Tipy od Continentalu, ktoré potešia prírodu aj peňaženku

18.08.2019 10:18

  • Stačí zmeniť zaužívané návyky počas jazdy a každý šofér môže znížiť spotrebu svojho vozidla, obmedziť zaťaženie niektorých dielov či znížiť emisie

  • Ostrá akcelerácia, prudké brzdenie, zbytočné predmety na palube auta, neplynulá jazda a mnoho ďalších činností môžu viesť k nadmernej spotrebe a zároveň opotrebovaniu niektorých súčastí vozidla

  • Pneumatiky EcoContactTM 6 umožňujú vodičovi optimalizovať spotrebu paliva a emisie CO2 z automobilu. Okrem toho zvýšené zlepšené brzdné vlastnosti a ovládateľnosť zabezpečujú bezpečnú a presnú jazdu v každej situácii

Každodenné využívanie áut zaťažuje nie len prírodu, ale aj peňaženku. Na druhú stranu, len veľmi ťažko si vieme predstaviť, že odstavíme našich štvorkolesových tátošov a začneme chodiť na dlhšie vzdialenosti pešo, na bicykli či siahneme po koňoch, ktoré rozhodne nie sú tak rýchle ako tie pod kapotou. Continental prináša jednoduché tipy a triky, ako jazdiť ekonomicky a zároveň ekologicky, ktoré môže využiť každý zodpovedný šofér. „Ľahká noha“ na plyne či brzde, plynulá jazda alebo výber správnych pneumatík môže pomôcť znížiť spotrebu, emisie a taktiež zaťaženie niektorých dielov.

Šetrná jazda je pojem, ktorý spája niekoľko činností, vďaka ktorým môže každý šofér pri ich správné kombinaci znížiť spotrebu, obmedziť zaťaženie niektorých dielov a znížiť emisie. Vďaka využitiu nasledujúcich rád a tipov môžete spolu s Continentalom šetriť nielen prírodu, ale aj peňaženku.

 

Ľahká noha“ je základ šetrnej jazdy

Aj keď sme si istí, že chcete při každom štarte testovať zrýchlenie vášho miláčika a chápeme, že preteky s neznámymi súpermi z vedľajšieho auta vás spoľahlivo pobavia, niekedy je dôležité myslieť aj na prírodu a peňaženku. Najväčším generátorom spotreby je ostrá akcelerácia. Čím viac tlačíme na plyn, tým viac paliva spotrebujeme. Ak si zapnete na palubnom počítači funkciu okamžitej spotreby, ihneď uvidíte následok prudkého pridávania plynu. Naopak, ak ľahko zatlačíte nohou na plyn, aby ste postupne dosiahli požadovanú rýchlosť, môžete ušetriť veľké množstvo pohonných hmôt.

Podobne je to aj s ďalším pedálom, ktorým je brzda. Ostrým brzdením zbytočne strácame energiu - namiesto toho uvoľnite pedál plynu a zaraďte rýchlostné stupne v dostatočnom čase, aby ste mohli plynulo zastaviť.

Plynulou jazdou k plnšej peňaženke

Neustále zmeny rýchlosti znamenájú sice väčšiu zábavu při šoférovaní, no spotrebúvajú viac paliva a sú plytvaním energiou a peniazmi. Pokúste sa udržať stabilnú rýchlosť, aby ste tomu zabránili. Taktiež zvážte použitie funkcie tempomatu, ak ju má vaše auto.

 

K šetrnej jazde môžete rovnako dospieť aj predvídaním na cestách, čím môžete zabrániť prudkému brzdeniu a dokonca aj potrebe úplne použiť brzdu, napríklad zmenou jazdného pruhu pred pomaly idúcim vozidlom alebo postupným spomalením pred križovatkou.

 

Menej nákladu - nižšia spotreba

Uistite sa, že neprenášate zbytočne ťažké predmety, tým, samozrejme, nemyslíme svokru či deti. Čím je vaše auto ťažšie, tým viac paliva spálite. Okrem toho môže preťaženie spôsobiť aj poškodené odpruženie, vyhorenú spojku alebo poškodenie pneumatík v dôsledku preťaženia. Taktiež odstráňte všetky strešné nosiče, strešné boxy a nosiče pre bicykle, ktoré nepoužívate, pretože zvyšujú odpor a znamenajú, že na kompenzáciu spálite viac paliva.

 

Preraďte v správnej chvíli

Nečakajte príliš dlho, aby ste zaradili rýchlosť do vyšších prevodových stupňov – rýchla jazda pri nízkych rýchlostiach spôsobuje, že motor pracuje ťažšie a spotrebúva viac paliva (môžete to zistiť tak, že budete dávať pozor na tachometri vedľa rýchlomera, ktorý zobrazuje otáčky motora). Väčšina moderných automobilov má indikátor na prístrojovej doske, ktorý vám oznámi, kedy zmeniť prevodový stupeň – nechajte si poradiť od počítača aj napriek vašim nepochybným skúsenostiam.

 

Premýšlajte ekonomicky a zároveň ekologicky

Vedeli ste, že vozidlo, ktoré cestuje rýchlosťou 120 km/h, spotrebuje približne o 20% viac paliva ako rovnaké vozidlo rýchlosťou 100 km/h? Je to výrazný rozdiel - predstavte si úspory na dlhej ceste. Takže odporúčame znížiť rýchlosť. Rovnakých 20% spotreby paliva dokáže vyprodukovať aj klimatizácia, aj keď vieme, ako veľmi príjemné môže byť využívanie súkromnej kryokomory počas letných dní. Ak je to možné, zvážte jej používanie a napríklad v mestskej premávke otvorte radšej okná. Ušetriť palivo pomôže aj vypnutie motora při dlhodobom státí.

 

Pneumatiky ako kľúčový parameter pre šetrnejšiu jazdu

Nezabúdajte, že jedinou kontaktnou plochou s vozovkou sú pneumatiky, preto je dôležité ich udržiavať v optimálnom stave, čo zabezpečí nielen bezpečnosť, ale aj nižšiu spotrebu. Ak chcete jazdiť ekonomicky, pneumatiky nemôžu byť podhustené, keďže vtedy je pneumatika mäkšia a kontaktná plocha tým pádom väčšia, čo zvyšuje aj spotrebu.

 

Ekologická, ekonomická aj bezpečná

Na trhu s pneumatikami je mnoho možností, no vy si môže vybrať tú, ktorá vám zabezpečí ekonomickú, ekologickú a zároveň bezpečnú jazdu. Pneumatiky EcoContactTM 6 umožňujú vodičovi optimalizovať spotrebu paliva a emisie CO2 z automobilu. Okrem toho zvýšené brzdné vlastnosti a ovládateľnosť zabezpečujú bezpečnú a presnú jazdu v každej situácii. „Zvyčajne je vylepšenie jedného aspektu pneumatík na úkor ostatných. Pri novinke EcoContact™6 sa nám, ale podarilo dosiahnuť skvelú vyváženosť všetkých vlastností. Optimalizovali sme valivý odpor pneumatiky, ktorý má priamy vplyv na zníženie spotreby vozidla. Pneumatika poskytuje ešte vyššiu bezpečnosť vďaka kratšej brzdnej dráhe, zlepšeniu priľnavosti a ovládateľnosti vozidla. Zvýšil sa tiež jej kilometrový výkon,“ uvádza Magda Nagy, riaditeľka Divízie marketing Continental Barum s.r.o.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode