ŠKODA OCTAVIA RS 245 posúva hranice

03.02.2017 17:27

Výkon preplňovaného benzínového motora 2,0 TSI vzrástol na 180 kW (245 k)
Najvyššia rýchlosť 250 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,6 s
Diferenciál prednej nápravy s elektrohydraulicky ovládanou svornosťou (VAQ)
Prvýkrát so 7-stupňovou prevodovkou DSG
Športový dizajn s výraznou prednou časťou
Pokrokový infotainment a asistenčné systémy, ŠKODA Connect s mobilnými online službami
Svetová premiéra na autosalóne v Ženeve


Pripútajte sa, prosím! Prichádza najsilnejšia OCTAVIA všetkých čias. Nová ŠKODA OCTAVIA RS 245 má výkon 180 kW (245 k). To je o 11 kW (15 k) viac ako mala doteraz najsilnejšia verzia RS 230. Silný motor a inovatívna technika podvozku vrátane elektrohydraulicky ovládanej uzávierky predného diferenciálu (VAQ) zaručujú skvelý zážitok z jazdy. K dispozícii bude vo verziách liftback aj kombi a premiérovo sa predstaví na autosalóne v Ženeve. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h, z 0 na 100 km/h zrýchľuje za 6,6 s (OCTAVIA COMBI RS 245: 6,7 s). Tradične ponúkne dostatok miesta v interiéri aj batožinovom priestore, nechýbajú ani najnovšie asistenčné systémy a rad Simply Clever riešení. S infotainmentom môžu byť cestujúci vďaka WLAN-hotspotu a modulu LTE na želanie nepretržite online.

Lesklé čierne detaily a výrazný športový zvuk
ŠKODA OCTAVIA RS 245 je nositeľom novej tváre značky so zvláštnymi športovými detailmi. Úplne nová predná časť so širokou maskou chladiča a širokými otvormi pre vstup chladiaceho vzduchu s voštinovou štruktúrou v novo tvarovanom nárazníku prepožičiavajú automobilu ŠKODA OCTAVIA RS 245 maskulínny a dynamický vzhľad. Rebrá masky chladiča aj jej rámik žiaria v lesklom čiernom laku. Novo štruktúrované svetlomety kryštalického vzhľadu sú sériovo vybavené Full-LED technológiou a funkciou adaptívnych svetlometov AFS. Aj hmlové svetlomety, zadné skupinové svetlá a osvetlenie registračnej značky majú kryštalickú optiku s LED prvkami.
 
Čierne sú aj kryty vonkajších spätných zrkadiel a lichobežníkové koncovky výfuku. Na maske chladiča a na piatych dverách je umiestnené logo RS s lesklým čiernym písmenom "V" (z anglického slova Victory). Detaily ako spojler na zadnej časti liftbacku, resp. na hrane strechy u verzie kombi sú ďalšie znaky emocionálneho a športového dizajnu.
Nezameniteľný je aj výrazný zvuk zo športového výfuku modelu OCTAVIA RS 245.

Športové sedadlá a hliníkové prvky v interiéri
Športový štýl dominuje aj v prevažne čiernom interiéri. Od stropu až po podlahu s krytmi pedálov z ušľachtilej ocele. Športové sedadlá s poťahom z materiálu Alcantara so zvýšenými bočnicami a integrovanými hlavovými opierkami dobre držia telo pri rýchlom prejazd zákrut. Predné sedačky zdobí, rovnako ako predné prahové lišty, logo RS. S dynamickým prostredím ladí športový multifunkčný volant s vencom potiahnutým perforovanou kožou a integrovanými páčkami radenia pre voliteľnú prevodovku DSG. Ambientné LED osvetlenie v dekoračných lištách v typickom dizajne RS 245 ponorí interiér do desiatich individuálne voliteľných farieb. Do prístrojového panelu je integrovaný farebný Maxi DOT displej.
 
Veľká sila, nízka spotreba
Pod kapotou špičkového modelu rady ŠKODA OCTAVIA pracuje štvorvalcový benzínový motor TSI s výkonom 180 kW (245 k). To je o 11 kW (15 k) viac ako u doteraz najsilnejšieho modelu OCTAVIA RS 230. Maximálny krútiaci moment 370 Nm je k dispozícii v rozsahu od 1.600 do 4.300 min-1. Zákazník môže voliť medzi 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo novou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Liftback zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 6,6 s, kombi za 6,7 ​​s. Mimoriadne pôsobivé sú tiež hodnoty pružného zrýchlenia. Šprint zo 60 na 100 km/h na piaty prevodový stupeň zvláda ŠKODA OCTAVIA RS 245 s manuálnou prevodovkou iba za 6,4 s (OCTAVIA COMBI RS 245: 6,5 s), na zrýchlenie z 80 na 120 km/h stačí len 6,6 s (OCTAVIA COMBI RS 245: 6,8 s).
 
ŠKODA OCTAVIA RS 245 prekypuje emóciami a dynamikou. V triede kompaktných automobilov ponúka športovo a zároveň prakticky zameraným vodičom vynikajúci pomer ceny a výkonu.
 
Športový podvozok a mechanicky obmedzený preklz
Vďaka športovému podvozku je svetlá výška automobilu ŠKODA OCTAVIA RS 245 oproti bežným modelom tohto modelového radu o 14 milimetrov nižšia. Rozchod kolies zadnej nápravy je o 38 milimetrov širší ako u predchádzajúcej verzie. Sériové kolesá z ľahkých zliatin v čiernom dizajne sú 19-palcové. Súčasťou sériovej výbavy je aj stabilizačný program ESC so športovým režimom a elektrohydraulicky ovládaný samosvorný predný diferenciál VAQ. Táto funkcia diferenciálu umožňuje mimoriadne dynamickú akceleráciu pri výjazde zo zákruty. Obmedzuje preklz na jednom z predných kolies a optimalizuje prenos hnacieho momentu na vozovku. Elektrohydraulická uzávierka diferenciálu VAQ sa ponúka výhradne pre vrcholný model RS 245. Voľba jazdného profilu Performance Mode Select a Performance Sound Generator umožňujú individuálne nastavenie funkcií pohonu, riadenia, športového zvuku a komfortných funkcií podľa priania vodiča. Dynamický charakter vozidla ŠKODA OCTAVIA RS 245 zvýrazňuje aj progresívne riadenie a voliteľne dodávaná adaptívna regulácia podvozku Dynamic Chassis Control (DCC).
 
WLAN-hotspot a navigácia v reálnom čase ŠKODA Connect ponúka progresívne mobilné online-služby v dvoch kategóriách - Infotainment Online (informácie/zábava) a Care Connect (asistencia vodiča). Nová generácia infotainment systémov Bolero, Amundsen a Columbus dostala sklenený dizajn a kapacitné displeje, reagujúce už na ľahký dotyk. V automobile ŠKODA OCTAVIA RS 245 majú infotainmenty špeciálnu štartovaciu obrazovku. Vrcholný navigačný systém Columbus ponúka obrazovku s uhlopriečkou 9,2 palca, WLAN-hotspot a LTE-modul pre superrýchly prenos dát. Medzi mimoriadne užitočné služby patria okrem toho online dopravné informácie, ktoré v prípade dopravnej zápchy odporučia obchádzkovú trasu. V systéme Columbus možno hľadané miesta s POI (Point Of Interest) zadávať hlasom. Systém okrem toho poskytuje správy a informácie o počasí, o čerpacích staniciach na trase (vrátane cien pohonných hmôt) alebo o parkoviskách a ich aktuálnej obsadenosti. Phonebox umožní indukčné nabíjanie smartfónov.

Care Connect umožňuje núdzové volanie (automaticky v prípade nehody, pri ktorej budú aktivované zádržné systémy), systém po stlačení tlačidla zalarmuje asistenčnú službu alebo nadviaže spojenie s odborníkmi, ktorí odpovedia na otázky, týkajúce sa napríklad jednotlivých funkcií automobilu.
 
Ďalšie online služby ponúka aplikácia ŠKODA Connect App s pomocou inteligentného telefónu. Okrem iného ide o vzdialený prístup k autu (Remote Access), umožňujúci kontrolu okien, dverí, strešného okna, osvetlenia, stavu palivovej nádrže alebo zobrazenie pozície automobilu.
 
Asistenčné systémy ako v automobiloch vyšších tried
Elektronické asistenčné systémy výrazne prekonávajú úroveň bežnú v triede kompaktných automobilov. Novinkami v programe sú asistent pre cúvanie s prívesom, prediktívna ochrana chodcov (brzdí pri hroziacej kolízii s chodcami) ako súčasť systému Front Assist, Blind Spot Detect (varuje pred automobilmi v mŕtvom uhle spätných zrkadiel), Rear Traffic Alert (senzory na zadnej časti varujú pri cúvaní z parkoviska pred autami, blížiacimi sa zboku), Manoevre Assist (pri parkovacích manévroch brzdí auto pri jazde vpred aj pri cúvaní, ak senzor rozpozná prekážku) a Crew Protect Assist (pri hroziacej nehode zavrie okná a strešné okno a predopne bezpečnostné pásy vodiča a spolujazdca). Crew Protect Assist spolupracuje so systémom Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy City. Osvedčený adaptívny tempomat Adaptive Cruise Control (ACC - pri zadanej rýchlosti udržuje požadovaný odstup od auta pred sebou) je v automobile ŠKODA OCTAVIA RS 245 aktívny až do rýchlosti 210 km/h.
 
Rad Simply Clever riešení na palube
Medzi početné Simply Clever detaily nového automobilu ŠKODA OCTAVIA RS 245 patria okrem iného držiaky fliaš v stredovom paneli (umožňujúce otváranie PET fliaš jednou rukou), vyhrievaný volant, dva USB konektory pre cestujúcich na zadných sedadlách, kľúč s možnosťou personalizácie (až traja užívatelia si môžu uložiť individuálne nastavenie klimatizácie, sedadiel, hlasitosti audiosystému a voľbu jazdného profilu) a vyberateľná LED lampa v batožinovom priestore verzie kombi, ktorej akumulátor sa za jazdy automaticky nabíja.
 
Skratka RS pre najšportovejšie modely značky ŠKODA
Skratku RS použila ŠKODA prvýkrát v roku 1974 v motoristickom športe. V roku 2000 sa táto skratka ako synonymum športového charakteru objavila aj v modelovej palete značky ŠKODA. To bol začiatok úspešnej histórie. Doteraz bolo predaných 200 000 automobilov v prevedení RS. Z toho 100 000 od roku 2013, v tretej generácii modelu OCTAVIA.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode