Prvá 8-stupňová automatická prevodovka

21.09.2016 08:24

Kia Motors pre modely s pohonom

predných kolies

  • Vyspelá prevodovka z vlastného vývoja pre modely s pohonom predných kolies
  • Inteligentné usporiadanie má za následok nižšiu hmotnosť a podobné rozmery ako konvenčná šesťstupňová automatická prevodovka
  • Vývoj vyspelej prevodovky priniesol 143 nových patentov
  • Osemstupňová automatická prevodovka pre modely s pohonom predných kolies bude mať premiéru v modeli Kia Cadenza 2017

 

Spoločnosť Kia Motors zverejnila podrobné informácie o svojej novej vyspelej osemstupňovej automatickej prevodovke (8AT), skonštruovanej pre vozidlá s pohonom predných kolies.

Nová prevodovka Kia 8AT pre pohon predných kolies (FWD 8AT) pochádza z vlastného vývoja a jej konštrukcia zaručuje vysokú úroveň mechanickej účinnosti a hladkého radenia. Medzi ďalšie dôležité prednosti patria kompaktné rozmery a nízka hmotnosť. Nová prevodovka FWD 8AT zaberá rovnaký priestor ako konvenčná šesťstupňová automatická prevodovka a je dokonca o 3,5 kg ľahšia.

Konštruktéri značky Kia už majú skúsenosti s vývojom 8-stupňovej prevodovky pre vozidlá s pohonom zadných kolies, ktorá je uložená pozdĺžne a prenáša hnaciu silu na zadnú nápravu. Realizácia rovnakého počtu prevodových stupňov v modeloch s pohonom predných kolies je neuveriteľne náročná, a to najmä kvôli obmedzenému priestoru a nutnosti uložiť prevodovku naprieč. Prevodovka sa tak musí podeliť o disponibilný priestor pod kapotou s motorom, zavesením kolies a prídavnými agregátmi.

 

Inteligentné usporiadanie a 143 nových technických riešení s patentovou ochranou


Počas vývojového programu priekopníckej prevodovky, ktorý prebiehal od roku 2012, si nechala značka Kia patentovať 143 nových technických riešení, zaručujúcich vysokú úroveň výkonu a hospodárnosti pri zachovaní kompaktnej konštrukcie. Nová prevodovka umožňuje plynulejšiu akceleráciu z pokoja, ako aj hospodárnejšiu prevádzku, nižšiu hlučnosť a vibrácie, a pritom intenzívnejšie zrýchlenie vo vyšších rýchlostiach, v porovnaní s automatickou prevodovkou s nižším počtom prevodových stupňov.

Konštruktéri v záujme zvýšenia hospodárnosti prevodovky 8AT výrazne zredukovali rozmery olejového čerpadla (ktoré je hlavnou príčinou energetických strát v automatickej prevodovke) a zjednodušili štruktúru ventilového systému. Prevodovka Kia 8AT sa tak môže pochváliť najmenším olejovým čerpadlom spomedzi všetkých sériovo vyrábaných prevodoviek vo svojej triede, ako aj schopnosťou efektívnejšieho využívania hydraulického oleja, ktorý je za všetkých okolností rovnomerne rozvádzaný do príslušných systémov prevodovky.

Vývojové tímy Kia Motors tiež najnovšie do konštrukcie automatickej prevodovky zahrnuli priamo ovládaný ventilový systém, čo umožňuje priame elektromagnetické ovládanie spojky, namiesto prostredníctvom niekoľko ovládacích ventilov. Kia tak mohla znížiť počet ovládacích ventilov z 20 na 12, čo vďaka priamejšiemu mechanickému spojeniu s motorom prinieslo zrýchlenie radenia a súčasne i kompaktnejšiu konštrukciu.

Pridaním jednej spojky a ďalších komponentov v porovnaní so súčasnou prevodovkou Kia 6AT sa zväčšil rozsah medzi najvyšším a najnižším prevodovým stupňom v novej prevodovke o 34 % v porovnaní s 6AT. Výsledkom je nižšia spotreba paliva, zníženie hlučnosti a vibrácií, pri zaradených vyšších prevodových stupňoch aj rýchlejšia akcelerácia a tým pádom dynamickejšia jazda v stúpaní do kopca pri zaradených nižších prevodových stupňoch.

 

Prevodovka oslávi premiéru v úplne novom modeli Kia Cadenza 2017

Nová 8-stupňová automatická prevodovka oslávi svetovú premiéru v modeli Kia Cadenza 2017, ktorý sa začne predávať na vybraných globálnych trhoch koncom tohto roka. Prevodovka bude štandardnou výbavou pre verzie modelu Kia Cadenza, s motorom V6 GDI s objemom 3,3 litra.

V budúcnosti nájde nová 8-stupňová automatická prevodovka uplatnenie v ďalších stredne veľkých a väčších modelov s pohonom predných kolies a zároveň sa stane odrazovou platformou pre vývoj budúcich vyspelých prevodoviek značky Kia.

 

Poznámka pre redaktorov: Video, vysvetľujúce technické detaily novej 8-stupňovej automatickej prevodovky pre modely s pohonom predných kolies, nájdete na: https://youtu.be/fEE7vzS1-4k

V prípade záujmu o stiahnutie videa v rozlíšení pre televízne vysielanie alebo web, navštívte www.kianewscenter.com.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode