Pneumatika budúcnosti by mala predovšetkým šetriť palivo

13.03.2020 10:19

 

  • Spoločnosť Continental a Forsa inštitút robili prieskum na tému „Pneumatika budúcnosti“

 

  • Respondenti tvrdia, že vývojári pneumatík by sa mali zamerať predovšetkým na úsporu paliva

 

  • Spotrebitelia považujú pri pneumatikách pomer cena/výkon za dôležitejší ako ich trvalo udržateľnú výrobu

Technologické trendy, ako napríklad elektrické kolobežky, sociálne fenomény, ako aktuálny „flight shame“ (obmedzovanie leteckej dopravy), dlhodobé témy, ako sú napríklad alternatívne hnacie systémy a automatizovaná alebo autonómna jazda automobilu – to všetko vykresľuje, ako sa mobilita neustále vyvíja. To priviedlo technologickú spoločnosť Continental a inštitút pre výskum trhu Forsa k spoločnému prieskumu: čo vodiči očakávajú, okrem maximálnej bezpečnosti, od automobilovej pneumatiky budúcnosti. Reprezentatívneho prieskumu sa v novembri 2019 zúčastnilo viac ako 1000 vodičov. Výsledok? Pre vyše 40 % respondentov bolo najdôležitejším aspektom, že pneumatiky v budúcnosti by mali zabezpečovať ešte vyššiu úsporu paliva. Druhé miesto obsadila odolnosť voči defektom.

 

Ako prezradil prieskum, odpovede sa líšia medzi jednotlivými vekovými skupinami: Pre ľudí vo veku 18 – 29 rokov bola napríklad odolnosť pneumatík voči prepichnutiu najdôležitejším faktorom. Túžba po energeticky efektívnej pneumatike bola najsilnejšia medzi 45   59-ročnými, zatiaľ čo trvalá udržateľnosť materiálov a výroby bola najvyššou prioritou pre osoby vo veku 30   44 rokov.

 

Dôležitý aspekt cena/výkon

Anketa kládla otázky aj ohľadom cien pneumatík v budúcnosti, výsledok nebol prekvapivý: 92 % respondentov vyhodnotilo pomer cena/výkon ako dôležitý. Zároveň sa 75 % vodičov vyjadrilo, že nižší valivý odpor a súvisiaci pokles v spotrebe paliva je pre nich dôležitý. Pneumatika, ktorá je optimalizovaná z hľadiska valivého odporu a dojazdu má samozrejmý pozitívny dopad na celkové náklady prevádzky vozidla.

 

Spotrebitelia, ktorí majú špeciálne požiadavky, by mali venovať pozornosť európskym štítkom na pneumatikách,“ vysvetľuje Andreas Schlenke, inžinier pre vývoj pneumatík v spoločnosti Continental. „Hodnotenie A pre valivý odpor vám napovie, že pneumatika využíva valivú energiu veľmi efektívnym spôsobom. A ak má hodnotenie A aj pre mokré brzdenie, viete, že si kupujete veľmi bezpečnú pneumatiku. Spoločenská diskusia o mobilite budúcnosti bude mať určite vplyv aj na budúcnosť automobilových pneumatík,” hovorí ďalej Schlenke.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode