Nové Suzuki Baleno aj ako hybrid

19.04.2016 17:39

ĎALŠÍ ÚSPORNÝ NOVÝ MODEL SUZUKI

 

Ďalší úplne nový model Suzuki: kompaktné päťdverové Baleno  s výklopnými zadnými dverami splývajúcimi s uzatvorenou karosériou (typ karosérie hatchback) rozšíri v apríli na Slovensku ponuku autorizovaných predajcov tejto japonskej značky. Nové Baleno ponúka na výber tri motorizácie, z toho dva benzínové agregáty a prvýkrát pri Suzuki tiež vyhotovenie ako hybrid.
Suzuki Baleno prináša rad nových sofistikovaných technológií. Patrí k nim novo vyvinutá generácia platformy s približne o 10 percent zvýšenou tuhosťou a asi s o 15 percent zníženou hmotnosťou. Technológia pre zníženie hmotnosti bola použitá nielen na holej karosérii vozidla ale aj na mechanické diely vrátane dverí, sedadiel a interiérových dielov, podvozku, motora a bŕzd. Nová platforma prispieva k efektívnosti spotreby paliva, bezpečnosti v prípade kolízie, priestrannosti, ustálenej jazde a dobrej manévrovateľnosti a ovládateľnosti vozidla.

Pôžitok z jazdy v novinke zvyšuje novo vyvinutý, citlivo reagujúci benzínový turbomotor s priamym vstrekovaním 1,0-litra BOOSTERJET (82 kW; 170 Nm) či benzínový motor s dvojitým vstrekovaním 1,2-litra DUALJET (66 kW; 120 Nm). Na Slovensko sa má dodávať  Baleno, ktoré alternatívne dostane prvý hybridný pohon od Suzuki: SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki). Ten zahrnuje benzínový motor DUALJET a integrovaný prídavný pohon:
reverzibilný alternátor, ktorý funguje ako elektromotor, štartér a generátor, rekuperujúci elektrickú energiu pri brzdení, v jednom. Vďaka systému SHVS vykazuje Baleno vynikajúcu kombinovanú spotrebu paliva len 4 l / 100 km. Pritom hybridný pohon SHVS zvýšil celkovú hmotnosť vozidla iba o 6,2kg.

Dizajn

Baleno dostalo takzvaný "Liquid Flow" dizajn, evokujúci energickú masu kvapaliny v pohybe s použitím zakrivených línií a expresívnych povrchov. Nízka, široká silueta pomáha zdôrazniť silný a presvedčivý vzhľad vozidla. Pri pohľade spredu sa otvára smerom von z kabíny. Línie po stranách zasa umocňujú dojem kvapaliny v pohybe. Sklon kapoty vzadu opäť naznačuje posun dynamickej energie. Sofistikovaný dizajn modelu Baleno tak vytvára dojem sily a elegancie.
Pre nové Baleno je v ponuke deväť atraktívnych farieb. Úvod k nim predstavuje strieborná metalická farba "Premium Silver Metallic", pri ktorej osobitne vynikajú krivky karosérie.
Nová farba "Ray Blue Pearl Metallic" zasa vytvára odtiene zelenej s nádychom do červena a to v závislosti od okolitých svetelných podmienok.

Zakrivené línie sú charakteristické tiež pre prístrojový panel. Akcent na striebornú farbu spolu s červeno-jantárovým podsvietením zasa podčiarkujú modernosť kabíny. Elegantný dizajn a interiérové inovácie robia jazdu v novom Balene pohodlnejšou a samozrejme zábavnejšou. Veľký 4,2-palcový farebný LCD displej zobrazuje tiež také údaje ako je preťaženie vo vozidle, spotreba paliva, výkon motora či krútiaci moment.
Navigačný systém obsahuje Smartphone Linkage Display Audio (SLDA) s veľkou 7-palcovou dotykovou obrazovkou, ktorá zobrazuje i zosnímaný pohľad za vozidlom. SLDA podporuje Apple CarPlay, inteligentný a bezpečnejší spôsob, ako používať iPhone počas jazdy pre jednoduché volanie či prijímanie pokynov (aktualizovaných pre dopravnú situáciu), počúvanie hudby, prístup ku správam a podobne.

 Výbava
Popri snahe o dosiahnutie štýlového dizajnu venovali konštruktéri nového modelu zvýšenú pozornosť boju o každý dodatočný pridaný milimeter a dosiahnutie tak maximálne priestranného interiéru. Výsledkom je vyhotovenie, ktoré ponúka nielen komfort, ale aj nadštandardne priestrannú kabínu a batožinový priestor vo svojej triede. Pri maximalizácii vnútorného priestoru zvýšili inžinieri rázvor nového modelu Baleno,optimalizovali rozloženie sedadiel a vytvorili dostatočný batožinový priestor. Batožinový priestor modelu Baleno je s 355-litrovým objemom najväčší spomedzi hatchbackov v B-segmente*. Tiež vyniká flexibilitou. Dá sa zväčšiť sklopením zadných operadiel, posunom predných sedadiel vpred či používaním prestaviteľnej podlahy batožinového
priestoru v hornej alebo dolnej polohe.

*/ Podľa Nemeckej asociácie automobilového priemyslu pri porovnávaní (metódou VDA) modelov typu hatchback s celkovou dĺžkou 3 700 až 4 100 mm.

Výkon

Nové Baleno dosahuje lepší výkon, nižšiu spotrebu paliva a pritom pôžitok z jazdy nielen vďaka platforme novej generácie ale aj novému vysoko efektívnemu SHVS hybridnému systému pohonu či novému vysoko výkonnému motoru BOOSTERJET (CO2 emisie znížené na 105 g / km). Typické oneskorenie vo výkone turbomotora je pri ňom prakticky eliminované inštalovaním špeciálne vyvinutého turba pripojeného priamo k hlave valcov ako aj zberným výfukovým potrubím integrovaným priamo do odliatku hlavy valcov. To zaisťuje optimálny prietok plynu až po turbo jednotku s minimálnou stratou tepla.
Motor BOOSTERJET sa dodáva v kombinácii s optimálne sprevodovanou päťstupňovou manuálnou prevodovkou so začleneným špeciálne navrhnutým polohovacím systémom konvergentného prevodu, ktorý pomáha znižovať straty vyvolané trením.

Kombinácia so šesťstupňovou automatickou prevodovku mu umožňuje podávať vysoký výkon pri nízkych rýchlostiach a zabezpečuje úsporu paliva pri vysokých rýchlostiach. DUALJET zasa môže byť napojený, buď rovnako na päťstupňovú manuálnu ako BOOSTERJET (a tiež hybrid SHVS), alebo na automatickú prevodovku s plynule meniteľným prevodom (CVT).

Bezpečnosť
Baleno obsahuje viaceré nové významné bezpečnostné systémy, vrátane brzdového asistenta RBS (Radar Break Support). Systém RBS indikuje vozidlo idúce priamo vpredu a v závislosti od situácie: signálom varuje vodiča, automaticky ľahko varovne pribrzdí, aktivuje funkciu brzdového asistenta alebo automaticky zabrzdí. Pri vývoji modelu Baleno je zjavná inšpirácia úspešným Swiftom a nadväznosť na vyše 60-ročné skúsenosti Suzuki s výrobou kompaktných vozidiel. Tiež vďaka tomu prichádza Baleno ako hatchback s harmonickou kombináciou elegantného štýlu, výbavy, výkonu
a efektívnosti spotreby paliva.
Premiéru mal nový model Suzuki Baleno na vlaňajšom septembrovom frankfurtskom autosalóne. Od začiatku roku 2015 prekročil model Baleno len v Indii 31-tisícový odbyt. Dodávať sa má do vyše sto krajín, vrátane európskych a domáceho Japonska.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode