Siedme študentské vozidlo sa volá ŠKODA SLAVIA

13.07.2020 14:00

 

Model SCALA v karosárskej verzii spider je pripomenutím výročia založenia spoločnosti v roku 1895

 

Václav Laurin a Václav Klement predávali svoje prvé bicykle pod názvom SLAVIA

31 študentov Stredného odborného učilišťa strojárenského ŠKODA AUTO v projekte študentského vozidla

spája históriu s modernou

Z modelu ŠKODA SCALA sa stala SLAVIA. Menom siedmeho študentského vozidla ŠKODA si študenti Stredného odborného učilišťa strojárenského pripomínajú 125. výročie založenia dnešnej spoločnosti ŠKODA AUTO. Václav Laurin a Václav Klement vtedy spoločne predávali svoje prvé vyvinuté bicykle pod obchodným názvom SLAVIA. Teraz ponesie toto meno kompaktný model značky ŠKODA
v karosárskom variante spider. SCALA je vôbec po prvýkrát základom tohto projektu ŠKODA Akadémie, realizovaného každoročne už od roku 2014. Za tri týždne bude tento unikát, vyvinutý a vlastnoručne vyrobený študentmi učilišťa, predstavený verejnosti.

 

V poradí siedme študentské vozidlo ŠKODA sa volá ŠKODA SLAVIA. ŠKODA SCALA v emocionálnej karosárskej verzii spider je reminiscenciou počiatkov značky ŠKODA. V tomto roku, 125. výročia založenia spoločnosti, si študenti ŠKODA Akadémie pripomenuli svojim tradičným projektom študentského vozidla zrod českej automobilky. V roku 1895 začali obaja zakladatelia Václav Laurin a Václav Klement v Mladej Boleslavi najskôr s opravami bicyklov. Čoskoro začali navrhovať vlastné bicykle, ktoré od roku 1896 úspešne predávali pod značkou SLAVIA. Nové študentské vozidlo do života vracia jednu z legiend histórie firmy.

 

Historický názov sa skvele hodí k myšlienke študentov podniknúť s moderne strihaným modelom SCALA cestu
do minulosti, do časov, kedy mali automobily otvorenú karosériu. Klasický spider je divoký a nespútaný. Vo svojej dôslednej otvorenosti sa ŠKODA nedrží bežných konvencií a symbolizuje slobodné myslenie a nonšalantnú bezstarostnosť mladej generácie. Vďaka absencii strechy ponúka SLAVIA mimoriadne intenzívny pôžitok z jazdy. Ďalšie cielené úpravy na karosérii dodávajú spideru ešte športovejší vzhľad, ako má emocionálne poňatá SCALA.

 

Tradícia projektu študentského vozidla ŠKODA siaha až do roku 2014. Študenti Stredného odborného učilišťa ŠKODA v Mladej Boleslavi môžu od tohto času každoročne naplánovať, vyvinúť a vlastnoručne postaviť zaujímavý koncept vozidla. Každý z týchto konceptov je dokladom kreativity a zapojenia dorastu značky ŠKODA. ŠKODA Storyboard ponúka portréty niekoľkých študentov, ktorí sa podieľali na tomto projekte a prehľad všetkých doterajších študentských vozidiel ŠKODA.

 

Súčasná ŠKODA Akadémia vznikla v roku 2013, kedy spojila vzdelávanie študentov a mladých zamestnancov a tiež ďalšie vzdelávanie zamestnancov a odborných pracovníkov. Na základe podpisu memoranda s Odbormi KOVO v roku 2014 o podpore odborného vzdelávania prebehla modernizácia výukových priestorov Stredného odborného učilišťa ŠKODA AUTO. V posledných rokoch investovala firma s podporou Odborov KOVO viac ako 300 miliónov českých korún do projektu modernizácie vzdelávania a vybavenia ŠKODA Akadémie.

 

Viete že…

SLAVIA bola pomenovaná podľa slovanského mena Slavia. Toto meno používa niekoľko známych športových klubov v Českej republike, napríklad čerstvý futbalový ligový majster Slavia Praha. Jej kapitán, Jan Bořil, sa na strednom odbornom učilišti ŠKODA vyučil.

 

Pôvodný význam slova Slavia je alegória Slovanstva v slovanskej mytológii. Vyskytuje sa v podobách Slavia, Slavie alebo Slávie.

 

Slavia je asteroid stredného hlavného pásu, ktorý 18. mája 1972 objavil československý astronóm Antonín Mrkos
v
observatóriu Kleť pri Českom Krumlove (kód IAU 046).

 

Slavia je známa pražská umelecká kaviareň v štýle tridsiatych rokov na nábreží Vltavy.

 


 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode