Revolučný vodíkový hybrid Hyundai N Vision 74 získal prestížne ocenenie na TopGear.com Awards 2022.

02.12.2022 22:02

  • Revolučný Hyundai N Vision 74 získal na výročných cenách TopGear.com Awards 2022 prestížne ocenenie “Instant Icon”
  • Prvý vysokovýkonný vodíkový hybrid na svete bol ocenený pre svoj ohromujúci vzhľad a inovatívnu technológiu
  • TopGear.com Awards oceňuje najlepšie autá za posledných 12 mesiacov

Hyundai získal na výročnom podujatí TopGear.com Awards 2022 jednu z najprestížnejších cien, keď jeho projekt „pojazdného laboratória“ N Vision 74 získal titul „Instant Icon“, čo môžeme voľne preložiť ako „ikona súčasnosti“.

 

Ohromujúci dizajn a inovatívna technológia

Hyundai predstavil N Vision 74 tento rok vo svetovej digitálnej premiére ako svoju interpretáciu vysokovýkonného vozidla, ktoré poskytuje fantastický zážitok z jazdy v ére elektrickej mobility. Ide o jedinečné vozidlo plné experimentálnych technológií, ktoré spája inovatívnu hybridnú architektúru Hyundai s vodíkovými palivovými článkami a odvážny dizajn.

 

Porota TopGear.com na N Vision 74 vyzdvihla skutočnosť, že svojím vzhľadom odkazuje na zaujímavý moment v histórii automobilky Hyundai a „zároveň prináša nápady na vysokovýkonný pohon budúcnosti.“Na to, aby zažiaril, nepotreboval výstavnú halu. Jeho digitálne predstavenie spôsobilo, že spadli sánky na klávesnice ľuďom po celom svete“, pokračovala porota v hodnotení a dodala, že „vo viacerých ohľadoch je to parádička.“

 

Impozantné spojenie histórie a vízie budúcnosti

Hyundai využíva svoje „rolling labs“, teda pojazdné laboratóriá, ku ktorým patrí okrem N Vision 74 aj batériový elektrický výkonný model RN22e, na skúmanie spôsobov práce s rôznymi technológiami. N Vision 74 je však výnimočný tým, ako spája minulosť a budúcnosť značky Hyundai. Dizajnovo vzdáva poctu nadčasovému konceptu Pony Coupe, ktorý v 70. rokoch minulého storočia vytvoril legendárny dizajnér Giorgetto Giugiaro, pričom pod svojimi ikonickými líniami využíva batériovú elektrickú technológiu v kombinácii so systémom vodíkových palivových článkov.

 

Na rozdiel od existujúcich vozidiel s palivovými článkami (FCEV), ktoré využívajú integrované vodíkové palivové články, ktoré dodávajú elektrinu priamo do motorov, N Vision 74 predstavuje ďalší krok v podobe spojenia s vysokokapacitnou batériou. Hnacie ústrojenstvo je navrhnuté tak, aby poskytovalo vysokú výdrž a rýchle nabíjanie počas podmienok na trati. Inžinieri vyvinuli kooperatívny riadiaci systém, ktorý umožňuje dvom rôznym zdrojom energie – z batérie a z palivových článkov - spolupracovať v maximálnej synergii. Keď nie je potrebný plný výkon, auto poháňa palivový článok. Keď sa maximálny výkon vyžaduje, oba systémy zdroja energie sa skombinujú. 

 

Výsledkom takéhoto hybridného riešenia je vozidlo, ktoré ponúka výkon viac ako 500 kW, krútiaci moment vyše 900 Nm, maximálnu rýchlosť cez 250 km/h, dojazd presahujúci 600 km a možnosť natankovania vodíkového paliva za približne päť minút.

 

Ocenenie od TopGear.com za inžinierske znalosti a úchvatný dizajn modelu N Vision 74 nasleduje po sérii významných ocenení, ktoré získal aktuálny rad osobných automobilov Hyundai. K tým najprestížnejším patria ocenenia Svetové auta roka 2022, Svetové elektrické auto roka 2022 a Svetový automobilový dizajn roka 2022, ktoré si odniesol elektrický IONIQ 5.

 

Viac informácií o „rolling labs“ z dielne Hyundai, vozidlách N Vision 74 a RN11e nájdete v tomto článku.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode