Nová tvár rodiny Q: Audi Q8

13.06.2018 09:00

Expresívny dizajn s novou maskou chladiča Singleframe a prvkami prvého modelu Audi quattro

 

  • Veľkorysý, ušľachtilý interiér, koncepcia dotykového ovládania a navigácia high-tech

  • Riadenie všetkých kolies a pohon quattro pre agilné jazdné vlastnosti a optimálnu trakciu

  • Pre celý svet sa bude nové Audi Q8 vyrábať exkluzívne v Bratislave

 

Audi Q8 kombinuje eleganciu luxusného päťdverového kupé s praktickou všestrannosťou veľkého SUV. S bohatým vybavením, komplexným digitálnym prepojením a robustnosťou pre jazdu mimo spevnených ciest je suverénnym spoločníkom pre prácu a na voľný čas. Na európskom trhu sa Audi Q8 začne predávať v treťom štvrťroku 2018.

 

Všestranné, športové, elegantné: rozmery a využitie priestoru

Audi Q8 vyžaruje športovú dynamiku a ušľachtilú prestíž ako nijaké iné SUV značky. S dĺžkou 4,99 metra, šírkou 2,00 metra a výškou 1,71 metra je SUV-kupé širšie, kratšie a nižšie ako sesterský model Q7. Pri rázvore približne 3,00 metra poskytuje vnútorný priestor, ktorý prekonáva bezprostredných konkurentov vo väčšine relevantných rozmerov, napríklad pri vnútornej dĺžke kabíny a výške stropu nad sedadlami. Trojmiestne zadné sedadlo sa dá na želanie pozdĺžne posúvať. Pri sklopení operadla sa objem batožinového priestoru, prístupného elektricky ovládanými piatymi dverami, zväčší až na 1.755 litrov.

 

Nový vzhľad rodiny Q: vonkajší dizajn

S impozantnou jednodielnou maskou chladiča Singleframe osemuholníkového tvaru Audi Q8 prezentuje novú tvár rodiny modelov Q. Energicky pôsobiaca maska chladiča je vzpriamená a v kombinácii s dopredu pretiahnutým spojlerom a veľkými, výrazne kontúrovanými otvormi na vstup vzduchu v nárazníku zvýrazňuje sebavedomý vzhľad. Elegantne splývajúca línia strechy zabieha do šikmo sklonených zadných stĺpikov karosérie a opiera sa o blistre quattro nad výrezmi zadných blatníkov, do ktorých sa zmestia veľké kolesá – až do formátu 22 palcov. V mnohých detailoch dizajn evokuje prvky prvého modelu quattro z roku 1980. Výrazné kontúry a atleticky napnuté plochy vyjadrujú silu a osobitnú dynamiku permanentného pohonu všetkých kolies. Spojlery, obklady lemov blatníkov, ochranné lišty na dverách a difúzor v zadnom nárazníku sú farebne odlíšené a tým ďalej zvýrazňujú dizajn offroad.

 

Cestu sériovo osvetľujú reflektory z LED, na želanie s technológiou HD Matrix LED. Vtedy má trojrozmerná grafika denných svetiel digitálny charakter, podobne ako pri koncových svetlách. Svetelný pás po celej šírke karosérie spája zadné svetlá. Rovnako ako pri prvom Audi quattro sú zadné svetlá podložené čiernou plochou. Prostredníctvom aplikácie myAudi App si majitelia Q8 môžu aktivovať mnohé osvetľovacie funkcie zo smartfónu a tým ich zažiť zvonka.

 

Športový zážitok z jazdy: podvozok a pohon

Audi je quattro a quattro je Audi – to prirodzene platí zvlášť pre Q8, špičkové SUV značky. Jeho čisto mechanicky pracujúci samosvorný medzinápravový diferenciál prenáša krútiaci moment motora štandardne v pomere 40:60 na prednú a zadnú nápravu. V prípade potreby prenesie väčšinu krútiaceho momentu na nápravu s lepšou adhéziou. V kombinácii so svetlou výškou do 254 milimetrov, krátkymi prevismi karosérie a asistentom pre zjazd zo svahu môže Audi Q8 jazdiť ďalej aj tam, kde sa končia spevnené cesty. Podvozok s elektronickou reguláciou tlmičov je štandardom. Na želanie Audi montuje pneumatické pruženie adaptive air suspension s reguláciou tlmičov v komfortnom alebo športovom vyladení. Pneumatické pruženie modifikuje svetlú výšku podľa jazdnej situácie a želania vodiča v rozpätí 90 milimetrov.

 

Okrem sériového progresívneho riadenia, ktorého prevodový pomer sa so zväčšujúcim sa uhlom natočenia volantu stáva čoraz bezprostrednejším, Audi na želanie ponúka aj riadenie všetkých kolies. Elektromechanický systém natáča zadné kolesá v uhle do 5 stupňov – pri malej rýchlosti proti smeru natočenia predných kolies pre zvýšenie agility, pri vysokej rýchlosti v rovnakom smere pre zvýšenie stability.

 

Všetky pohonné agregáty sú vďaka novej technológii mild hybrid (MHEV) zvlášť efektívne. Hlavná elektrická sústava vozidla s napätím 48 V prepája dva dôležité technické komponenty: lítiovo-iónovú akumulátorovú batériu a štartovací generátor, pripojený k motoru drážkovaným remeňom. Pri spomaľovaní dokáže rekuperovať výkon až do 12 kW a nabíjať batériu. Technológia MHEV umožňuje dlhé fázy jazdy s deaktivovaným motorom a rozšírenú oblasť režimu štart-stop, ktorá sa začína už pri poklese rýchlosti pod 22 km/h.

Čistota je nové premium: interiér

Ľahko pochopiteľné grafiky reprezentujú digitálnu precíznosť Audi, ako aj vysoký stupeň integrácie architektúry a ovládania. Ústredným prvkom je horný dotykový displej MMI touch response. So svojim vyhotovením Black Panel je vo vypnutom stave takmer neviditeľne integrovaný do veľkej čiernej plochy. Všetky prvky majú logickú nadväznosť – od úzkeho pásu mriežok ventilácie až po širokú konzolu na stredovom tuneli, ktorá nesie voliacu páku automatickej prevodovky tiptronic. V tme voliteľné kontúrové osvetlenie vykresľuje výrazné línie dizajnu interiéru a zozadu presvetľuje trojrozmerné, laserom vygravírované logo quattro nad odkladacou schránkou pred spolujazdcom – príklad lásky k detailom u Audi. Na želanie ušľachtilé ambiente interiéru dopĺňajú sedadlá s individuálne nastaviteľným profilom, masážnou funkciou a ventiláciou, ako aj štvorzónová automatická klimatizácia s kompletom Air Quality Paket s aromatizáciou a ionizáciou vzduchu.

 

Senzibilné a výrazné: ovládanie a zobrazovanie

V koncepcii ovládania MMI touch response sa dajú takmer všetky funkcie Audi Q8 vyvolať pomocou dvoch dotykových displejov. Horný s uhlopriečkou 25,7 cm (10,1 palca) slúži na ovládanie infotainmentu a navigácie. Na spodnom displeji s uhlopriečkou 21,8 cm (8,6 palca) vodič ovláda klimatizáciu, komfortné funkcie a zadáva text, pričom si môže zápästie pohodlne a ergonomicky oprieť o voliacu páku automatickej prevodovky.

 

Ovládanie je rýchle a bezpečné: keď prst aktivuje nejakú funkciu, nasleduje citeľné a počuteľné kliknutie ako haptické a akustické potvrdenie. Okrem toho robí hlasové ovládanie prirodzenou rečou z Audi Q8 inteligentného partnera pre dialóg. Vodič môže svoje výroky voľne formulovať zaznie. Napríklad hlasové ovládanie rozumie vete „mám hlad“ a navrhne reštaurácie v okolí.

 

Na zobrazovanie slúži plne digitálny Audi virtual cockpit. Jeho displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca) sa dá tlačidlami na multifunkčnom volante prepínať do dvoch zobrazení. Na želanie verzia Plus obsahuje ešte tretie, zvlášť športové zobrazenie. Zobrazovanie dopĺňa head-up displej, ktorý premieta dôležité informácie na predné okno, medzi nimi aj detailné zobrazenie križovatky pre navigáciu.

 

Inteligentne zosieťované: Audi connect a asistenčné systémy
Na nemeckom trhu má Audi Q8 sériovo špičkový systém infotainmentu MMI navigácia plus. Integruje modul na prenos dát Audi connect so štandardom LTE Advanced a hotspot WLAN. Navigácia rozoznáva preferencie vodiča na základe často používaných trás a môže mu robiť inteligentné návrhy. Online služby Audi connect prediktívne dopĺňajú plánovanie trasy.

 

Vďaka tomu profitujú obidve služby Car-to-X – informácie o dopravných značkách a informácie o nebezpečenstva z kolektívnej inteligencie flotily automobilov Audi. Voliteľný kľúč Audi connect umožňuje odomknutie a zamknutie vozidla, ako aj naštartovanie motora pomocou kompatibilného smartfónu s operačným systémom Android.
 

Do individuálnych užívateľských profilov sa dá uložiť do 400 preferovaných nastavení pre viacerých vodičov. Pomocou aplikácie myAudi App okrem toho môže vodič preniesť zvláštne ciele do navigácie, streamovať hudbu alebo si kalendár zo smartfónu do systému MMI.

 

Aj v oblasti kvality ozvučenia a spojenia je Audi Q8 na špičkovej úrovni – vďaka prvkom vybavenia ako Audi phone box a funkcii Voice-over-LTE. To isté platí pre Bang & Olufsen Advanced Sound System. Tento ozvučovací systém prináša fascinujúci trojrozmerný (3D) zvuk s priestorovou zložkou výšky miestnosti na všetkých päť sedadiel v kabíne. Vďaka tmu znie hudba presne tak, ako bola nahraná v koncertnej sále.

 

Či pri parkovaní, v meste alebo na dlhých trasách – Audi Q8 podporuje svojho vodiča v mnohých situáciách. Súčasťou spektra asistenčných systémov je napríklad adaptívny jazdný asistent, asistent efektívnej jazdy, križovatkový asistent, výstraha pre zmenu jazdného pruhu, upozornenie na obrubník alebo priestorový kamerový systém. Významnou novinkou je garážový pilot, ktorý bude k dispozícii od začiatku roka 2019. Tento systém samočinne zavezie vozidlo do garáže a opäť ho z nej vyvezie von. Pri tom vodič môže vopred vystúpiť z vozidla a celý proces parkovania aktivovať a monitorovať na svojom smartfóne prostredníctvom aplikácie myAudi App. Podobný komfort poskytuje aj parkovací pilot. Za všetkými týmito funkciami je centrálna riadiaca jednotka asistenčných systémov. Tá permanentne vypočítava diferencovaný obraz okolia a na jeho základe ovláda asistenčné systémy. Dáta na to získava – podľa vybavenia vozidla – z piatich radarových senzorov, šiestich kamier, dvanástich ultrazvukových senzorov a laserového skenera.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode