Vianoce by mali byť sladké a veselé. Len, aby kvôli zbytočnému cukru neboli presladené.

18.12.2023 14:17

Či už si uvaríte šálku dobrého čaju, lahodnú čiernu kávu, punč alebo varené víno, siahate vo väčšine po mede alebo cukre. Ak však držíte diétu,, alebo sa stravujete zdravo, či nebodaj low carb alebo low fat, už to so sladením nie je také jednoduché. I keď každé sladenie môže do vášho nápoja pridať patričnú sladkosť, výživové hodnoty toho ktorého sladidla sa určite líšia. Každé má svoje výhody aj nevýhody. Med aj cukor sú uhľohydráty zložené predovšetkým z glukózy a fruktózy. Používajú sa ako ingrediencie v mnohých balených potravinách a receptoch. Pri nadmernom používaní však môžu obidve viesť k nárastu hmotnosti. Pri ketónovej diéte je preto nevyhnutné nahradiť cukor či med iným sladidlom. Dostatočne sladkým, ale bez vysokého glykemického indexu. To isté sa týka aj vianočného pečiva, ktorého sa každoročne nehodláme vzdať. Linecké lepené koláčiky, lístkové cesto a pizza slimáky z neho, čokoládovo-kokosové guľôčky, perníky či medovníky. Nie jednému sa pri výpočte týchto sladkých dobrôt zbiehajú slinky. 

Sviatky sú obdobím radosti a hojnosti. Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc je samozrejme aj dobré jedlo. Lenže klasické sviatočné jedlo je preplnené prázdnymi kalóriami, cukrami a tukmi, ktoré nie sú kamaráti s našou figúrou. Ale čo keby sa dalo maškrtiť počas sviatkov aj zdravo a bez cukru? Keď už nič iné, vyskúšajte aspoň cez sviatky sladiť čakankovým sirupom. Je tvorený predovšetkým vlákninou – inulínom. Inulín je rozpustná vláknina, ktorá nie je stráviteľná tráviacimi enzýmami. K jej rozkladu dochádza až v hrubom čreve, kde sa tejto práce ujmú prospešné baktérie, pre ktoré je inulín v podstate potravou. Príjem čakankového sirupu teda pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru. Čakanka podporuje náš imunitný systém, detoxikuje organizmus, má antibiotické a antiseptické účinky, zlepšuje funkciu pečene, žlčníka, podporuje krvi tvorbu a obnovuje črevnú mikroflóru. Čakanka obyčajná je často považovaná len za burinu, ktorá nedáva veľké plus v dizajnovej stránke našich trávnikov. Tento prívlastok sa jej však vôbec nehodí, pretože je naozaj extrémne zdravá. Čakanka je veľmi dobrým zdrojom minerálnych látok a vitamínov. Dokáže takisto znížiť chuť do jedla, čo je pri chudnutí, samozrejme, veľmi dôležité. Aminokyseliny, ktoré sú spojené s pocitom hladu znižujú pravdepodobnosť prejedania sa a podporujú pocit plnosti. Práve preto sa vám bude chudnúť omnoho jednoduchšie. 

Ak ste sa rozhodli tento rok trošku v rámci sladenia ubrať a chcete prehodnotiť či zmeniť svoje stravovacie návyky, prinášame vám pár receptov na vianočné pečivo, ktoré si naozaj môžete dopriať bez akýchkoľvek výčitiek. A ak sa vám nebodaj naozaj nechce piecť a tráviť čas v kuchyni, zabezpečte si low carb a low fat vianočné pečivo, po ktorom rozhodne nepriberiete a navyše si ešte aj pochutíte.

 

 

Linecké koláčiky bez cukru

150 g mandľovej múky s vyšším obsahom bielkovín

50 g kokosovej múky s vyšším obsahom bielkovín

20 g psyllia 

80 g erythritolu múčka

150 g masla

1 žĺtok a 1 celé vajce

1/2 kávovej lyžičky prášku do pečiva

čerstvá vanilka

citrónová kôra

Postup

Zo surovín vypracujte cesto. Pozor, pred upečením je veľmi krehké. Na vyvaľkanie použite potravinovú fóliu, ktorú dajte pod cesto aj pod valček. Zľahka stlačte formičku a preneste na plech s papierom na pečenie. V silikónových formičkách sa jednotlivé tvary pečú skvelo, len ich je potrebné pred vyklopením nechať vychladnúť. Pečte cca 7 minút pri teplote 160°C. Po vychladnutí jemne poprášte múčkovým erythritolom a spojte lekvárom bez cukru. Vyberte si lekvár alebo džem dôkladne a použite zdravšiu alternatívu, ktorá nie je plná zbytočného cukru. Záleží už len na vás, či uprednostníte kyslejšie alebo sladšie ovocie. 

 

Perníky v low carb verzii

100 g slnečnicovej múky

2 lyžice xylitolu

2 lyžice kakaa

1 lyžice kokosového oleja

1 lyžice čakankového sirupu

1 vajce

2 lyžice kypriaceho prášku do perníka

½ lyžičky xantánovej gumy

troška soli

Postup

Všetky sypké suroviny dôkladne rozmiešajte v miske. V druhej miske si rozšľahajte vajce a kokosový olej. Spojte sypkú a tekutú zmes dokopy a dôkladne rukami premieste. Následne spracované cesto zabaľte do fólie a uložte na niekoľko hodín do chladničky. Po odpočinutí cesto vyvaľkajte a vykrajujte požadované tvary. Premiestnite vykrojené koláčiky na plech s papierom na pečenie. Pečte v rozohriatej rúre pri teplote 180°C asi 10 minút.

 

Takže Sladké a veselé Vianoce prajeme.

 

www.prodietix.sk

 

 

 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode