Tri veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť, kým si sadnete v zime za volant

02.02.2015 18:20

Väčšina z nás je presvedčená, že v zimných mesiacoch v dôsledku klzkých a zasnežených ciest stúpa počet dopravných nehôd. Nie je to však celkom tak.

Policajné štatistiky z posledných rokov naznačujú zaujímavý trend. Ak je zima mierna, počet dopravných nehôd má klesajúci trend, stúpa však úmrtnosť. Naopak, ak je zimné obdobie mrazivé a bohaté na snehové zrážky, počet dopravných nehôd rastie, ale mŕtvych na cestách ubúda.

V prvom štvrťroku 2014, keď bola tuhá zima, sa stalo 3 172 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 43 osôb. Za prvé tri mesiace tohto roka, ktoré boli teplotne nadpriemerné a prakticky bez zrážok, polícia eviduje len 2 093 dopravných nehôd, ale až 65 usmrtených. V letných mesiacoch sa táto anomália nevyskytuje.

Dopravní špecialisti si to vysvetľujú tým, že sneh a ľad na cestách nútia vodičov jazdiť ani nie polovičnou rýchlosťou ako zvyčajne. Aj napriek zvýšenej koncentrácii sa im nie vždy podarí vyhnúť výtlkom a nerovnostiam ukrytým pod snehovou pokrývkou. Výsledkom je nárast počtu nehôd, ale zároveň vďaka pomalšej jazde sa zväčša končia bez strát na životoch.

„Po prvom snehu vždy rastie počet nehôd, ale sú to skôr nehody majetkového charakteru v dôsledku šmykov a drobných kolízií, pri ktorých je miera osobných zranení a strát na životoch relatívne malá. Ako si vodiči postupne zvykajú na zmenu prostredia a počasia, klesá aj počet nehôd,“ hovorí inštruktor Centra pre techniku riadenia Groupama Garancie, István Palágyi.

 

Pneumatiky, okná, reťaze

Aj vzhľadom na špecifiká zimného obdobia treba venovať zvýšenú pozornosť príprave a údržbe vozidla. Ak si sadnete do auta, vždy majte na mysli, že je nevyhnutné prispôsobiť jazdu a auto podmienkam na ceste a zhoršenej viditeľnosti. Auto musí byť technicky dokonale pripravené na jazdu v sťažených podmienkach. K trom najdôležitejším veciam patria zimné pneumatiky, dobrý výhľad a snehové reťaze.

Bez zimných pneumatík by ste sa nemali vydávať na cestu. Pre väčšinu vodičov už je to samozrejmosť, ale mnohí stále podceňujú ich vek. Zimné pneumatiky sa vyrábajú s priemernou životnosťou tri roky, čiže na tri zimné sezóny. Samozrejme, že veľa závisí aj od počtu najazdených kilometrov, ale majte na pamäti, že staršie pneumatiky už nedosahujú potrebné bezpečnostné parametre.

Dobrý výhľad síce môže vyzerať ako drobný detail, ale funkčná škrabka vám môže zachrániť život. Každoročne by ste ju mali vymeniť. Je to malá investícia, ktorá však poskytuje obrovskú pomoc. Zľadovatené alebo zasnežené čelné, zadné a bočné sklá je nevyhnutné pred každou jazdou očistiť a dôkladne zvonka ručne zoškrabať. Napokon, očistenie vozidla od ľadu a snehu priamo vyžaduje aj legislatíva.

Ak sa vyberiete na dlhú cestu do zahraničia, mali by ste sa vopred informovať, či sú v danej krajine povinnou výbavou snehové reťaze. Vyhnete sa tým nielen prípadnej pokute, ale urobíte čosi navyše aj pre vlastnú bezpečnosť. Jazda na šmykľavej zasneženej ceste bez snehových reťazí môže mať nebezpečné následky. Pri ceste do lyžiarskych stredísk je takmer nevyhnutné použitie snehových reťazí.

 

Mentálna príprava

Nemenej dôležitá ako výborný technický stav vozidla je aj mentálna príprava na jazdu v zime. V čase, keď sa to najviac šmýka, treba zvýšiť pozornosť a sústrediť sa. Pridajte predvídavosť a myslite na to, čo môžu urobiť vodiči áut, ktorí vás obklopujú, aby ste stihli včas zareagovať. Položte si otázku, či naozaj potrebujete ísť dnes autom. Ak áno, naplánujte si dostatočnú časovú rezervu, aby ste sa nemuseli ponáhľať.

Nepodceňujte ani vplyv počasia na váš organizmus. Pre zimné obdobie je charakteristická zvýšená citlivosť na zmenu frontálnych systémov. „Príčinou sú rýchlo sa meniace tlakové rozdiely, ktoré ťažko znášajú najmä ľudia so srdcovo-cievnymi a chronickými ochoreniami. Ľudia, ktorí o sebe vedia, že sú meteosenzitívni, by mali pri sebe nosiť lieky na zmiernenie bolestí,“ radí MUDr. Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.

Kratšie dni a zamračená obloha majú negatívny vplyv aj na ľudí náchylných k náladovosti. Najlepším liekom na „blbú náladu“ je vitamín D a svetelná terapia. Počítajte s tým, že zmeny počasia zásadným spôsobom ovplyvňujú reflexy a znižujú pozornosť. Preto ak je to možné, vyhýbajte sa činnostiam, ktoré si vyžadujú koncentráciu, napríklad riadeniu vozidla.

 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode