Spoločnosť BMW Group vytvára nový míľnik pre autonómnu jazdu

27.06.2024 11:14

 Funkcie úrovní Level 2 a Level 3 sa teraz prvýkrát dostali do ponuky nového modelu BMW radu 7 

BMW Highway Assistant a BMW Personal Pilot L3 sú teraz k dispozícii spolu 

Ešte väčší komfort počas krátkych a dlhých jázd po diaľnici 

 BMW sa stala prvou automobilkou na svete, ktorá v tom istom vozidle získala schválenie pre kombináciu asistenčného systému riadenia úrovne Level 2 (BMW Highway Assistant) a systému úrovne Level 3 vo forme BMW Personal Pilot L3. Nový model BMW radu 7 preto predstavuje míľnik v oblasti autonómnej jazdy tým, že ponúka jedinečnú príležitosť využívať výhody oboch systémov v tom istom automobile.

BMW Highway Assistant (úroveň Level 2) prináša väčší komfort na dlhých cestách 

Táto pokročilá funkcia úrovne Level 2 výrazne zvyšuje komfort na dlhých cestách najmä vďaka svojej schopnosti pracovať pri rýchlostiach až 130 km/h. BMW Highway Assistant predstavuje doplnkovú funkciu Asistenta riadenia a jazdného pruhu, ktorú možno použiť na diaľniciach so štrukturálne oddelenými jazdnými pruhmi. Na takýchto úsekoch cesty môže vodič na dlhší čas zložiť ruky z volantu a pohodlne si ich umiestniť za predpokladu, že bude naďalej venovať pozornosť tomu, čo sa deje na ceste a môže kedykoľvek znovu prevziať riadenie.

Počas jazdy v čiastočne autonómnom režime dokáže BMW radu 7 Sedan meniť jazdný pruh aj bez toho, aby vodič musel znova chytiť volant. Umožňuje to Asistent aktívnej zmeny jazdného pruhu, ktorý vykonáva pohyby volantom potrebné pre predbiehací manéver a podľa potreby upraví rýchlosť vozidla v momente, keď to dopravná situácia dovolí. Okrem toho môže vodič potvrdiť začiatok zmeny jazdného pruhu navrhnutú týmto systémom jednoduchým pohľadom do vonkajšieho spätného zrkadla.

BMW Personal Pilot (úroveň Level 3) umožňuje v dopravných zápchach vykonávanie iných aktivít vo vozidle

Vysoko autonómna jazda úrovne Level 3 znamená, že vodiči môžu zložiť ruky z volantu a dočasne odvrátiť pozornosť od vozovky. Funkcia BMW Personal Pilot L3 v modeli BMW radu 7 ponúka úplne nový zážitok z jazdy tým, že za určitých podmienok pri rýchlostiach do 60 km/h umožňuje vodičom plne delegovať úlohu jazdy na svoje vozidlo a odvrátiť pohľad od vozovky. Vysoko autonómne systémy dokážu úplne prevziať riadenie v špecifických situáciách, napríklad v dopravných zápchach na diaľnici. To dokonca umožňuje vodičom vykonávať vo vozidle ďalšie činnosti, ako sú telefonovanie, čítanie, písanie správ, práca, alebo streamovanie videí. Na vyzvanie vozidla musí byť vodič vždy pripravený prevziať v priebehu niekoľkých sekúnd riadenie. Napríklad, ak prechádza popri pri prácach na ceste.

Kombinácia všetkých týchto asistenčných jazdných systémov v jednom vozidle predstavuje významný pokrok a ponúka komplexný súbor funkcií pre pohodlnejšiu a uvoľnenejšiu jazdu na dlhých aj krátkych cestách. „Spojením oboch technológií v novom modeli BMW radu 7 stanovujeme nové štandardy v automobilovom priemysle,” hovorí Dr. Mihiar Ayoubi, senior viceprezident Driving Experience BMW Group. „V tomto procese zdôrazňujeme náš záväzok ponúknuť našim zákazníkom bezpečný, pohodlný a inovatívny zážitok, ktorý by umocnil ich radosť z jazdy.”

 

Systémy BMW Highway Assistant a Driving Assistant Professional tvoria súčasť voliteľného balíka BMW Personal Pilot L3 dostupného výhradne v Nemecku za cenu 6 000 € (s DPH). Vodiči už dodaných vozidiel vybavených voliteľným balíkom BMW Personal Pilot L3 si môžu BMW Highway Assistant od augusta 2024 pridať do ponuky funkcií bezplatne.

 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode