Predstavujeme nový Jeep® Wagoneer S – prvé globálne elektrické SUV značky Jeep

04.06.2024 23:34

  • Jeep® Wagoneer S, prvý globálny elektrický model značky, ktorý sa bude spočiatku predávať v USA a Kanade, má pohon všetkých kolies 4xe, pôsobivú výkonnosť, elegantný aerodynamický dizajn a najmodernejšiu techniku.

  • Jeep Wagoneer S imponuje systémovým výkonom 441 kW (600 k) a krútiacim momentom vyše 800 Nm umožňujúcim zrýchlenie z 0 na 100 km/h za približne 3,5 sekundy, ako aj dojazdom vyše 480 km (uvedené údaje platia iba pre špecifikáciu vozidla a cyklus merania používaný v USA).

  • Systém regulácie trakcie Selec-Terrain značky Jeep má 5 jazdných režimov pre všetky cestné a poveternostné podmienky: Auto, Sport, Eco, Snow, Sand.

  • Predaj odštartuje verziou Jeep Wagoneer S Launch Edition, vybavenou elegantnými čiernymi prvkami na karosérii, osvetlenou sedemotvorovou maskou s novým dizajnom, 20-palcovými kolesami a štandardným dvojdielnym panoramatickým strešným oknom (verzia Launch Edition je vyhradená pre trh USA).

  • Interiér high-tech obsahuje digitálne displeje s celkovou uhlopriečkou 114 cm (45 palcov) – najväčšou v triede elektrických SUV – vrátane interaktívneho displeja spolujazdca, vyhrievané a ventilované predné i zadné sedadlá, ako aj exkluzívny ozvučovací systém McIntosh s celkovým výkonom 1160 W a 19 reproduktormi.

  • Jeep Wagoneer S bude dostupný u autorizovaných predajcov značky Jeep v USA od druhého polroka 2024 a postupne bude uvádzaný na ďalšie trhy na celom svete. 

    Značka Jeep® vstupuje do segmentu elektrických SUV uvedením svojho prvého globálneho elektrického modelu – Jeep Wagoneer S Launch Edition (iba pre USA). Nový elektrický Jeep Wagoneer S sa začne predávať v druhom polroku 2024 najprv v USA a Kanade a neskôr aj v ďalších štátoch sveta.

    Jeep Wagoneer S sa bude vyrábať výlučne s elektrickým pohonom, umožňujúcim dojazd vyše 480 km a vďaka výkonu 441 kW (600 k) a krútiacemu momentu vyše 800 Nm zabezpečujúcim bleskurýchlu akceleráciu z 0 na 100 km/h za približne 3,5 sekundy. K týmto pôsobivým výkonovým parametrom prispieva aj systém regulácie trakcie Selec-Terrain značky Jeep, ktorý poskytuje modelu Jeep Wagoneer

S suverénnu trakciu pri jazde na každom povrchu a v každom počasí (uvedené údaje platia iba pre špecifikáciu vozidla a cyklus merania používaný v USA).

„Uvedenie plne elektrického modelu Wagoneer S otvára novú kapitolu v bohatej histórii značky Jeep,“ povedal Antonio Filosa, CEO značky Jeep. „Nadväzujúc na takmer storočie inovácií tento náš prvý globálny elektrický model poskytne úplne novej generácii majiteľov typický zážitok z jazdy automobilom Jeep a to výlučne s elektrickým pohonom. S týmto novým impulzom v modelovom programe značky Jeep, siahajúcom od plne elektrického modelu až po benzínový motor V8, budú mať zákazníci najväčšiu slobodu voľby pre svoje dobrodružstvá“.

Pohodlné riešenia na nabíjanie

Aby mohli zákazníci prvý globálny elektrický automobil značky Jeep nabíjať rýchlo a pohodlne, Jeep Wagoneer S je vybavený efektívnou 400-voltovou batériou s kapacitou 100 kWh, ktorá sa dá na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom (DC) dobiť z 20 % na 80 % za 23 minút.

Ku každému automobilu Jeep Wagoneer S Launch Edition zákazník dostane 48-ampérovú domovú nabíjačku alebo kredit na nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach v rovnakej hodnote prostredníctvom služby Free2move Charge koncernu Stellantis, zabezpečujúcej prístup ku komplexnému ekosystému nabíjania. Majitelia budú môcť využívať mobilnú aplikáciu Free2move Charge na pohodlné vyhľadávanie nabíjacích staníc, aktiváciu nabíjania a monitorovanie histórie nabíjania (platí iba pre USA).

Elektrická architektúra s vysokou výkonnosťou a pohonom všetkých kolies 4xe

Technický základ pre vysokú výkonnosť modelu Jeep Wagoneer S, ktorá je na špičke triedy, poskytuje platforma STLA Large pre elektrické automobily koncernu Stellantis. Konštruktéri značky Jeep platformu STLA Large výrazne modifikovali, pričom pre Jeep Wagoneer S upravili jej dĺžku a šírku, svetlú výšku podvozka, ako aj konfiguráciu pohonu špecificky s dôrazom na vysoký krútiaci moment okamžite po rozjazde a bleskurýchlu akceleráciu.

Štandardný elektrický pohon všetkých kolies zabezpečuje vyváženú jazdnú dynamiku rovnako na ceste, ako aj v rozličných terénnych podmienkach. Elektrické moduly pohonu (EDM) koncernu Stellantis

nezávisle poháňajú predné a zadné kolesá pre optimálnu trakciu, pričom systém regulácie trakcie Selec- Terrain značky Jeep umožňuje nastaviť päť rozličných jazdných režimov: Auto, Sport, Eco, Snow, Sand. Elektrické moduly pohonu EDM 3-in-1 združujú elektromotor, redukčný prevod a výkonovú elektroniku do jedinej kompaktnej jednotky, ktorá je výkonná a súčasne efektívna. Predný modul EDM je vybavený spojkou, ktorá pri jazde ustálenou rýchlosťou po ceste s dobrým povrchom odpája kolesá pre zníženie spotreby energie a predĺženie dojazdu.

Na zlepšenie zážitku z jazdy a zníženie hluku i vibrácií sa tímu konštruktérov značky Jeep pri vývoji modelu Jeep Wagoneer S podarilo dosiahnuť o 35 % väčšiu torznú pevnosť karosérie oproti predchádzajúcim SUV značky rovnakého veľkostného formátu. Torzne pevnejšia karoséria prispieva aj k zlepšeniu jazdných vlastností a ovládateľnosti vozidla.

Dizajn karosérie vytvárajúci nové štandardy v triede

Ako automobil nadväzujúci na jedinečnú tradíciu legendárnej značky, nový Jeep Wagoneer S vyniká ušľachtilým štýlom, elegantnou vycibrenosťou a neochvejným sebavedomím. Vonkajší dizajn SUV má charakter premium vďaka inteligentnej kombinácii harmonických proporcií a aerodynamickej efektivity, ktoré spolu s pohonom všetkých kolies 4xe vytvárajú novú funkčnosť pre aktuálnu éru elektromobility.

Tvár vozidla elegantne zvýrazňuje sedemotvorová maska v novom vyhotovení, ktorá už neslúži na prívod vzduch k chladiču ale tvorí charakteristický dizajnový prvok. Uzavretá maska sa po priblížení vodiča s elektronickým kľúčom zhora nepriamo osvetlí. Toto nové nápadné ambientné osvetlenie je inšpirované modernou architektúrou a zabezpečuje jedinečný vzhľad aj z diaľky.

Aerodynamické tvary karosérie dokumentuje aj zakrivenie prednej kapoty a sklon predného okna, optimalizovaný pre optimálnu efektivitu pri vysokej rýchlosti. Splývajúca línia strechy plynulo prechádza do výrazne sklonených dverí batožinového priestoru pod nasadeným zadným spojlerom, čím premosťuje funkčnosť s estetikou do charakteristickej siluety modelu Wagoneer S.

Uvádzacia verzia Jeep Wagoneer S Launch Edition, ktorá prichádza v rámci modelového roka 2024, je exkluzívne vybavená elegantnými čiernymi akcentnými prvkami na karosérii. Zahŕňajú 20-palcové disky z ľahkej zliatiny s lesklou čiernou povrchovou úpravou a rozličné detaily lesklej čiernej farby. Na karosérie nie sú použité nijaké chrómové prvky, pretože tím dizajnérov sa usiloval využiť materiály a

procesy šetrnejšie k životnému prostrediu. Vonkajší vzhľad štandardne dotvárajú akcentné dekoračné lišty v saténovom vyhotovení sivého farebného odtieňa neutral gray a veľké otváracie dvojdielne panoramatické strešné okno (iba v USA).

Holistický konštrukčný prístup pre efektivitu

Pri vozidle s elektrickým pohonom hrá rozhodujúcu rolu aerodynamika. Dizajnéri a konštruktéri značky Jeep si stanovili ambiciózne ciele v oblasti aerodynamických kvalít vozidla pre dosiahnutie maximálnej efektivity, výkonnosti a dojazdu pri súčasnom zachovaní elegantného vzhľadu úrovne premium. Vďaka využitiu najmodernejších simulačných nástrojov a rigoróznym testom v najmodernejšom aerodynamickom tuneli sa podarilo dosiahnuť koeficient aerodynamického odporu 0,29. To je najnižšia hodnota pri automobile značky Jeep a približne o 15 % nižšia hodnota ako má priemerné SUV.

Dvere kabíny majú zapustené kľučky aby nerušili prúdenie vzduchu pozdĺž bokov. Z rámu strechy zvažujúcej sa do dverí batožinového priestoru vzadu vybiehajú bočné aerodynamicky tvarované plutvy, nesúce krídlo zadného spojlera zabezpečujúceho optimálne odtrhávanie prúdenia od zadnej časti karosérie. Aerodynamiku ďalej optimalizujú otvory pre vzduchové zásterky predných kolies na bokoch predného nárazníka, nadstavce bočných prahov a štíty pokrývajúce podlahu karosérie zospodu. Všetky tieto prvky spolu so základným tvarom karosérie prispievajú k tomu, že Wagoneer S je najaerodynamickejším SUV značky Jeep v histórii.

Umenie interiérového dizajnu: harmonická integrácia luxusu a techniky

V roku 1963 bol Jeep Wagoneer prvým moderným luxusným SUV na svete, otvárajúcim nový segment trhu automobilov s pohonom všetkých kolies. Tento priekopnícky ikonický model prispel k širokému rozšíreniu SUV najprv v USA a neskôr aj na celom svete. Teraz, o šesť desaťročí neskôr, Jeep Wagoneer S modelového roku 2024 opäť posúva hranice a prináša novú kombináciu techniky, luxusu a inovácií.

Nový Jeep Wagoneer S nadväzuje na tradíciu značky Jeep v oblasti luxusných interiérov prispievajúcich k jedinečnému zážitku z cestovania. Vďaka použitým prvkom high-tech je pôsobivý rovnako na pohľad ako aj technickými hodnotami. Displeje na prístrojovom paneli majú spolu uhlopriečku 114 cm (45 palcov), čo je najväčšia hodnota v segmente. Všetky prvky sú elegantne integrované do kokpitu so starostlivým remeselným vypracovaním detailov.

Úhľadný lineárny kokpit, nadväzujúci na model Jeep Grand Wagoneer aktuálnej generácie so spaľovacím motorom, je plne digitálny s modernými rozhraniami a ovládacími prvkami. Prístrojový panel je vytvorený ako „krídlo“ po celej šírke vozidla, z bokov a zospodu lemované cizelovanými dekoračnými obkladmi s kovovým vzhľadom a čalúnením s akcentným prešívaním vínovo červenej farby. V tejto ploche, zhora uzavretej mriežkami ventilácie, sú symetricky integrované tri displeje rozličnej veľkosti. Najvýraznejší z nich je prostredný dotykový displej infotainmentu s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca). Pod ním je v stredovej konzole zabudovaný štvrtý displej na ovládanie klimatizácie.

V stredovej konzole je v optimálnom dosahu umiestnený otočný ovládač pohonu z masívneho zinkového odliatku kombinovaný so štartovacím tlačidlom, prepínač jazdných režimov systému Selec- Terrain a tlačidlo parkovacej brzdy. Dvojramenný multifunkčný volant má veniec sploštený v spodnej časti, čo mu dodáva športový nádych. Veniec volantu je potiahnutý novým materiálom – vinylom Cabo s antibakteriálnou povrchovou úpravou, uľahčujúcou hygienické čistenie interiéru. Novým prvkom vybavenia pri značke Jeep je elektronické odomykanie dverí, ktoré sa dá pohodlne ovládať ľahkým dotykom prsta.

Verzia Launch Edition má štandardne kompletné LED osvetlenie kabíny s voliteľnými nastaveniami pre deň a noc, ako aj priame ambientné osvetlenie so 64 nastaviteľnými farbami. Priestranný päťmiestny Jeep Wagoneer S je jediným elektrickým vozidlom v segmente štandardne vybaveným vyhrievanými a ventilovanými sedadlami nielen vpredu, ale aj vzadu (iba v USA).

Ozvučovací systém McIntosh unikátny v segmente

Aj audiofilom, hľadajúcich ozvučovací systém kategórie high-end v automobile, prináša Jeep Wagoneer S optimálne riešenie. Vďaka exkluzívnemu partnerstvu značky Jeep s legendárnou značkou McIntosh z USA, ktorá v tomto roku oslávila svoje 75-ročné jubileum, majú k dispozícii systém najvyššej kvality. Systém priestorového ozvučenia McIntosh zahŕňa multikanálový zosilňovač s celkovým výkonom 1160 wattov, napájajúci sústavu 19 reproduktorov, vrátane 30 cm subwoofera, špeciálne vyladených na akustické podmienky kabíny elektrického SUV. Vďaka tomu majú všetci členova posádky autentický zážitok z hudby.

Funkčné detaily dizajnu

Predná časť kabíny modelu Jeep Wagoneer S sa vyznačuje rozličnými novými detailmi ako napríklad hliníkové obklady s čiernym keramickým povrchom na rozličných kontaktných miestach vozidla. Takýto obklad je aj na stredovej konzole v mieste, kde sú sústredené ovládacie prvky pohonu. Obklad na dotyk pôsobí ako porcelán, pričom haptická štruktúra intuitívne navádza ruku k ovládacím prvkom. Mäkko čalúnené obloženia dverí sú zvýraznené dekoratívnym lemovaním s kovovými akcentmi, ktoré ladia s predným prístrojovým panelom.

Pri návrhu interiéru modelu Jeep Wagoneer S dizajnéri kládli dôraz na zodpovedné využitie recyklovaných materiálov. Sedadlá, stredová konzola, dvere a prístrojová doska sú potiahnuté syntetickým materiálom vzhľadom a na dotyk pripomínajúcim kožu. Strop kabíny je potiahnutý materiálom z mikrovláka, ktoré je vyrobené z recyklovaného materiálu, rovnako ako aj koberec na podlahe kabíny.

Inteligentné technológie pre jedinečný zážitok z jazdy

Nový Jeep Wagoneer S v triede elektrických SUV vyniká kompletne digitálnym kokpitom zloženým celkovo zo štyroch rozličných displejov. Pred vodičom je displej prístrojového panelu s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca), koncipovaný s využitím spätnej väzby od zákazníkov značky. V spolupráci so štandardným navigačným systémom dynamicky zobrazuje vizuálne pokyny pre navigáciu a informácie štandardného asistenčného systému pre autonómnu jazdu. Menu displeja je prispôsobené špecifikám elektrického pohonu, takže indikuje aj úroveň nabitia batérie, disponibilný výkon a informácie o „zdraví“ batérie. Pri zaparkovanom vozidle pripojenom k nabíjačke prístrojový panel vozidla zobrazí aktuálnu úroveň nabitia batérie keď zaregistruje v blízkosti elektronický kľúč vodiča.

Pred spolujazdcom je unikátny interaktívny dotykový displej s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca) na ktorom si môže vyvolať rozličné informácie, ale napríklad aj vyhľadať a zadať cieľ priamo do štandardného navigačného systému.

Stredný dotykový displej s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca) slúži pre mnohokrát ocenený systém infotainmentu Uconnect 5 s integrovanou navigáciou. Oproti predchádzajúcim generáciám má rýchlejšie reagujúci dotykový displej s vysokým rozlíšením a prehľadnejším zobrazovaním mapy

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode