ŠKODA je najväčším výrobným podnikom v strednej Európe

27.09.2013 15:11

 

ŠKODA AUTO je tretíkrát za sebou na prvom mieste medzi výrobnými podnikmi podľa štúdie „Deloitte Top 500 CE“

Automobilka sa v medzisektorovom porovnaní umiestnila na treťom mieste

Porovnanie s 500 firmami s najväčším obratom z 18 krajín strednej Európy

ŠKODA AUTO je po tretíkrát v rade najväčším výrobným podnikom v strednej Európe – uvádza správa „Deloitte Top 500 CE“. Štúdiaaudítorskej spoločnosti Deloitte je najrozsiahlejším rebríčkom svojho druhu v celej strednej Európe. Základom pre stanovenie aktuálneho poradia bol obrat, ktorý podniky dosiahli v roku 2012.

Pozícia spoločnosti ŠKODA AUTO ako najväčšieho výrobného podniku v strednej Európe a tretieho najväčšieho podniku v regióne je odrazom vynikajúceho rozvoja tejto tradičnej automobilky.„ŠKODA je dôležitou súčasťou českej ekonomiky. Rozvinula sa vo veľkú a medzinárodne uznávanú automobilku,“ hovorí Bohdan Wojnar,člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA pre oblasť personalistiky.ŠKODA krok za krokom buduje svoju pozíciu veľkosériového výrobcu a zvyšuje obrat a predaj.


Spoločnosť Deloitte zverejnila zoznam 500 najväčších firiem v strednej Európe už po siedmykrát.Do štúdie boli zaradené podniky z celkovo 18 krajín regiónu.Vďaka svojim výsledkom sa ŠKODA pravidelne umiestňuje na popredných miestach.V roku 2012 dosiahla automobilka obrat 10,4 miliardyeur a je tak výrobným podnikom s najvyšším obratom v strednej Európe. S 939 200 vozidlami dodanými zákazníkom, čo v porovnaní s rokom 2011 predstavuje nárast o 6,8 percenta, dosiahla česká automobilka v minulom roku novýhistorický predajný rekord.Prevádzkový zisk dosiahol hodnotu 712 miliónov eur.


Aj v najbližších rokoch očakáva ŠKODA ďalší rast.Cieľom Rastovej stratégie 2018 je zvýšiť dodávky zákazníkom na najmenej 1,5 milióna vozidiel ročne. ŠKODA preto začala najväčšiu modelovú ofenzívu vo svojej histórii. Len v roku 2013 značka uvádza na trh osem nových alebo zásadne prepracovaných modelov.

 

Vo svojich rastových plánoch vsádza ŠKODA na rast na perspektívnych trhoch v Číne, Indii, Rusku aj v Európe. Pre posilnenie svojej trhovej pozície v Európe automobilka investuje do svojich českých závodov. Len v roku 2012 vzrástli hmotné investície podniku o zhruba 46 percent na novú špičkovú hodnotu 832 miliónov eur.Väčšina pripadá na investície v Českej republike.

 

Pre výrobu modelu ŠKODA Rapid/Rapid Spaceback a novej generácie modelu ŠKODA Octavia bol rozšírený a modernizovaný hlavný výrobný závod v Mladej Boleslavi. V súčasnej dobe sa buduje technologické a vývojové centrum v Česane v blízkosti hlavného sídla podniku v Mladej Boleslavi. Len do stavby nového centra vývoja motorov smerovali investície vo výške približne 34 miliónov eur- jedna z najvyšších súčasných investícií do vývoja v Českej republike. ŠKODA je jedinou automobilkou, ktorá v Českej republike automobily nielen vyrába, ale aj vyvíja.


Dôkazom mimoriadneho významu automobilky ŠKODA pre českú ekonomiku je rad ocenení: Automobilka tento rok už po šestnásty krát zvíťazila v súťaži Czech TOP100'. ŠKODA zvíťazila aj v kategórii ,Najobdivovanejší podnik'.Koncom roka 2012 bola automobilka vyhlásená ,Investorom dvadsaťročia' v Českej republike. 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode