Plne elektrický a vyrobený v Nemecku: MINI Countryman novej generácie

05.04.2023 20:33

Nový model MINI Countryman spája zábavu z jazdy v elektrifikovanej motokáre s minimálnou ekologickou stopou a pokračuje v úspešnom príbehu najväčšieho modelu značky MINI. So začiatkom výroby v závode BMW Group v Lipsku v novembri 2023 bude prvým modelom značky MINI vyrobeným v Nemecku a môže tak niesť označenie Made in Germany

Ako štýlový všestranný a priestranný každodenný spoločník pokračuje model MINI Countryman v produktovej ofenzíve čisto elektrických modelov značky MINI. 

S piatimi dverami a variabilným interiérom vedie najväčší model z novej rodiny vozidiel MINI značku do éry elektromobility bez lokálnych emisií. Výkonný dobrodruh s voliteľným pohonom všetkých kolies zaisťuje bezpečný a neskrotný pôžitok z jazdy aj mimo spevnených ciest. 

Už prvá generácia modelu MINI Countryman predstavovala pre značku MINI okamžitý úspech a od roku 2010 rozšírila modelovú rodinu o kompaktné SUV s pohonom všetkých kolies, piatimi dverami a prvýkrát v modeli značky MINI s dĺžkou presahujúcou štyri metre. V prvej generácii sa dal batožinový priestor všestranného dobrodruha flexibilne zväčšiť vďaka posuvným a sklopným zadným sedadlám z 370 litrov až na 1 170 litrov. 

Od roku 2017 rozšírila ponuku druhej generácie vozidla MINI Countryman verzia MINI Cooper SE Countryman ALL4. Išlo o prvý plug-in hybridný model MINI, ktorý používal na zadnej náprave dodatočný elektromotor s výkonom 65 kW (88 k). 

Nová generácia najväčšieho modelu MINI je plne elektrická a jazdí bez lokálnych emisií. Verzia MINI Countryman E poskytuje výkon 140 kW (191 k), zatiaľ čo MINI Countryman SE ALL4 je prvým plne elektrickým vozidlom značky s pohonom všetkých kolies. Dve vysoko integrované pohonné jednotky na prednej a zadnej náprave spolu generujú výkon 230 kW (313 k) vrátane jeho dočasného zvýšenia. Kapacita batérie je 64,7 kWh. S odhadovaným dojazdom približne 450 kilometrov sa MINI Countryman cíti rovnako pohodlne v centrách miest, ako aj pri dlhších jazdách po vidieku. 

S plne elektrickým modelom MINI Countryman automobilka MINI ďalej rozširuje podiel elektrifikovaných modelov. Každé piate vozidlo značky MINI už dnes využíva čisto elektrický pohon. 

Priestranný dobrodruh so svojou dĺžkou zväčšenou o 13 centimetrov na 4 429 mm ponúka pasažierom ešte viac priestoru a pohodlia. Celková výška narástla o takmer šesť centimetrov na súčasných 1 613 mm, čo znamená ešte viac miesta na hlavu. 

Nový model MINI Countryman spája elektromobilitu bez vypúšťania lokálnych emisií s čo možno najmenším dopadom na životné prostredie a to už aj vo fáze výroby. To zahŕňa upustenie od všetkých dekoratívnych prvkov v exteriéri a interiéri. Na výrobu diskov kolies z ľahkých zliatin sa používa až 70 percent sekundárneho hliníka. V kombinácii s využívaním zelenej elektriny pri výrobe to vytvára priestor na výrazné zníženie emisií CO2 v porovnaní s konvenčnými výrobnými procesmi. 

Povrchy palubných dosiek, volantu, stropu vozidla a podlahy a koberčeky sú vyrobené z recyklovaného polyesteru získaného z PET fliaš a zvyškov kobercov. Táto vysokokvalitná, farebná a pohodlná alternatíva k tradičným materiálom znižuje emisie CO2 v hodnotovom reťazci až o 85 percent a zdôrazňuje zameranie na minimalizáciu ekologickej stopy budúcej generácie modelu MINI. 

Dlhodobo udržateľná stratégia výroby a spotreby energie v ekologickom závode spoločnosti BMW Group v Lipsku zahŕňa štyri veterné turbíny s výškou 190 metrov umiestnené priamo v areáli závodu. To by mohlo generovať 21,9 GWh elektriny z veternej energie. Vlastné energetické úložisko závodu dokáže dočasne uskladniť až 700 vysokonapäťových batérií z modelov BMW i3. BMW Group do roku 2024 rozšíri výrobnú kapacitu e-komponentov v závode o osem výrobných liniek a investuje viac ako 800 miliónov eur. Úplná dekarbonizácia výroby nahradením fosílnych palív vodíkom je už teraz stredobodom jedného z najmodernejších a trvalo najudržateľnejších automobilových výrobných závodov na svete.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode