Vystrihaj sa Slovensko! pomáha pacientkam s rakovinou a upozorňuje na prevenciu

12.08.2023 00:00

Vlasy sú koruna krásy, za ktorou sa však skrýva oveľa viac. Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 33 rokov. V rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko, ktorý podporuje už niekoľko rokov tiež obľúbená značka Pantene a 101 DROGERIE, opäť poputuje 50 centov z každého predaného produktu Pantene na pomoc onkologickým pacientom na nákup či výrobu parochní. Práve strata vlasov mnohým ženám, ale aj mužom spôsobuje oslabenie psychiky, ktorá je pri náročnej liečbe veľmi dôležitá. 

Liečba onkologického ochorenia býva často nielen časovo, ale aj finančne veľmi náročná. Mnoho prípadov sprevádza práve strata vlasov, pacienti si však častokrát z finančných dôvodov kúpu parochne nemôžu dovoliť. A práve v takýchto prípadoch pomáha Liga proti rakovine v rámci svojho projektu Vystrihaj sa Slovensko s podporou Pantene a 101 Drogerie. Štandardnou pomocou v rámci projektu je darovanie vlasov od žien, detí, ale aj mužov, ktoré spĺňajú podmienky darcovstva. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvomi rôznymi spôsobmi – na výrobu parochní zo živých vlasov alebo ich odpredaj a následný nákup už hotových parochní z umelých či živých vlasov. 

Projekt však viete podporiť aj iným spôsobom. Ak nie ste vhodný adept na darovanie vlasov, pomôcť teraz môžete kúpou produktov Pantene v predajniach 101 Drogerie. Z každého produktu zakúpeného do 26. septembra 2023 daruje značka Pantene 50 centov Lige proti rakovine na výrobu alebo kúpu parochní pre onkologické pacientky. Minulý rok sa touto cestou podarilo vyzbierať 9 110 euro.


 

Každý rok len na Slovensku pribudne asi 40 000 onkologických pacientov

Výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine, Ing. Eva Kováčová, však touto cestou upozorňuje tiež na dôležitosť prevencie rakoviny, pravidelných zdravotných prehliadok a skríningov, ktoré môžu zákerné ochorenie odhaliť už v jeho zárodku a zachrániť tak naše životy a popritom mnohokrát i vlasy. „V Lige proti rakovine sa často stretávame s momentami, kedy onkologické pacientky uvažujú nad odmietnutím liečby kvôli strate vlasov. V spolupráci s našimi partnermi, značkou Pantene a 101 Drogerie, je možné aj tento rok podporiť náš dlhoročný projekt Vystrihaj sa Slovensko. V rámci tejto spolupráce sa získajú finančné prostriedky na výrobu parochní z pravých vlasov alebo nákup parochní z umelých či živých vlasov.“

Na preventívne prehliadky a skríningy mnoho pacientov zabúda

Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Onkologické ochorenie je zákerné aj v tom, že sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. A práve v takýchto prípadoch môže výrazne pomôcť onkologický skríning, ktorého hlavnou úlohou je odhaliť onkologické ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné.

Ľudia nerozlišujú, čo je primárna a čo je sekundárna prevencia. Nevedia, čo sú skríningy. Primárna prevencia je všetko to, čo môžeme urobiť sami pre seba - zdravý životný štýl, pohyb, stránenie sa alkoholu a cigaretám či ochrana pred UV žiarením. A potom je tu sekundárna prevencia  – to, čo pre nás môže urobiť lekár. Rozlišujeme takzvaný oportúnny skríning, ktorý pacient absolvuje z vlastnej vôle a sleduje si preventívne svoj stav. K dispozícii máme ja druhý, štátom riadený skríning, kedy pacientov pozývajú zdravotné poisťovne na skríning rakoviny krčka maternice, prsníka, hrubého čreva a konečníka,“ hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Viac o bezplatnej pomoci Ligy proti rakovine na: www.lpr.sk

Viac o projekte Vystrihaj sa Slovensko! na: www.vystrihasjsaslovensko.sk

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode