ŠKODA AUTO radí: Ako zostať v bezpečí pri cestách autom počas pandémie koronovírusu

18.03.2020 16:53

Celý svet je zasiahnutý globálnou pandémiou nového koronavírusu. Najjednoduchšou radou je zostať v bezpečí doma. Čo ale v prípade, že autom cestovať musíte? Držte sa týchto rád. Hlavným pravidlom je obmedziť kontakt s ostatnými na minimum. Pokiaľ je však niektorá z ciest nevyhnutná, chráňte sa. „Ideálne nikam nejazdite. Pokiaľ už musíte niekam ísť, choďte sami, necestujte s nikým v aute. Pokiaľ je nutné mať spolujazdcov, vyvarujte sa ľudí s akútnymi príznakmi respiračného ochorenia, používajte respirátor, prípadne aspoň rúško. Zaznačte si kontakt na všetkých cestujúcich, aby ste ich mohli v prípade nákazy dohľadať a kontaktovať," načrtáva základné zásady, ktoré by si mal v súčasnosti každý osvojiť, Jana Parmová, vedúca lekárka ŠKODA AUTO. 

 

Aj keď je osobné vozidlo vlastne taká mobilná izolačná jednotka, vďaka ktorej pri nutných cestách, ako sú potrebné nákupy potravín, drogérie či liekov, výrazne obmedzíte kontakt s ostatnými, dôležité je mať na pamäti, že riziká aj pri ceste autom stále trvajú.

 

Dezinfikujte

Keď už sa styku s ďalšími osobami nevyhnete a nevyhnutné je aj cestovanie autom, venujte sa intenzívne preventívnym hygienickým opatreniam. „Všetky povrchy, ktorých sa dotknete dezinfikujte pred jazdou aj po jazde, obzvlášť pokiaľ s niekým auto zdieľate alebo ste niekoho viezli," hovorí lekárka Parmová.

 

Venujte sa tejto očiste naozaj dôkladne, dezinfekcia častí ako volant, radiaca páka, ručná brzda, kľučky, madlá alebo ovládacie prvky rádia a infotainmentu napadnú takmer každého. Nezabudnite však ani na páčky pod volantom (smerovky, stierače), ovládanie tempomatu, lakťovú opierku, ovládanie nastavenia sedadiel, rám dverí a kľučky z vonkajšej strany vozidla alebo napríklad madlo batožinového priestoru. Tieto zásady platia dvojnásobne pre vodičov, ktorí prepravujú pasažierov.

A čím vozidlo dezinfikovať? Organizácia Consumer Reports napríklad radí využiť niektoré prostriedky, ktoré už možno máte doma. Proti koronavírusu zaberá najmenej sedemdesiat percentný roztok alkoholu, napríklad isopropylalkohol neublíži žiadnemu z bežných povrchov v aute. Na čistenie dielov ho totiž využívajú aj samotní výrobcovia automobilov a ich subdodávatelia. Alkoholom je pre väčší kľud na duši podľa Consumer Reports možné utrieť aj samotné čalúnenie sedadiel a ďalšie „mäkké" povrchy vo vozidle. Ale pozor, nikdy ich nepremočte. Alkohol by nemal poškodiť ani čalúnenie z kože či umelej kože, ale príliš intenzívne čistenie alkoholom môže poškodiť farbu materiálu: nedrhnite teda sedadlá a ďalšie kožené časti príliš intenzívne. Kožené povrchy je po čistení vhodné ošetriť ochrannými prostriedkami na kožu.

 

Zásadne vo vozidle nepoužívajte napríklad peroxid vodíka, ktorý pravdepodobne spôsobí poškodenie povrchov. Na dotykové displeje v autách nepoužívajte čističe obsahujúce čpavok, radí Consumer Reports. Na čistenie všetkých povrchov všetkými metódami sú ideálne handričky z mikrovlákna.

 

Rúška sú ohľaduplnosť, respirátor ochrana

Obzvlášť ak cestujete s pasažiermi a u niekoho z posádky existuje riziko, že už mohol byť v kontakte s nákazou, používajte i ochranné pomôcky, teda rúška a respirátory. Klasické látkové rúška nositeľa pred vírusom neochránia, ale môžu významne znížiť riziko prenosu od svojho nositeľa. Aj tie najzákladnejšie rúška na tvár sú teda istým ohľaduplným gestom voči spolucestujúcim a môžu riziko nakazenia zmierniť. K skutočnej ochrane ale slúžia respirátory najmenej triedy FFP3.

 

Mimochodom, možno to motoristi netušia, ale mnohí z nich majú rúško vo svojej autolekárničke. V niektorých európskych krajinách totiž boli donedávna súčasťou jej povinnej výbavy, inde ešte povinné rúška sú. Pozrite sa teda do svojej autolekárničky, či v nej náhodou rúško nemáte.

 

Po každom čistení vozidla radí doktorka Parmová vozidlo aj dôkladne vyvetrať. A s vetraním súvisí ďalšia rada: vyčistite si klimatizáciu. Nie, najazdite kvôli tomu do autoservisu, na to teraz nie je vhodný čas. Ale kúpiť sa dajú (aj online alebo na čerpacích staniciach) aj špecializované spreje na domáce čistenie klimatizácie a ventilačného systému vozidla. Tie síce nie sú tak účinné ako profesionálne čistenie, ale opäť môžu pomôcť zmierniť riziko: samotný dezinfekčný sprej nemusí koronavírus zahubiť, ale čistejší okruh kúrenia a klimatizácie znamená nižšie riziko usadenia vírusu v ňom.

 

Bezpečné tankovanie

Ak aj v aktuálnej situácii jazdíte autom a je to naďalej nevyhnutné, je veľmi pravdepodobné, že skôr alebo neskôr budete musieť aj dotankovať. Aj na čerpacích staniciach dbajte na zvýšenú opatrnosť a maximálne sa venujte hygienickým opatreniam. Obmedzte na minimum kontakt s personálom, vyberajte si napríklad samoobslužné čerpacie stanice a po natankovaní si ihneď umyte ruky alebo si ich aspoň vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom na ruky - ten by ste mali vo vozidle voziť v dostatočnej zásobe.

Pri platení využite ideálne niektorú z moderných metód: napríklad bezkontaktnú platobnú kartu či mobilný telefón. Na mnohých čerpacích staniciach je možné bezkontaktné spôsoby platenia využiť aj priamo pri stojane, takže nie je nutné navštevovať predajňu. A mimochodom, riziko znížite aj tak, že tentokrát naplníte nádrž doplna a na čerpaciu stanicu tak nebudete musieť čoskoro prísť znova.

 

Aj keď sa niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu zdajú ako drastické a prehnané, vysoká miera opatrnosti je namieste. Čím viac budeme tieto opatrenia rešpektovať, tým viac znížime riziko prenosu nákazy a tým skôr sa naše životy vrátia do normálnych koľají. Buďte teda ohľaduplný, obmedzte kontakt s ostatnými aj akékoľvek cesty autom iba na tie najnevyhnutnejšie, nezabúdajte na dôkladné umývanie rúk a používajte dezinfekciu.


 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode