ZÁKULISIE ZVUKOVÉHO DIZAJNU S JEAN-MICHEL JARRE

10.07.2023 21:04

Stretnutie

Umelec, skladateľ a autor, priekopník elektronickej hudby a nadšenec technológií Jean-Michel Jarre spolupracuje so spoločnosťou Renault na vývoji dvoch typov zvuku pre budúce elektrické vozidlá značky. V spolupráci so spoločnosťou Ircam a tímami zvukového dizajnu skupiny produkujú: VSP (Vehicle Sound for Pedestrians), vonkajší zvuk upozorňujúci chodcov pri nízkej rýchlosti, a zvuk uvítacej sekvencie pri nastupovaní do vozidla.

Séria "Behind the scenes of design" približuje zákulisie vykonanej práce a ukazuje prínos Jeana-Michela Jarreho ako tvorcu aj ako inžiniera. Vyzdvihuje výnimočnú ľudskú spoluprácu a vysvetľuje mnohé problémy spojené s dizajnom zvuku pred odhalením týchto zvukov v ďalšom elektrickom modeli Renault.

V prvej zo štyroch epizód s názvom "Stretnutie" sa vysvetľuje, že táto práca predstavuje pre značku Renault skutočnú príležitosť potvrdiť svoju osobitnú identitu prostredníctvom zvuku svojich vozidiel.

 

 

Účasť Jeana-Michela Jarreho na vývoji zvukov pre budúce elektrické vozidlá Renault sa začala stretnutím umelca s Lucom de Meo, generálnym riaditeľom skupiny Renault. Bolo to stretnutie na mníchovskom autosalóne 2021, kde sa predstavoval elektrický Mégane E-Tech. A veľmi rýchlo sa zrodila túžba spolupracovať. Týkalo sa to zvukového zážitkuna palube aj zvuku vozidiel: uvítacej sekvencie pri vstupe do priestoru pre cestujúcich a VSP (Vehicle Sound for Pedestrians), vonkajšieho varovného zvuku pre chodcov pri nízkych rýchlostiach, keďže elektrické vozidlá nevydávajú hluk motora. 

 

 

Pre mňa ako hudobníka je výnimočné začínať od skutočného čistého plátna. Osídliť ticho bez toho, aby som ho znečistil, je výzva a zároveň potešenie

 

Jean-Michel Jarre, umelec, skladateľ, autor

 

Skutočne prázdne plátno, ale v pracovnom prostredí, ktoré je bohaté na dlhoročné partnerstvo s Ircam (Hudobný akustický výskumný a koordinačný inštitút, Paríž) a s tímami zvukových dizajnérov, ktorí poznajú technické a regulačné obmedzenia a problémy spojené s vývojom takýchto zvukov.

Toto stretnutie sveta zvukovej tvorby Jeana-Michela Jarreho a sveta elektrických vozidiel Renault je pre značku príležitosťou odlíšiť sa a presadiť svoju identitu na novom, doteraz málo preskúmanom a využívanom území. Táto úloha sa môže zdať utopická, ale výzva bola splnená.


 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode