Prenájom vozidiel? Firmy volia Škodu a Volkswagen. Top manažment obľubuje Audi a BMW

12.12.2013 14:22

Bratislava – Firmy prenajímajúce si na svoj biznis autá, sú na Slovensku verné značkám, ktoré tu majú tradíciu a ktorých modely sa vyrábajú aj u nás. Z rebríčka spoločnosti Business Lease Slovakia, ktorá poskytuje pre firmy aj jednotlivcov operatívny lízing, totiž vyplýva, že práve značky Škoda a Volkswagen patria u klientov medzi najobľúbenejšie pri prenájme vozidiel do 3,5 tony. Podiel áut s týmito značkami dosahuje takmer dve tretiny. Napriek tomu vidieť aj na Slovensku rozdiely vo výbere vozidiel podľa hierarchie manažmentu a toho, kde má firma materský koncern.


„Klienti majú možnosť sami si vybrať vozidlo, ktoré si v rámci operatívneho lízingu prenajmú. Česká značka Škoda má určite dlhoročnú históriu na Slovensku a aj preto patrí k typickým fleetovým vozidlám slovenských firiem. Pod prvenstvo sa však podpísala nielen dôvera v značku, ale aj dobrá obstarávacia cena, spoľahlivosť vozidiel, kvalitná servisná sieť a fakt, že si vozidlá tejto značky držia stabilne vysokú zostatkovú hodnotu. Sú teda dobre predateľné aj na trhu ojazdených vozidiel po troch, štyroch rokoch ich používania, čo je pri operatívnom lízingu dôležité,“ vysvetľuje obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Urbanová.

Business Lease Slovakia patrí medzi lídrov na slovenskom trhu poskytujúcich operatívny lízing. Ten dnes firmy či jednotlivci využívajú čoraz viac v snahe outsourcovať finančné zdroje a správu vozidiel. Vlastné prostriedky investujú do inovácií a rozvoja biznisu namiesto nákupu vozidiel do majetku a samotný vozidlový park a servis k nemu si pri možnosti voľby značiek prenajímajú. Pri operatívnom lízingu sa pritom najviac oplatia autá, kde je najmenší rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla po ukončení prenájmu. Veľkú úlohu pri rozhodovaní však zohráva aj spomínaná dostupnosť servisnej siete pre značku, dostupnosť náhradných dielov či dostupnosť náhradných vozidiel počas opravy.

Ako vyplýva z rebríčku Business Lease Slovakia TOP 10 najobľúbenejších značiek, podiel prenajímaných vozidiel značky Škoda dosahuje takmer 44 percent. Dvojkou je značka Volkswagen, ktorej podiel vozidiel je vyše pätina.

 

Nemecké značky majú v TOP 10 najvyššie zastúpenie. „Slovenské firmy často jazdia na vozidlách z koncernu Volkswagen Group, či už Škoda, Volkswagen alebo Audi. Obdobne volia nemecké značky aj nemecké firmy pôsobiace u nás,“ zdôvodňuje Lucia Urbanová. Ako pritom podotýka, vidieť aj trend, že spoločnosti, ktoré sú dodávateľmi pre automobilový priemysel, si obstarávajú často autá tej značky, ktorá je ich klientom. „Národnosť“ značky je badateľná aj pri francúzskych firmám, ktoré u nás pôsobia. „Stretli sme sa však tiež s tým, že spoločnosť sa rozhodla jazdiť výhradne na vozidlách vyrábaných na Slovensku v závodoch KIA Žilina, PSA Trnava a VW Bratislava, aby podporila slovenskú ekonomiku a jej HDP,“ dodáva.

Z prémiových značiek sa do top desiatky dostali len Audi a BMW. Ďalšie, vrátane Mercedesu, už padli do druhej desiatky. „Tieto značky využíva na Slovensku z veľkej časti len top manažment. Nie sú ešte typickým fleetovým vozidlom napríklad pre obchodných zástupcov či servisných technikov,“ vysvetľuje Lucia Urbanová. Dôvod vidí v cene vozidla aj cene servisu. „Výnimku tvoria úžitkové vozidlá značky Mercedes, ktoré majú už dnes svoje miesto vo vozidlových parkoch firiem,“ dodáva.

Cenové politiky a stratégie značiek sa však v čase menia, takže je podľa nej možné, že sa v budúcnosti postupne aj prémiové značky stanú dostupnejšie pre firmy a bude viac vozidiel týchto značiek aj v radoch obchodných zástupcov jednotlivých firiem.

 

TOP 10 najobľúbenejších značiek operatívneho lízingu

Poradie Značka Podiel na celkovom prenájme vozidiel

  1. Škoda  43,75 %
  2. VW      20,74%
  3. Opel     9,45 %
  4. Ford     4,92 %
  5. Renault 3,38 %
  6. Audi     2,81 %
  7. Peugeot  2,71 %
  8. Kia       2,38 %
  9. Hyundai 2,01 %
  10. BMW    1,98 %

 

 

Zdroj: Business Lease Slovakia zo všetkých svojich prenajímaných vozidiel do 3.5 tony

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode