Rozlúčka s priekopníkom: Hyundai ukončuje výrobu liftbacku IONIQ, svoju misiu splnil dokonale.

10.06.2022 10:02

  • Výroba liftbacku Hyundai IONIQ sa v závode v Ulsane skončí v júli 2022
  • IONIQ položil základy úspešného príbehu a stanovil nové štandardy v automobilovom priemysle
  • IONIQ zanecháva za sebou dedičstvo v podobe množstva ocenení za bezpečnosti, dizajn a efektivitu prevádzky

 

Koniec jednej éry

Končí sa jedna éra. V júli 2022 Hyundai ukončuje výrobu pôvodného modelu IONIQ, ktorý od roku 2016 schádzal z výrobných liniek spoločnosti v juhokórejskom Ulsane. V čase uvedenia na trh pred šiestimi rokmi bol tento model prvým automobilom na svete, ktorý ponúkal hneď tri elektrifikované pohonné jednotky – hybridnú, plug-in hybridnú aj čisto batériovú elektrickú.

 

Celosvetové ukončenie výroby modelu IONIQ je výsledkom plánovaného rozhodnutia značky Hyundai s cieľom uspokojiť meniace sa požiadavky spotrebiteľov v automobilovom sektore. IONIQ však zostane skutočným priekopníkom, ktorý priniesol do odvetvia čerstvý vietor a vydláždil cestu k úspešnému príbehu, ktorý dnes Hyundai píše s aktuálnymi elektrickými modelmi.

 

Model IONIQ je pionierom v masovej výrobe a vývoji elektrifikovaných vozidiel Hyundai. Na európskom trhu sa z neho od konca roka 2016 do decembra 2021 predalo 135 692 kusov a aj z pohľadu predajných čísiel svoju úlohu splnil dokonale. Aktuálne sú v dopredaji v podobe skladových zásob už len poslednú kusy tohto výnimočného vozidla.

 

Inovatívne a priekopnícke dedičstvo IONIQ

Liftback IONIQ, inšpirovaný konceptom i-oniq, vytvoril inovatívne a priekopnícke dedičstvo. i-oniq debutoval na ženevskom autosalóne v roku 2012 a slúžil ako predchodca sériového modelu IONIQ.

 

Pri svojom uvedení na trh v roku 2016 bol IONIQ chválený za svoj dizajn. Ten ho odlišoval od iných vozidiel nielen dizajnom, ale aj fantastickým aerodynamickým výkonom. Hladké línie a plynulý tvar vozidla zabezpečili modelu IONIQ vtedy najlepšiu hodnotu Cd v triede (0,24), vďaka čomu sa znížil odpor vzduchu a zlepšila sa spotreba paliva. IONIQ dlho patril k vôbec najefektívnejším elektromobilom na svete.

 

IONIQ bol priekopníkom nielen v adaptácii dizajnérskeho jazyka fluidických sôch Hyundai, ale aj vo vzťahu k jeho technickým aspektom. Bolo to prvé vozidlo na svete, ktoré bolo od základov navrhnuté pre tri elektrifikované hnacie ústrojenstvá. Vyrábal sa v hybridnej, plug-in hybridnej a batériovo-elektrickej verzii. Vynikajúca efektívnosť IONIQ-u pripravila pôdu pre ďalší pokrok automobilky Hyundai v oblasti elektrifikovaných modelov. Položila základy pre elektrifikované modely Hyundai a samostatnú značku IONIQ, ktorú automobilka používa na označenie novej generácie svojich plne elektrických modelov, napr. IONIQ 5 alebo prichádzajúci IONIQ 6.

 

Okrem uznania za pokroky v účinnosti a dizajne bol IONIQ oceňovaný aj pre zážitok z jazdy, ktorý poskytoval. Komplexný bezpečnostný balík tomuto modelu zaistil najlepšiu ochranu vo svojej triede naprieč všetkými tromi pohonnými jednotkami a počas celej svojej životnosti si udržal 5-hviezdičkové hodnotenie Euro NCAP.

 

Príspevok k autonómnemu riadeniu

Po úspešnej testovacej jazde v uliciach Las Vegas priviezol Hyundai svoj autonómny model IONIQ ako exponát na medzinárodný autosalón v Ženeve 2017.

 

Autonómny IONIQ bol vybavený technológiou LiDAR umiestnenou za predným nárazníkom, aby sa zachoval elegantný dizajn auta. Pokročilé systémy autonómneho riadenia boli čo najjednoduchšie vďaka integrácii existujúcich funkcií zo sériového modelu, vrátane predného radaru systému Smart Cruise Control a kamier asistenta pre udržiavania v jazdnom pruhu.

 

Pokročilá technológia autonómneho IONIQ-u zabezpečila, že jazdu bezpečne prechádzal aj v tých najnáročnejších situáciách, vrátane prítomnosti chodcov, brzdových svetiel a značiek či počas dopravných obmedzení a rekonštrukcií ciest.

 

Oceňovaný IONIQ

IONIQ a jeho vysoké štandardy v oblasti bezpečnosti, hodnoty a efektívnosťou nezostali bez povšimnutia odborných porôt a inštitúcií.

 

Po uvedení na trh v roku 2016 bol IONIQ chválený za svoj dizajn. Na konte má prestížne ocenenia Red Dot Design Awards a dve ocenenia Good Design Awards za sebou. V rokoch 2017 až 2019 bodoval v hodnoteniach ADAC Ecotest, Green NCAP a získal aj ocenenia Women’s World Car of the Year – Ženské auto roka.

 

IONIQ za sebou zanecháva odkaz uznania aj vďaka prestížnym oceneniam Auto roka v Nórsku, Švédsku a Francúzsku. 

 

Zmysluplné partnerstvá v Holandsku

Odborníci neboli jediní, ktorí si všimli inovatívne a sofistikované kvality modelu IONIQ. Dôležití partneri v Holandsku a Spojenom kráľovstve zohrali kľúčovú úlohu pri predvádzaní jeho najlepších kvalít v praxi.

 

V Amsterdame IONIQ prelomil bariéry v službe car sharingu čisto elektrických áut. S flotilou 100 kusov elektrických vozidiel IONIQ, 2 200 verejnými nabíjacími stanicami a službou nabíjania typu Vehicle-to-Vehicle (V2V) iniciatíva fungovala do roku 2018. Verejnosti sprístupnila jazdu s nulovými emisiami a pomohla znížiť znečistenie ovzdušia a emisií CO2 v holandskom hlavnom meste.

 

Pokračujúce partnerstvo Hyundai s Van Gogh Museum v Amsterdame reprezentovali dva Hyundai IONIQ so špeciálnym dizajnom inšpirovaným dvomi maľbami svetoznámeho Vincenta Van Gogha. K modelu IONIQ zabalenému do slávnych „slnečníc“ holandského majstra sa neskôr v svetoznámom múzeu v roku 2016 pridal model „Mandľový kvet“.

 

Dedičstvo, v ktorom stojí za to pokračovať

S rokmi ocenení a zmysluplných partnerstiev sa stal model IONIQ skutočným priekopníkom v oblasti elektrifikovanej mobility. Inovácie a pokrok, ktorý tento model dosiahol, vydláždili cestu novej generácii batériových elektrických vozidiel Hyundai, ktoré stavajú na odkaze jeho špičkovej bezpečnosti, hodnoty, efektivity a dizajnu. A hoci nebude existovať žiadny priamy nástupca modelu IONIQ, jeho duch bude žiť ďalej prostredníctvom značky Hyundai IONIQ a modelov IONIQ 5, IONIQ 6, IONIQ 7 a ďalších, ktoré prídu.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode