Ženy neriskujú a nekupujú jazdenky na ulici, chcú mladšie a menej ojazdené autá

11.03.2020 10:26

Nežné pohlavie utráca za jazdené automobily v priemere 7 160 eur, najviac míňajú vodičky nad 45 rokov

Ženy, ktoré tvoria tretinu kupujúcich jazdených automobilov, ukazujú pri výbere takéhoto vozidla stále viac svoju praktickú stránku. Chcú mladšie a menej ojazdené autá ako muži a sú ochotné za ne zaplatiť v priemere 7 160 eur. Vyšším tempom u nich stále rastie záujem o SUV, ktorý je na úkor hatchbackov a kombi, a tiež záujem o automatickú prevodovku. Dopyt po „automate“ za posledných päť rokov narástol o 65 percent, záujem o SUV o takmer polovicu. Podobne sa menia aj preferencie slovenských a českých vodičiek. Automobily s klimatizáciou sú pre ženy už štandardom.

Ženy bývajú často pri nákupoch považované za rozmarné, ale to sa zväčša týka menších čiastok, ktoré zásadne neovplyvňujú ich rozpočet. Pri väčšej investícii, akou je aj nákup auta, sa správajú veľmi pragmaticky a zvažujú všetky pre a proti. Neriskujú nákup ojazdeného auta na ulici, ale radšej sa obrátia na prevereného predajcu, kam si so sebou môžu vziať aj svojho automechanika. Za automobil sú potom ochotné minúť o štvrtinu viac než pred piatimi rokmi, pretože ho chcú ďalej používať bez nutnosti zásadnejšej údržby,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechny.

 

Priemerná cena ojazdeného vozidla kúpeného ženou sa v minulom roku vyšplhala na rekordných 7 160 eur. Najviac utrácajú ženy vo veku od 45 rokov, ktoré sú ochotné do nákupu vozidla investovať o 2 000 eur viac než ženy do 25 rokov. „Rozdiel v cene je samozrejme spôsobený odlišnou potrebou žien v rôznych životných etapách. Zaujímavé ale je, že vôbec najviac utrácajú za automobily ženy v zrelom veku, ktoré chcú mladé, málo ojazdené a komfortnými prvkami nabité vozidlá,“ doplnila Karolína Topolová. Slovenky minú za automobil v priemere o 73 eur menej ako napríklad Češky. Za posledných päť rokov vzrástol dopyt po SUV takmer o polovicu a o 65 percent stúpol záujem o automatickú prevodovku.

Trendu značky Škoda podliehajú ženy rovnako ako muži. Za posledných päť rokov je škodovka jednoznačne ich prvou voľbou. O druhú a tretiu priečku sa delia Volkswagen a Hyundai. Ten za posledné dva roky odsúva na štvrtú priečku Ford. Z modelov sa tešia u žien najväčšej obľube modely Škoda Fabia a Octavia. Na tretej až piatej pozícii sa posledné roky striedajú modely Volkswagen Passat a Golf či Ford Focus. České motoristky majú podobné preferencie, pričom aj u nich vedie Škoda Fabia nasledovaná Octaviou.

 

TOP 10 najžiadanejších modelov u žien za posledných 5 rokov

 

2015

2016

2017

2018

2019

1.

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Škoda Fabia

2.

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Škoda Octavia

3.

Citroen C3

VW Golf

VW Golf

VW Golf

VW Passat

4.

VW Golf

Citroen C3

Citroen C3

Kia Ceed

Kia Ceed

5.

VW Passat

VW Passat

VW Passat

Ford Focus

VW Golf

6.

Opel Astra

Opel Astra

Opel Astra

VW Passat

Hyundai i30

7.

Peugeot 206

Peugeot 206

Peugeot 206

Citroen C3

Citroen C3

8.

Ford Focus

Ford Fiesta

Ford Fiesta

Opel Astra

Opel Astra

9.

Suzuki Swift

Renault Clio

Renault Clio

Hyundai i30

Škoda Rapid

10.

Renault Megane

Ford Focus

Ford Focus

Renault Clio

Renault Clio

Vodičky už tradične dávajú prednosť automobilom s benzínovým pohonom. Vlani bol pomer oproti dieslom opäť o niečo vyšší, konkrétne 60 percent. Autá s alternatívnymi pohonmi ženy takmer vôbec nevyhľadávajú. Najpopulárnejšou farbou je rovnako ako u mužov praktická strieborná.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode