Výnimočný spoločník – medzi reálnym a virtuálnym svetom: BMW predstavuje v Las Vegas BMW i Vision Dee

05.01.2023 08:01

Posúvač do zmiešanej reality BMW: päť krokov do sveta virtuálnej reality

Pokročilý BMW Head-up displej vo vozidlách NEUE KLASSE od roku 2025 

Plnofarebná technológia E Ink ponúka až 32 farieb

Spoločnosť BMW Group predstaví na Veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) 2023 v Las Vegas svoju víziu digitálneho zážitku budúcnosti, ktorý sa odohráva vo vozidle aj v jeho okolí. Vozidlo BMW i Vision Dee predstavuje nevšednú štúdiu futuristického sedanu strednej triedy, pričom jej dizajn zostal potlačený do úzadia. Označenie Dee znamená Digital Emotional Experience (Digitálny emocionálny zážitok) a presne to je aj jeho zámerom: vytvoriť ešte silnejšie puto medzi ľuďmi a ich automobilmi. Digitálne funkcie v budúcnosti výrazne presiahnu úroveň toho, čo dnes poznáme ako hlasové ovládanie a asistenčné systémy vodiča. BMW Head-up displej sa natiahne na celú šírku čelného skla, čím poskytne náhľad na ďalšiu generáciu vozidiel. Od roku 2025 sa táto inovácia stane dostupnou súčasťou modelového radu vozidiel NEUE KLASSE. Spoločnosť BMW Group zároveň zlepšila využiteľnosť technológie na zmenu farby. Prvý raz sa predstavila na vozidle BMW iX Flow Featuring E Ink, kde ponúkala možnosť zmeny medzi čiernou a bielou farbou. Štúdia BMW i Vision Dee sa na výstave CES predstaví s možnosťou zmeny farby exteriéru v rámci palety 32 farieb.

 

„Prostredníctvom štúdie BMW i Vision Dee ukazujeme, čo možno dosiahnuť, keď sa spoja hardvér a softvér. Takto dokážeme využiť plný potenciál digitalizácie a premeníme vozidlo na inteligentného spoločníka. To je budúcnosť pre automobilových výrobcov a taktiež aj pre značku BMW: spojenie virtuálneho zážitku s nezameniteľnou radosťou z jazdy,” povedal Oliver Zipse, predseda predstavenstva spoločnosti BMW AG. „BMW i Vision Dee je zároveň ďalším krokom na ceste k modelovému radu vozidiel NEUE KLASSE. S touto štúdiou sa pozeráme ďalej do budúcnosti a podčiarkujeme obrovský význam digitalizácie pre nadchádzajúce generácie našich produktov.”

So svojimi takmer ľudskými schopnosťami inteligencie dokáže vozidlo BMW i Vision Dee previesť vodiča nielen reálnymi situáciami na cestách, ale aj jeho digitálnym prostredím.

 

„Automobilka BMW žije svojím nenapodobiteľným digitálnym výkonom. BMW i Vision Dee sa zameriava na maximálne zapojenie virtuálneho aj fyzického zážitku,” povedal Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW AG zodpovedný za vývoj. „Ktokoľvek, kto vyniká v zabudovaní každodenného digitálneho sveta zákazníkov do vozidla na všetkých úrovniach, uspeje v budúcnosti aj pri tvorbe automobilov.”

 

Posúvač do zmiešanej reality BMW: päť krokov do sveta virtuálnej reality

Posúvač do zmiešanej reality BMW, v spojení s pokročilým BMW Head-up displejom, predstavuje digitálnu novinku a centrálny ovládací prvok štúdie BMW i Vision Dee. Využíva skryté ovládače na ovládacom paneli, pričom vodiči sa sami môžu rozhodnúť, koľko digitálneho obsahu si chcú zobraziť na pokročilom BMW Head-up displeji. Výber v piatich krokoch siaha od analógových informácií o jazde, cez obsah z komunikačných systémov, premietanie rozšírenej reality, až po vstup do virtuálnych svetov. Na postupné potlačenie okolitej reality môžu poslúžiť aj zatmaviteľné okná. BMW i Vision Dee dokáže priniesť aj očarujúci zážitok zo zmiešanej reality, ktorý zapojí rôzne zmysly bez používania ďalších nástrojov, čím užívateľovi vytvorí nový rozmer radosti z jazdy.

 

Pokročilý BMW Head-up displej vo vozidlách NEUE KLASSE od roku 2025

Spoločnosť BMW Group sa v automobilovom sektore zapísala ako priekopník head-up displejov a túto technológiu ostatné dve desaťročia systematicky vylepšovala. BMW i Vision Dee prinesie premietanie informácií na celú šírku čelného skla a na najväčšiu možnú plochu. Tá sa stane obrazovkou až po aktivovaní. Spoločnosť BMW Group tak odhaľuje obrovský potenciál projekčnej technológie a štúdia BMW i Vision Dee ukazuje, ako v budúcnosti možno pokročilý Head-up displej využiť na zobrazovanie a ovládanie. Štandardná produkčná verzia prvku BMW Head-up displej so zobrazovaním na celú šírku čelného skla sa od roku 2025 predstaví vo vozidlách z modelového radu vozidiel NEUE KLASSE.

 

Uvítacie animácie s hlasom a fygitálnymi ikonami

Digitálny zážitok sa začína už na vonkajšej strane vozidla s na mieru upravenými uvítacími animáciami, ktoré spájajú grafické prvky, svetelné a zvukové efekty. Prirodzený jazyk slúži ako najjednoduchšia a najintuitívnejšia forma interakcie umožňujúca dokonalé porozumenie medzi ľuďmi a ich vozidlami. Svetlomety a uzatvorená ľadvinová maska chladiča BMW spoluvytvárajú na jednotnom podklade fygitálnu (spojenie fyzického a digitálneho) ikonu, čím vozidlu umožňujú vytvoriť rôzne výrazy tváre. To znamená, že BMW i Vision Dee dokáže ľudí osloviť a zároveň vizuálne vyjadriť nálady ako radosť, údiv, či súhlas. Pre ešte viac na mieru vytvorenú uvítaciu animáciu dokáže vozidlo BMW i Vision Dee premietnuť vodičovho avatara priamo na bočné okno.

 

Svetová premiéra plnofarebnej technológie E Ink

Po očarujúcom debute vozidla BMW iX Flow Featuring E Ink na výstave CES 2022 sa teraz spoločnosť BMW Group rozhodla vo svetovej premiére predstaviť na štúdii BMW i Vision Dee plnofarebnú verziu technológie E Ink, ktorá sa dá využiť ako vonkajšia koža vozidla.

 

BMW i Vision Dee, na rozdiel od jednoduchého prepínanie medzi bielou a čiernou, teraz predvádza viacfarebný, plne variabilný a individuálne nastaviteľný exteriér. Na karosériu sa nanesie film v podobe ePaper od firmy E Ink, partnera spoločnosti BMW Group, čím vznikne táto magická prezentácia farieb. Paleta obsahuje až 32 farieb.

 

Povrch karosérie BMW i Vision Dee pokrýva 240 samostatne ovládateľných panelov E Ink. Vďaka tomu sa v priebehu sekundy môže na vozidle zobraziť a vymeniť takmer nekonečné množstvo vzorov. Proces laserového vyrezávania na vytvorenie filmu ako aj jeho elektronické ovládanie vzišli zo spoločného vývoja s firmou E Ink. Prispôsobenie technológie zakriveným povrchom vozidla a programovanie animácií vyvinuli vlastní konštruktéri spoločnosti BMW Group. Vznikla tak v celosvetovom automobilovom priemysle unikátna možnosť pre individuálne úpravy.

 

Reduktívny dizajn — vnútri aj vonku

Dizajn štúdie BMW i Vision Dee je zámerne potlačený, aby upriamil pozornosť na digitálny zážitok a na DNA značky BMW. Exteriér možno definovať ako klasický trojpriestorový sedan, ktorý tvorí základ značky BMW. Tradičné dizajnové prvky ako ľadvinová mriežka chladiča, dvojité okrúhle svetlomety a Hofmeisterov oblúk dostali nové stvárnenie, pričom fygitálne ikony nahradili analógové prvky. To dáva štúdii BMW i Vision Dee jej vlastný digitálny, no zároveň ľudský charakter.

 

V interiéri sa digitalizácia ruka v ruke spája s minimalistickým využívaním materiálov, ovládačov a displejov, takže nič nerozptyľuje od digitálneho zážitku a nového pocitu z rozšírenej radosti z jazdy. Nekonvenčný dizajn volantu, so stredovými vertikálnymi ramenami, vytvára dotykové body, ktoré po priblížení, prípadne dotyku ožívajú a dajú sa ovládať pohybom palca. Tieto fygitálne dotykové plochy ovládajú výber obsahu premietaného na čelnom skle a spolu s Head-up displejom podporujú princíp, že ruky sú na volante a oči na ceste.

 

„Prostredníctvom štúdie BMW i Vision Dee ukazujeme, ako sa dá vozidlo bez problémov zabudovať do vášho digitálneho sveta a stane sa vaším naozajstným spoločníkom. Vozidlo samotné vám poskytne vstup do digitálneho sveta, pričom všetko stále ovláda vodič,” uviedol Adrian van Hooydonk, riaditeľ dizajnu spoločnosti BMW Group. „Technológia po správnom zabudovaní vytvorí hodnotný zážitok, ktorý vám pomôže stať sa lepším vodičom a tesnejšie prepojí človeka s vozidlom.”

 

Ďalší míľnik na ceste k NEUE KLASSE

Budúcnosť spoločnosti BMW Group je elektrická, cirkulárna a digitálna. Štúdia BMW i Vision Dee predstavuje z tejto trojice digitálny pilier a bude ďalším míľnikom na ceste k novej generácii vozidiel s označením NEUE KLASSE. Spoločnosť BMW Group prinesie v priebehu roka 2023 ďalšie informácie a pohľady na revolučný koncept vozidiel s označením NEUE KLASSE.

 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode