Oči a zadok sú najdôležitejšie

11.03.2013 09:02

Moderátorka Miriam Šmahel Kalisová si zamoderovala s novým Seatom Leon

 

Ste moderátorka nočného spravodajstva. Nechýbajú vám hlavné správy?

Nočné správy sú kreatívne, pre mňa sú spestrením a v podstate mi vyhovujú, pretože som taký nočný vták. Mám rada nové výzvy, ktorým sa teším.

 

Ste mladá a určite nemáte problém si spomenúť na vašu absolvovanú autoškolu?

V autoškole mi nechceli veriť, že som predtým nikdy nesedela v aute. Som jeden z tých ľudí, čo neskúšali predtým jazdiť ako išli do autoškoly. Vychutnávala som si trenažér, myslím, že mám cit na šoférovanie a naozaj ma celá autoškola bavila. Pamätám si, ako ma inštruktor pre istotu vozil po úzkych uličkách Zoboru v Nitre. Zdalo sa mu totiž, že som príliš odvážna. Nemala som šancu ísť rýchlejšie ako dvadsať!

Ako vám išlo parkovanie ako čerstvej majiteľke vodičského preukazu?

V autoškole bolo pre mňa parkovanie medzi kolíky malina, keď som ale dostala vodičák a mala som reálne zaparkovať, tak som vyhľadávala tri voľné miesta vedľa seba, aby som mohla zaparkovať do toho stredného. Neskôr mi stačili dve miesta a už teraz nemám problém zaparkovať ani v našej úzkej garáži. To som na seba náležite hrdá. Priznám sa, že radšej cúvam ako keby som išla predkom. Sú však situácie, keď je to nevyhnutné.

Ste Nitranka a mňa by zaujímalo, aké boli vaše začiatky jazdenia v Bratislave?

Dlho ma v Bratislave vozili, lebo som sa bála, že sa stratím. Raz som sa  stratila a zistila som, že sa nič hrozne nestalo, a odvtedy ma ten môj strach prešiel. Niekedy, keď trasu nepoznám, tak idem

o niečo pomalšie.

Čo vy osobne nemusíte na svojich cestách-necestách?

Nemám rada agresívnu jazdu okolitých vodičov a keď v aute nesedia gentlemani. Myslím si, že aj na cestách by mali platiť základné pravidlá slušnosti. Bohužiaľ mám niekedy pocit, že to sa už dnes nenosí. Čím agresívnejší vodič, tým si myslí, že je väčší frajer.

Relaxujete potom asi viac na dlhších trasách?

Môj manžel Martin mi dal taký hudobný mix na mp3-ku, kde je rôzna hudba. Každá pesnička pre mňa niečo znamená, ale hudba na mňa nevplýva nejako razantne. Jazdím do Nitry za kamarátkami, domov k našim. Púšťam si hudbu, ale najradšej som, keď ideme s Martinom spolu a vtedy si ako spolujazdec pozriem nejaký dobrý film na DVD-čku. V zahraničí som sama šoférovala najďalej vo Viedni.

Máte skúsenosti s inou zahraničnou cestnou premávkou?

Zaujala ma dopravná situácia v Ríme. Veľa ľudí tam jazdí na skútroch a keď sme tam prišli, tak sme

boli šokovaní. Jazdia tak, ako keby nemali jazdné pruhy. Chodia z pruhu do pruhu, ako sa im zachce. Jazdia tesne pomedzi autá. Prenajali sme si skúter a pochopili sme ich mentalitu. Ľudia v autách sú veľmi tolerantní voči motorkárom. Páčilo sa mi to, že nikto nikomu nenadávali. Kamarát nechtiac takmer odrazil spätné zrkadlo jednému vodičovi, keď išli v kolóne. Ten pán si otvoril okno, napravilsi zrkadlo, zakýval mu s úsmevom a išli ďalej....žiadne nadávky a pokriky. Tam by som bola ako šofér veľmi spokojná.

Prejdime na vaše prvé auto, ktoré ste šoférovali...

VW Golf som šoférovala v autoškole a vtedy som povedala, že iné auto už ani nechcem. Šikovné do mesta a také, že by sa pohlo aj na trojke. Paradoxné bolo to, že na skúšku mi dali benzínový džípa nešla tam dobre zaradiť dvojka. Tak som bola taká vystresovaná, že musím robiť skúšky na inom aute, ale zvládla som to. Potom som jazdila na rodičovskom Citroene Picasso. Pre mňa stres prejsť z malého do veľkého auta. Malé autá sú môjmu srdcu bližšie ako aj môj trojročný naftovýPeugeotík 207, s ktorým som nadmieru spokojná.

Mali ste už nabúrané auto?

Nabúrala do mňa kolegyňa Tatiana Novotná, ktorá je momentálne na materskej a touto cestou ju pozdravujem. Z vrátnice mi volali o pol siedmej pred správami ako som sa pripravovala na vysielanie, či mám modrý Peugeot. Táňa sa vyhýbala a ťukla mi zadné svetlo, ktoré mi menili a bok som mala trochu preliačený. Inak som ja osobne ešte nespôsobila žiadnu dopravnú nehodu.

Zastavujú vás často páni policajti?

Dlho ma nezastavili a keď som dostala vodičák a počula som v rádiu, kde stoja hliadky v Nitre, tak som naschvál išla okolo nich, aby som im mohla ukázať môj nový vodičák, ale nezastavili ma.

A pokuta už bola?

V noci o jednej ma zastavili v rámci prehliadky, či mám lekárničku. Bola som na večeri s kamarátkoua sama som išla po Patrónke. Úprimne som im povedala, že mám požičané auto od rodičov, že absolútne netuším, kde by mohla byť, ale že ak majú čas, skúsim ju nájsť. Nakoniec ma pustili ďalej bez pokuty a hľadania lekárničky. Všetko ostatné som mala v poriadku.

Čo okrem auta ste šoférovali?

Viem bagrovat! Ocino kúpil bagrík s lyžicou, ktorou sa upravuje zemina. Naučil ma vykopať a zarovnať povrch, dokonca sme aj psa zdvíhali na lyžici. S Martinom sme sa nevedeli dohodnúť, kedy bude kto bagrovať. Tak nás to bavilo. Veď uvidíme teraz na jar, či som to nezabudla cez zimu.

Ako sa vám páčil testovaný Seat Leon 1,6 diesel?

Nemám rada benzínové autá, tak sa teším, že som si vyskúšala práve nového Leona s dieselovým motorom. Nechodím na dlhé trasy, ale diesely vraj majú kvalitnejšie motory a dlhšie vydržia, tak ja som taký uchylák na kvalitu. Systém Start-stop ma prekvapil, ešte som sa s tým nestretla. Stúpilasom na spojku, zaradila som jednotku a hneď to naskočilo. Ak je to v rámci úspory, tak je to super! Dotyková obrazovka bola prehľadná. Vytáčanie hlasom a tempomat by som uvítala na svojom aute. Radilo sa mi výborne akoby to išlo samé, brzdy boli veľmi citlivé a rýchlo reagovali. Vzadu bolo dosť miesta a tiež sa dobre sedelo ako vpredu. Akcelerácia bola výborná, hoci nie som divoký šofér, ktorý sa vyžíva v rýchlosti. Motor ťahal na jednotku! Vyhrievanie sedadiel v mojom aute nemám, ale zatiaľ to nepotrebujem. V aute sa vždy pripútavam. Je tu dosť veľký kufor, ktorý by mi vyhovoval. Na moje prekvapenie sa mi páčilo, že sklopením zadných sedadiel sa zväčšil kufor. Zvonku je Seat Leon krásny a vyzerá úžasne, sofistikovane s peknými svetlami. Svetlá a zadok sú pre mňa najdôležitejšie ( krásna riťka a pekné oči). Športovo ladený Leon je skôr pre mužov, ktorí nechcú mat veľké auto a jazdia viac po meste, ale ani ženy ním nepohrdnú, hlavne tie športovo založené. Mne určite sadlo! Nie sme sícena 100% oťukaní, ale zvykla by som si. Keď presadnem do môjho Peugeotu, tak mu radšej nepoviem, že som ho podvádzala s Leonom. Išla som len s výborným kamarátom na kávu.

Text: Alena Chorvátová

Foto: autorka

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode