022 08:54

Nová Trieda T: Mercedes-Benz rozširuje svoje portfólio modelov pre rodiny a ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas aktívne

Priestor pre celú rodinu – na zadnej lavici je dostatok miesta až pre tri detské sedačky. Veľký ložný priestor pre voľnočasové a športové dobrodružstvá. Posuvné dvere pre rýchle nastupovanie a vystupovanie alebo flexibilné nakladanie. Moderný dizajn, rozsiahla bezpečnostná výbava a všestranná konektivita. „Život naberá na veľkosti“: výrobca automobilov Mercedes-Benz prostredníctvom novej Triedy T prináša do segmentu súkromných malých vanov prvotriedny komfort a zároveň umožňuje atraktívny vstup do sveta značky s hviezdou pre všetkých, ktorí potrebujú veľký priestor. Celkom nový model v sebe spája viacúčelovosť a veľkú ponuku priestoru s vysokou úrovňou výbavy: od sériového infotainmentu MBUX a elektrickej parkovacej brzdy cez 17-palcové disky z ľahkej zliatiny (na želanie), systém KEYLESS GO alebo náladové osvetlenie až po čalúnenie sedadiel z imitácie kože ARTICO/MICROCUT a rozličné ozdobné prvky – nová Trieda T ponúka v tomto segmente rozmanité kľúčové prvky výbavy. Vďaka rozsiahlej sériovej bezpečnostnej výbave so siedmimi airbagmi a s množstvom asistenčných jazdných systémov je moderným, spoľahlivým spoločníkom pre rodiny a ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas aktívne. Ceny začínajú pod 30 000 eur[1] pre verziu T 160 (kombinovaná spotreba paliva podľa WLTP: 6,7 – 7,2 l/100 km, kombinované emisie CO2: 153 – 162 g/km)[2] s benzínovým motorom s výkonom 75 kW (102 k), manuálnou prevodovkou a v základnom variante.

 

„Novou Triedou T rozširujeme naše portfólio o ozajstný prémiový malý van, ktorý ako žiadne iné vozidlo v tomto segmente v sebe spája ponuku priestoru a funkčnosť so štýlom a komfortom,“ hovorí Mathias Geisen, vedúci divízie Mercedes-Benz Vans. „Trieda T je ideálna pre všetkých, ktorí potrebujú dostatok miesta – od aktívnych rodín až po športových nadšencov. Dôsledne tým pokračujeme v našom raste v prémiových segmentoch.“

Segment malých prémiových vanov v uplynulých rokoch výrazne narástol. Trieda T bola cielene vyvinutá pre rodiny a zákazníkov s orientáciou na voľný čas, ktorí potrebujú štedrú ponuku priestoru pre svoj každodenný život, ako aj pre víkendové výlety alebo športové aktivity a zároveň kladú dôraz na komfort a štýl.

 

Viacúčelovosť v elegantnom obale

V prípade novej Triedy T je na prvý pohľad jasné, že ide o člena rodiny Mercedes-Benz. Charakteristickými prvkami dizajnu sú vyvážené proporcie a zmyselné stvárnenie plôch so strohými líniami. Svalnaté plecia a výrazné podbehy kolies zdôrazňujú silu a emocionalitu. O exkluzívny prémiový charakter sa sériovo stará pochrómovaná maska chladiča, ako aj telesá vonkajších zrkadiel, kľučky dverí a predný nárazník nalakovaný vo farbe karosérie. Patria sem aj nástupné lišty s nápisom Mercedes-Benz, ako aj 17-palcové disky z ľahkej zliatiny (na želanie). Pre Triedu T je na výber aj elegantný farebný odtieň rubelitová červená metalíza.

Malý van je kombináciou kompaktných vonkajších rozmerov a veľkej ponuky priestoru. Trieda T s piatimi sedadlami je 4 498 milimetrov dlhá, 1 859 milimetrov široká a 1 811 milimetrov vysoká[3]. Po tejto verzii bude nasledovať variant s dlhým rázvorom a až siedmimi miestami na sedenie.

Ďalšie výhody Triedy T, vďaka ktorým je každodenný život rodín a ľudí, ktorí trávia svoj voľný čas aktívne, jednoduchší a komfortnejší: nízka nakladacia hrana s výškou len 561 milimetrov uľahčuje nakladanie ťažkých predmetov. Posuvné dvere na oboch stranách vozidla, ktoré sa otvárajú doširoka, umožňujú komfortný prístup do oblasti zadných sedadiel. Vďaka tomu môžu deti v úzkych uličkách a medzerách na zaparkovanie rýchlo a bezpečne nastúpiť a vystúpiť. Predmety je možné do vozidla nakladať z troch strán vrátane zadných výklopných dverí. Posuvné dvere poskytujú otvor so šírkou 614 milimetrov a s výškou 1 059 milimetrov. Zadná lavica na sedenie je sériovo sklopná. Po jej sklopení vytvára s dnom batožinového priestoru takmer rovnú ložnú plochu. Interiér tak možno flexibilne prispôsobiť každodenným potrebám. Batožinový priestor je štandardne vybavený zadnými výklopnými dverami s vyhrievaným zadným sklom. Alternatívne sú k dispozícii dvojdielne zadné dvere. Oba diely  dverí je možné zaistiť v polohe 90 stupňov a otáčať do strany v rozsahu až 180 stupňov.

Nová úroveň kvality v segmente malých vanov

Mercedes-Benz prináša v interiéri tohto vozidla novú úroveň kvality do segmentu malých vanov. Dosahuje úroveň kvality z úspešnej rodiny kompaktných vozidiel. Už sériová výbava okrem iného zahŕňa aj tieto prvky: infotainment MBUX so 7-palcovým dotykovým displejom a integráciou chytrého telefónu, multifunkčný volant s tlačidlami dotykového ovládania, klimatizácia, funkcia štartovania bez kľúča, združený prístroj s 5,5-palcovým farebným displejom, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, uzatvorená príručná odkladacia skrinka, kryt batožinového priestoru, ako aj tašky na operadlách predných sedadiel. Tieto prvky výbavy dopĺňa osvetlenie interiéru v technológii so svetelnými diódami a v závislosti od výbavy aj náladové osvetlenie, ktoré obsahuje až osem farebných odtieňov (línie výbavy Style a Progressive).

Ozajstný prémiový charakter sa priamo odzrkadľuje aj vo výbere materiálov. Stredová lakťová opierka je sériovo potiahnutá imitáciou čiernej kože ARTICO. Lakťové opierky na dverách a stredové diely obloženia dverí v Triede T majú modernú, jemnú štruktúru NEOTEX prevzatú z plnoelektrických modelov Mercedes-EQ. Kombinuje sa v nej charakter nubukovej kože a high-tech neoprénu. Na prístrojovej doske sa vždy nachádza ozdobný prvok vo vysokolesklej čiernej farbe. Interiér a nakladací priestor sú potiahnuté kobercom. Na ešte výraznejšie zvýšenie hodnotného vzhľadu sú na výber dve línie výbavy.

Línie výbavy Style a Progressive na individuálne prispôsobenie

Línia výbavy Style predstavuje rafinovaný dizajn s dynamickým charakterom. Exkluzívnymi charakteristickými prvkami tejto línie výbavy sú sériové poťahy sedadiel z imitácie kože ARTICO/mikrovlákna MICROCUT v čiernej farbe s dvojitým ozdobným švom, ako aj ozdobné prvky na dverách a stredovej konzole vo vysokolesklej čiernej farbe. Na želanie sú tieto ozdobné prvky k dispozícii v matnej limonitovej žltej farbe a poťahy sedadiel v imitácii čiernej kože ARTICO s bielymi kontrastnými ozdobnými švami. Modernou koženkou  NEOTEX sú okrem stredových dielov obloženia predných dverí potiahnuté aj stredové diely obloženia zadných dverí.

Tieto prvky dopĺňajú pochrómované aplikácie na ventilačných dýzach, reproduktoroch a kľučkách dverí. Sedadlo vodiča má opierku bedrovej časti chrbtice a výškovo možno nastaviť aj sedadlo spolujazdca. Na zadnej strane operadiel predných sedadiel sa nachádzajú praktické sklápacie stolíky. Na ne možno komfortne uložiť chytrý telefón, tablet alebo hračky. K vonkajším znakom Triedy T s líniou výbavy Style patria 16-palcové dizajnové disky s 5-lúčovým dizajnom, ako aj tmavo tónované okná v oblasti zadných sedadiel a na zadných výklopných dverách.

Línia výbavy Progressive je ešte viac orientovaná na eleganciu a vysokú úroveň výbavy. Horný diel prístrojovej dosky je ako nezameniteľný prvok najvyššej výbavy vyhotovený z materiálu NEOTEX s kontrastným ozdobným švom. Prémiový charakter dodatočne zvýrazňujú aj sedadlá z imitácie čiernej kože ARTICO s bielymi ozdobnými švami a ozdobné prvky v matnej striebornej farbe na stredovej konzole a dverách. Posuvné dvere sú vybavené elektrickým ovládaním okien. Exteriér s pochrómovanou ozdobnou lištou na zadných výklopných dverách, 16-palcovými diskami z ľahkej zliatiny s 10-lúčovým dizajnom a s vysokovýkonnými svetlometmi s LED je lákadlom pre oči.

Intuitívna koncepcia zobrazovania a ovládania systému MBUX a digitálne služby Mercedes me

Trieda T je sériovo vybavená infotainmentom MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz). K jeho silným stránkam patrí učenlivý softvér, displej s vysokým rozlíšením, integrácia chytrého telefónu so systémami Apple Car Play a Android Auto, zariadenie na hlasitý hovor prostredníctvom pripojenia cez rozhranie Bluetooth a digitálne rádio (DAB a DAB+). Pokroková je aj koncepcia intuitívneho ovládania pomocou 7-palcového dotykového displeja, tlačidiel dotykového ovládania na volante alebo hlasového asistenta „Hey Mercedes" (v kombinácii s balíkom navigácie, ktorý sa dodáva na želanie). Tento asistent rozumie aj hovorovej reči. Používateľ sa nemusí učiť vopred určené formulácie.

Priamo z výrobného závodu je Trieda T pripravená na použitie množstva digitálnych služieb Mercedes me connect[4]. K týmto službám patria služby ovládania na diaľku ako dopyt na status vozidla na diaľku alebo zamykanie a odomykanie dverí na diaľku. S týmito službami je možné kedykoľvek z pohodlia domova alebo na cestách skontrolovať najdôležitejšie údaje o vozidle. Ďalšia veľmi praktická funkcia: vďaka navigácii s aktuálnymi informáciami o premávke a komunikáciou automobilu s okolím bude zákazník jazdiť s údajmi v reálnom čase. Zákazník tak môže napríklad efektívne obísť dopravné zápchy a ušetriť cenný čas.

Ciele možno zadávať aj ako trojslovné adresy so systémom what3word (w3w). what3words je najjednoduchší spôsob zadávania miesta. Pri tomto systéme je svet rozdelený na štvorce s rozmerom tri krát tri metre, každému štvorcu je priradená nezameniteľná trojslovná adresa. Tá dokáže výrazne uľahčiť vyhľadávanie cieľa.

Vysoká úroveň bezpečnostnej výbavy: množstvo asistenčných jazdných systémov a sedem airbagov sú už súčasťou sériovej výbavy

Nová Trieda T má čo ponúknuť aj pokiaľ ide o bezpečnostnú výbavu. Vozidlo je sériovo okrem monitorovania tlaku v pneumatikách a systému núdzového volania Mercedes-Benz vybavené množstvom asistenčných jazdných systémov. K týmto systémom patrí asistent rozjazdu na stúpaní, asistent jazdy pri bočnom vetre, asistent sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST, aktívny asistent brzdenia s funkciou podpory prejazdu križovatkou, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, asistent sledovania mŕtveho uhla a asistent sledovania povolenej rýchlosti. Na želanie je k dispozícii balík asistenčných jazdných systémov, ktorý okrem aktívneho asistenta udržiavania odstupu DISTRONIC (na výber aj samostatne) obsahuje aj aktívneho asistenta riadenia[5]. Vyšší komfort a bezpečnosť pri parkovaní a vyparkovávaní na želanie poskytne aktívny asistent parkovania so systémom PARKTRONIC a cúvacou kamerou. V kombinácii s ťažným zariadením (na želanie) je Trieda T vybavená aj asistentom stabilizácie prívesu. K vysokej úrovni aktívnej bezpečnosti okrem toho prispievajú aj voliteľné vysokovýkonné svetlomety s LED (súčasť sériovej výbavy v línii Progressive). Svojím širokým rozptylom svetla a farbou podobnou dennému svetlu poskytujú vyššiu bezpečnosť v noci. Navyše vyžadujú menej energie.

Aj v prípade záchytného systému patrí Trieda T k vozidlám, ktoré spĺňajú vysoké bezpečnostné štandardy značky Mercedes-Benz. Cestujúcich chráni celkom sedem sériovo zabudovaných airbagov. Napríklad stredový airbag sa pri prudkom bočnom náraze rozvinie medzi sedadlo vodiča a spolujazdca, čím dokáže znížiť riziko zrážky.

 

Myslelo sa aj na bezpečnosť najmenších cestujúcich: úchytky detskej sedačky podľa štandardu iSize s ukotveniami ISOFIX a TopTether sa nachádzajú na krajných zadných sedadlách a na sedadle spolujazdca. Vo vozidle je nainštalované automatické rozpoznávanie detskej sedačky, vďaka ktorému sa z bezpečnostných dôvodov odpojí airbag spolujazdca, keď na tomto sedadle sedia malí spolucestujúci. Podložka integrovaná v sedacej ploche na základe rozloženia hmotnosti zistí, či je namontovaná detská sedačka. Špeciálne detské sedačky s transpondermi nie sú potrebné. Pre štvrté dieťa je možné na strednom sedadle zadnej lavice upevniť podsedák. Ďalšiu ochranu malých cestujúcich ponúka detská poistka posuvných dverí a elektrického ovládania okien v oblasti zadných sedadiel (na želanie).

Moderné a výkonné motory s nízkou spotrebou

V čase uvedenia na trh sú pre dieselový aj benzínový motor k dispozícii dva výkonové stupne. Pre štvorvalcové motory je charakteristický dynamický ťah už pri nízkych otáčkach a optimalizované hodnoty spotreby. Pre ešte svižnejšie zrýchlenie, napríklad pri predchádzaní, ponúka dieselový model s výkonom 85 kW funkciu zvýšenia výkonu a krútiaceho momentu. Na krátky čas sa aktivuje výkon až 89 kW a krútiaci moment 295 Nm. Všetky motory sú kombinované s funkciou ECO štart-stop. Okrem šesťstupňovej manuálnej prevodovky je pre oba dieselové modely a pre výkonnejší benzínový model k dispozícii aj sedemstupňová dvojspojková prevodovka (DCT).

Prehľad ponuky motorov

Model

T 160 d

T 180 d

T 160

T 180

Valce

Usporiadanie/počet

R4

Zdvihový objem

cm³

1 461

1 332

Výkon

kW/k

70/95

85/116

75/102

96/131

pri

1/min

3 750

3 750

4 500

5 000

Max. krútiaci moment

Nm

260

270

200

240

pri

1/min

1 750

1 750

1 500

1 600

Spotreba paliva kombinovaná WLTP[6]

l/100 km

5,3 – 5,9

5,5 – 5,9

6,7 – 7,2

6,6 – 7,3

Kombinované emisie WLTP[6]

g/km

138 - 154

144 - 154

153 - 162

150 - 165

Zrýchlenie z 0 na 100 km/h

s

15,1 - 15,3

13,2 - 13,6

14,7

11,6-12,85

Maximálna rýchlosť

km/h

164-165

175-177

168

183-184

 

Zameranie na trvalú udržateľnosť: nový plnoelektrický malý van

Trvalá udržateľnosť je pevne ukotvená v obchodnej stratégii Mercedes-Benz. Kľúčový element je pritom mobilita bez emisií. Spoločnosť sa v rámci plánu Ambícia 2039 snaží dosiahnuť cieľ, ktorým je ponúknuť do roku 2039 autopark s neutrálnymi emisiami CO2, ktorý nebude mať žiadny relevantný vplyv na kvalitu vzduchu v meste. Už do konca tohto roka bude značka Mercedes-Benz vo všetkých segmentoch, v ktorých má svoje zastúpenie, ponúkať akumulátorové elektrické vozidlá. Od roku 2025 budú všetky nové architektúry vozidiel výlučne elektrické. Zákazníci budú mať odvtedy na výber plnoelektrickú alternatívu pre každý model. Preto je trvalá udržateľnosť ústredným aspektom vývoja vozidiel. Platforma Triedy T je teda navrhnutá s flexibilnými možnosťami pohonu a okrem použitia spaľovacích motorov umožňuje aj elektrický pohon s akumulátormi. Spolu s budúcim modelom EQT[7], ktorý je zatiaľ v štádiu vývoja, bude značka Mercedes-Benz po modeloch eVito, eSprinter, EQV a budúcom eCitan vo všetkých kategóriách vanov ponúkať elektrickú alternatívu pre podnikateľov aj súkromných zákazníkov – od malého až po veľký van.

EQT[7] bude kombinovať viacúčelovosť a vysokú kvalitu Triedy T s mobilitou, ktorá je lokálne bez emisií – a bude mať pritom svoj vlastný charakter. To ukazuje koncept EQT, ktorý bol predstavený v minulom roku. Výrazný vonkajší vzhľad vozidla s esteticky pôsobiacim obložením chladiča s čiernym panelom je predzvesťou nasledujúceho sériového vozidla.

[1] Cenníková cena s 20% DPH
[2] Uvedené hodnoty sú zistené „hodnoty WLTP-CO
2“ v zmysle čl. 2 bodu 3 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/1153. Hodnoty spotreby paliva boli vypočítané na základe týchto hodnôt.
[3] Bez pozdĺžneho držiaka na strešný nosič
[4] Na používanie služieb Mercedes me connect si musíte vytvoriť ID Mercedes me a vyjadriť súhlas s podmienkami používania služieb Mercedes me connect.
[5] Tieto funkcie budú k dispozícii neskôr
[6] Uvedené hodnoty sú zistené „hodnoty WLTP-CO
2“ v zmysle čl. 2 bodu 3 vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2017/1153. Hodnoty spotreby paliva boli vypočítané na základe týchto hodnôt.
[7] Vozidlo je v súčasnosti v štádiu vývoja a ešte nie je k dispozícii pre kúpu

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode