Podnetné nápady pre mestskú mobilitu

27.07.2021 09:11

BMW Group Research odhaľuje inovatívne koncepty nákladného bicykla a e-kolobežky.Inovatívne dizajnové koncepty pre cestovanie v centrách miest

Štúdia elektrifikovaného bicykla Concept DYNAMIC CARGO sľubuje širokú variabilitu, možnosť každodenného využitia a čistú radosť z bicyklovania

Štúdia e-kolobežky Concept CLEVER COMMUTE s výrazne kompaktným dizajnom vďaka skladaciemu mechanizmu 

V ostatných rokoch sa hustota dopravy v centrách mnohých miest značne zvýšila a požiadavky na mobilitu tých, ktorí v centre žijú, zostávajú vysoké. Spoločnosť BMW Group, ako prémiový poskytovateľ individuálnej mobility, aktívne pomáha tvoriť mesto budúcnosti, v ktorom sa dobre žije. V tomto prípade je prístup k mobilite trošku mimo hlavného predmetu podnikania. Spoločnosť BMW Group už v minulosti uviedla mnoho inovatívnych riešení mikromobility, napríklad BMW Motorrad X2City, Personal Mover Concept a lávku BMW Vision E³ Way. Odhalením štúdie elektrifikovaného bicykla Concept DYNAMIC CARGO a e-kolobežky Concept CLEVER COMMUTE konštruktéri spoločnosti BMW Group opäť preukazujú ich bezkonkurenčnú schopnosť preniesť know-how z automobilového sektora do štúdií vozidiel pre mikromobilitu.

Štúdia Concept DYNAMIC CARGO: nečakaná radosť z bicyklovania plus výnimočná variabilita.

•            Štúdia kompaktného, trojkolesového nákladného bicykla s vysokou obratnosťou, flexibilnými možnosťami použitia a s celoročnou využiteľnosťou.

•            Variabilne použiteľná nakladacia plošina s inovatívnymi doplnkami na prepravu nákladu a/alebo detí, alebo na voľnočasové aktivity.

Bicykle ponúkajú veľkú flexibilitu použitia, produkujú nulové emisie a sú jedným z najrýchlejších a najúčinnejších dopravných prostriedkov v mestských oblastiach. Avšak dážď, chlad alebo poľadovica zvyčajne stačí väčšine cyklistov na to, aby prestúpili na hromadnú dopravu, alebo do auta. To isté platí, ak treba previezť náklad priveľký na to, aby sa zmestil do štandardného košíka ako napríklad väčší nákup, alebo ak treba prepraviť deti. V súčasnosti je dostupných mnoho nákladných bicyklov, ktoré ponúkajú rôzne alternatívy k použitiu auta na presuny po meste. Mnoho cargo bicyklov je ale širších a predovšetkým dlhších ako normálne bicykle a to práve pre požiadavky na prepravu nákladu alebo detí. Spojenie vyššej celkovej hmotnosti a možného zaťaženia vedie k obmedzeniam variability oproti normálnym bicyklom, najmä v oblastiach obratnosti a riadenia.

„Naším cieľom bolo navrhnúť štúdiu, ktorá si zachová obratnosť a pocit z jazdy ako na normálnom bicykli a zároveň pridať inovatívne a bezpečné možnosti prepravy”, hovorí Jochen Karg, šéf oddelenia Vehicle Concepts v spoločnosti BMW Group New Technologies a divízie Čína. „Štúdia Concept DYNAMIC CARGO je prvým dynamickým 'pick-up' nákladným bicyklom, ktorý spája radosť z jazdy s flexibilitou použitia a s celoročnou využiteľnosťou.“

 

Kľúčovým komponentom štúdie trojkolesového bicykla Concept DYNAMIC CARGO je hlavný predný rám, ktorý je spojený so zadnou časťou vahadlovou nápravou a nakláňa sa v zákrutách. Zadná časť zostáva v zákrutách stabilná a nenakláňa sa k ceste. Poháňa ho elektrifikovaná pohonná jednotka, ktorá sa aktivuje hneď, keď jazdec šliapne na pedál a poháňa zadné dve kolesá. Vďaka tomu sa na tomto bicykli jazdí tak ľahko ako na štandardnom bicykli. Zadné kolesá s pevným uchytením poskytujú nielen väčšiu jazdnú stabilitu pri všetkých poveternostných podmienkach v porovnaní s dvojkolesovými bicyklami, ale sú aj základňou pre univerzálnu prepravnú plošinu v štýle pick-up. Je možné vybaviť ju z výberu inovatívnych modulových doplnkov na prevoz batožiny a/alebo detí. Princíp modulového dizajnu dláždi cestu pre mnoho ďalších možností využitia. Neotáčavý dizajn transportnej plošiny má aj ďalší benefit, a to, že jazdec sotva vníma, že vezie nejakú extra hmotnosť a umožňuje bezpečnú a stabilnú prepravu nákladu a zároveň zaručuje radostný zážitok z jazdy.

Štúdiu dopĺňa možnosť pridania modulového systému na ochranu pred nepriaznivým počasím. Spolu s prvotriednou bezpečnosťou, ktorá je obzvlášť užitočná v nepriaznivom počasí, robí zo štúdie Concept DYNAMIC CARGO atraktívny dopravný prostriedok na celý rok.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode