Prekvapivý, praktický a Simply Clever: ENYAQ iV ponúka elektromobilitu v štýle značky ŠKODA

11.05.2020 09:10

Emocionálny vzhľad, úsporný, elektrický: Nový automobil ŠKODA ENYAQ iV predstavuje zásadný krok pri realizácii stratégie v oblasti elektromobility značky ŠKODA. Prvý sériový automobil značky ŠKODA na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen v sebe spája známe prednosti vozidiel ŠKODA, medzi ktoré patrí veľkorysý priestor a emocionálny vzhľad, s ekologickou jazdou. Zákazník má na výber z troch rôznych kapacít batérie a piatich výkonových stupňov. Čisto elektrické SUV na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) bude vyrábané v hlavnom výrobnom závode ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi. Pôjde o jediný automobil v Európe na báze platformy MEB, ktorý nebude vyrábaný v Nemecku.

 

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Bernhard Maier hovorí: „Predstavením vozidla ENYAQ iV vstupuje spoločnosť ŠKODA AUTO do novej éry. Vozidlo je skvelým príkladom ofenzívy v oblasti elektromobility. Vďaka dlhému dojazdu a krátkym nabíjacím časom ponúka Simply Clever elektromobilitu. ENYAQ iV tiež povyšuje známe prednosti vozidiel ŠKODA, medzi ktoré patrí veľkorysý priestor, nadčasový vzhľad a vysoká funkčnosť, na novú úroveň. Náš prvý čisto elektrický automobil na báze modulárnej platformy koncernu Volkswagen pre elektromobily vzniká v centre značky ŠKODA, v hlavnom výrobnom závode v Mladej Boleslavi. Je to dôležitý krok k zabezpečeniu budúcnosti výrobného závodu a pracovných miest v mladoboleslavskom regióne.“

 

Prvé vozidlo ŠKODA na báze MEB ponúka vynikajúcu praktickosť a ekologickú jazdu

Nový ENYAQ iV je typickým vozidlom značky ŠKODA. Ponúka však úplne novú koncepciu pohonu. Vďaka dojazdu až 500* km v režime WLTP a krátkym nabíjacím časom, prvý sériový automobil značky ŠKODA na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB), skvele zvláda tiež dlhé cesty. Z dôvodu novej koncepcie pohonu ponúka ŠKODA ENYAQ iV iné možnosti usporiadania priestoru, a aj napriek kompaktným vonkajším rozmerom ponúka ešte viac priestoru pre cestujúcich a batožinu. Vozidlo, ktoré má moderný, emocionálny vzhľad, tiež ponúka úplne nový interiér a najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu v kombinácii so Simply Clever prvkami typickými pre vozidlá ŠKODA.

* Ide o predbežné hodnoty

 

Dĺžka prvého elektrického SUV značky ŠKODA predstavuje 4 648 mm, šírka 1 877 mm, výška 1 618 mm a rázvor 2 765 mm. Batožinový priestor má objem 585 l. Nízka nakladacia hrana tohto SUV umožňuje ľahké nakladanie ťažkých alebo objemných predmetov.

 

ENYAQ iV bude vyrábaný vo výrobnom závode v Mladej Boleslavi

ŠKODA ENYAQ iV je jediným vozidlom koncernu Volkswagen na báze MEB, ktoré nebude vyrábané v Nemecku. Vozidlo bude vyrábané v hlavnom výrobnom závode ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi na rovnakých výrobných linkách ako vozidlá postavené na modulárnej platforme MQB.

 

Predpredaj vozidla bude zahájený už počas svetovej premiéry, ktorá sa bude konať ešte v tomto roku. Sériová výroba vozidla ŠKODA ENYAQ iV bude zahájená na konci roka 2020. Uvedenie na trh je naplánované na začiatok roka 2021. Edícia Founders Edition bude mať špeciálnu výbavu a bude sa odlišovať aj dizajnom. Táto limitovaná edícia 1 895 kusov pripomína založenie spoločnosti pred 125 rokmi.

 

Dva varianty pohonu, tri rôzne kapacity batérie, päť výkonových stupňov

V základnej verzii poháňa vzadu umiestnený motor kolesá zadnej nápravy. ŠKODA tak bude mať po rokoch opäť v ponuke model s pohonom zadných kolies. Výkonnejšia verzia má tiež druhý elektromotor umiestnený vpredu, čo zaistí spoľahlivý prenos vysokého krútiaceho momentu počas jazdy. Najvýkonnejšia verzia vozidla ŠKODA ENYAQ iV môže ťahať príves s hmotnosťou až 1 200 kg. O ekologickú jazdu sa stará celkovo päť výkonových stupňov a tri rôzne kapacity batérie, ktoré v závislosti na zvolenej verzii poháňajú zadné kolesá alebo všetky kolesá. Vysoká účinnosť batérie, pneumatiky s nízkym valivým odporom (5,9 ‰) a skvelá aerodynamika vozidla SUV (cx od 0,27) umožňujú dojazd vozidla ŠKODA ENYAQ iV až 500* km v režime WLTP.

 

Christian Strube, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za oblasť technického vývoja, hovorí: „Vďaka možnostiam modulárnej platformy pre elektromobily sme schopní ponúknuť ideálne vozidlo ENYAQ iV, ktoré bude zodpovedať všetkým požiadavkám zákazníkov a poskytne rôzne možnosti využitia. Základná verzia, ktorá je určená rodinám, ponúka veľkorysý priestor a vysokú funkčnosť. Vozidlo je určené tiež vodičom, ktorí často jazdia dlhé trasy a pre ktorých je dôležitý dlhý dojazd. Vozidlo využijú tiež športovo založení vodiči, ktorí v elektrickom SUV vyžadujú maximálny výkon.“

 

Základnou výkonovou verziou je ŠKODA ENYAQ iV 50. Lítium-iónová batéria má kapacitu 55 kWh, respektíve netto kapacitu 52 kWh. Elektromotor umiestnený na zadnej náprave má výkon 109 kW. Dojazd je až 340* km. Verzia ENYAQ iV 60 so systémovým výkonom 132 kW a batérií s kapacitou 62 kWh, resp. netto kapacitou 58 kWh, ponúka dojazd až 390* km. Najdlhší dojazd až 500* km v režime WLTP ponúka verzia ENYAQ iV 80 s výkonom 150 kW s pohonom zadných kolies. Jeho batéria má kapacitu 82 kWh, resp. netto kapacitu 77 kWh. Rovnakú batériu využíva aj verzia 80X s výkonom 195 kW a verzia v RS s výkonom 225 kW. Obe verzie majú dva elektromotory a ponúkajú pohon všetkých kolies. Vrcholný model zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 6,2 s a dosahuje maximálnu rýchlosť 180 km/h. Obe verzie s pohonom všetkých kolies ponúkajú dojazd až 460* km.

 

Rýchlonabíjanie na 80 % kapacity trvá iba 40 minút

Vozidlo ŠKODA ENYAQ iV ponúka tri rôzne možnosti dobíjania. Vozidlo možno dobiť z bežnej domácej 230 V zásuvky na striedavý prúd s výkonom 2,3 kW. Druhou možnosťou je pohodlné dobíjanie cez noc pomocou wallboxu s výkonom až 11 kW, ktoré trvá v závislosti na kapacite batérie 6 až 8 hodín. Treťou možnosťou dobíjania sú rýchlonabíjacie stanice na jednosmerný prúd s výkonom až 125 kW, kde dobíjanie batérie z 10% na 80% kapacity trvá v ideálnom prípade len 40 minút*.

* Ide o predbežné hodnoty

 

Technickou novinkou nového vozidla ŠKODA ENYAQ iV je novo spracovaný interiér, ktorý vyvoláva úplne nový pocit priestoru. Vozidlo tiež ponúka najmodernejšie možnosti konektivity a infotainmentu. Samostatná, centrálna obrazovka s uhlopriečkou 13" a head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý je ponúkaný na želanie, poskytujú vodičovi všetky dôležité informácie, ktoré sú vďaka stálemu internetovému pripojeniu vždy aktuálne. Vďaka veľkorysému priestoru interiéru, ktorý pôsobí dojmom obývacej izby a batožinovému priestoru s objemom 585 l, je automobil ŠKODA ENYAQ iV určený rodinám a lifestylovo orientovaným zákazníkom, ktorí hľadajú praktický a ekologický elektrický automobil. Vozidlo ENYAQ iV ponúkne aj nový koncept interiéru. Prvýkrát sú v sériovom vozidle použité udržateľné materiály, napríklad olivová koža. Zákazníci si tiež môžu podľa svojich preferencií vyberať z niekoľkých dizajnov interiéru.

 

Rad iV: Elektromobilita sa stane súčasťou DNA značky ŠKODA

Elektrifikované vozidlá ŠKODA iV ponúkajú praktický dojazd, emocionálny vzhľad a veľký pôžitok z jazdy. Ponúkajú pohodlnú, tichú a ekologickú jazdu, ale aj výnimočnú dynamiku. Maximálny krútiaci moment elektromotorov je k dispozícii ihneď po štarte, čo umožňuje postupné zrýchľovanie vozidla bez nutnosti meniť rýchlostné stupne. Charakteristickým znakom vozidla ŠKODA iV sú najmodernejšie možnosti konektivity, rozsiahle možnosti pripojenia k internetu, rozšírené asistenčné systémy v kombinácii s výborným pomerom ceny a úžitkovej hodnoty a veľkorysým priestorom nového interiéru, ktorý pôsobí dojmom obývacej izby.

 

Vozidlom ŠKODA ENYAQ iV pokračuje spoločnosť ŠKODA AUTO na ceste k elektromobilite, ktorú začala v roku 2019 predstavením vozov CITIGOe iV a SUPERB iV. V rámci modelovej ofenzívy plánuje ŠKODA AUTO predstaviť od roku 2019 do konca roku 2022 viac ako desať elektrifikovaných vozidiel iV. Vstup spoločnosti ŠKODA AUTO do oblasti elektromobility tak prichádza v pravý čas. 125 rokov od založenia spoločnosti sa elektromobilita stáva súčasťou DNA značky ŠKODA. Elektrifikované vozidlá ponúkajú praktický dojazd za dostupné ceny. Tiež sa postupne vylepšuje dobíjacia infraštruktúra.

 

Spoločnosť ŠKODA AUTO investuje do roku 2021 celkovo dve miliardy eur do vývoja elektrifikovaných vozidiel a vývoja rozsiahleho ekosystému pre nové riešenia v oblasti mobility. Ide tak o najväčší investičný program v histórii značky ŠKODA. V rámci transformácie spoločnosti ŠKODA AUTO z tradičného výrobcu automobilov na Simply Clever spoločnosť ponúkajúcu najlepšie riešenia v oblasti mobility zohráva trvalá udržateľnosť významnú úlohu v oblasti výroby, predaja a služieb.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode