ŠKODA ENYAQ iV prvým elektrickým vozidlom záchranárov na Slovensku

02.05.2022 11:15

  • ŠKODA ENYAQ iV sa stala vôbec prvým elektrickým vozidlom Záchrannej zdravotnej služby v SR
  • ENYAQ iV prejde špeciálnou úpravou, pribudne defibrilátor či nabíjačka pre zdravotnícke prístroje
  • Bude fungovať ako technická podpora, zázemie pri zabezpečovaní podujatí aj ako testovacie vozidlo  
  • Záchranári otestujú elektrický ENYAQ iV a jeho praktickú použiteľnosť v teréne ako súčasť prípravy na prechod k elektromobilite 

 ŠKODA AUTO Slovensko podporila obstaranie čisto elektrického modelu ENYAQ iV do Záchrannej zdravotnej služby ZaMED. Do terénu tak vyrazí vôbec prvé elektrické vozidlo v službách zdravotných záchranárov, ktorí reálne otestujú jeho praktickú využiteľnosť pri každodennom pôsobení v tejto oblasti. Auto prejde špeciálnou úpravou a bude slúžiť napríklad pri urgentnom prevoze liekov, personálu alebo kyslíka, pri podujatiach ako základňa pre prístrojové a materiálne vybavenie zdravotníkov či počas testovania nasadenia nového typu posádky záchranárov. 

 

Hlavnou úlohou modelu ŠKODA ENYAQ iV bude overiť praktickú použiteľnosť elektromobilu v každodennej prevádzke záchrannej zdravotnej služby. Postupné testovanie tak bude nápomocné pri zavádzaní prípadných systémových zmien vo fungovaní zdravotných záchranárov pri prechode na elektromobilitu aj v tejto oblasti. 

 

"Sme hrdí, že práve ENYAQ iV sa stáva prvým elektrickým vozidlom zdravotných záchranárov na Slovensku. Spojili sme svoje sily s partnerom, ktorý pravidelne prichádza v oblasti záchrannej zdravotnej služby s inšpirujúcimi inovatívnymi riešeniami a ako prvý sa začal pripravovať aj na prechod k elektromobilite v tejto oblasti. Oceňujeme preto, že vďaka tejto spolupráci budeme vedieť priniesť reálne skúsenosti a tipy priamo z terénu, ktoré budú pomáhať zachraňovať životy, " hovorí Jan Procházka, vedúci predaja ŠKODA AUTO Slovensko a dodáva: „To, že ENYAQ iV bude slúžiť ako záchranárske auto, je dôkazom toho, že elektromobily sú spoľahlivé autá, ktoré sa môžu využívať na akýkoľvek účel, a to kdekoľvek.“ 

 

ŠKODA ENYAQ iV bude jazdiť hlavne v regióne južného Slovenska, kde pôsobí záchranná zdravotná služba ZaMED. Vzhľadom na jeho plánované využitie je však isté, že precestuje celé Slovensko už počas prvého roku využívania. Keďže aj sanitky s bežným pohonom sa po každom výjazde napájajú do elektrickej siete kvôli funkčnosti batérie na nabíjanie zdravotníckych prístrojov, na každej stanici záchranky je už dnes vyriešené pripojenie do elektrickej siete. Nabíjanie elektromobilu sa tak do tejto siete pridá bez problémov. 

 

"S rastúcim trendom nástupu elektromobility sme sa rozhodli odštartovať jej testovanie v praxi. Očakávame, že sa nám podarí vďaka intenzívnemu nasadeniu ENYAQ iV v rôznych oblastiach nájsť ideálne využitie elektromobilov v prostredí záchranných zdravotných služieb," konštatuje Dušan Valent, konateľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED. 

 

Špeciálne úpravy modelu ENYAQ iV pre potreby zdravotníkov

Okrem štandardnej konfigurácie vozidla prejde ENYAQ iV dodatočnými úpravami, ktoré ho pripravia pre potreby záchrannej zdravotnej služby. Úpravy zahŕňajú napríklad špeciálny reflexný polep auta, LED rampu so svetelnou a zvukovou signalizáciou, elektrický rozvod 230V s dvoma zásuvkami, mobilnú tlačiareň, nabíjačku akumulátora pre zdravotnícke prístroje, držiaky na defibrilátor, odsávačku, ventilátor umelej pľúcnej ventilácie a kyslíkové fľaše, ale aj špeciálne držiaky na transportné a vyprosťovacie pomôcky či batoh so zdravotníckym materiálom.

 

 

Elektromobilita v práci zdravotníkov

ŠKODA ENYAQ iV postupne zabezpečí niekoľko oblastí náplne práce záchranárov. Spočiatku bude prevážať zdravotnícky materiál, lieky alebo personál v prípade ich náhleho výpadku. "Takto otestujeme hlavne výdrž batérie pri rýchlych presunoch so zapnutými majákmi a sirénou, manévrovateľnosť a priechodnosť vozidla v rôznom počasí v rozličnom teréne, jeho jazdné vlastnosti, ale aj možnosti využitia jeho priestoru," dodáva Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED.  Pomáhať bude aj  pri zdravotníckom zabezpečovaní spoločenských a športových podujatí, kde bude slúžiť ako základňa pre prístrojové a materiálne vybavenie záchranárov. Súčasťou využívania ENYAQ iV bude aj testovanie nového typu posádky záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, tzv. rendez vous posádky. Tento typ posádky bude tvoriť lekár a záchranár, ktorý je zároveň vodičom, a spoločne sa budú presúvať ako výpomoc medzi zasahujúcimi posádkami záchranky. 

 

Záchranná zdravotná služba ZaMED ako prvá zaviedla systém, pomocou ktorého je možné činnosť srdca pacienta odkonzultovať z každého miesta na Slovensku so špecialistami v kardiocentre. Neskôr vyvinula systém na elektronizáciu zdravotníckej dokumentácie priamo v sanitke či spustila do prevádzky prvú záchranársku motorku na Slovensku. ZaMED je tiež prvým držiteľom ocenenia od Európskej spoločnosti pre urgentnú medicínu za excelentnú starostlivosť o pacientov s mozgovou porážkou na Slovensku. Je preto prirodzené, že ako prvá zdravotná služba začala testovať svoju prevádzku aj s využitím elektromobilu. 

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode