Nová ŠKODA Octavia RS: svetová premiéra v Goodwoode

12.07.2013 20:56

 

ŠKODA AUTO predstavila širokej verejnosti tretiu generáciu modelu Octavia RS na Festivale rýchlosti v Goodwoode (11. - 14. júla 2013)

Športová trieda sama pre seba: najrýchlejšia sériová Octavia všetkých čias

Značka ŠKODA sa úspešne angažuje v motoristickom športe aj v roku 2013

ŠKODA predstaví v Goodwoode aj tri legendy zo svojej 112-ročnej športovej histórie: ŠKODA 1101 Sport, ŠKODA 130 RS a ŠKODA Fabia WRC

 

Bratislava, 11. júl 2013 - Najrýchlejšia sériová ŠKODA Octavia všetkých čias bola oficiálne predstavená na viac ako symbolickom mieste. Pre svetovú premiéru svojho najnovšieho modelu, ktorý dosahuje rýchlosť až 248 km/h, ŠKODA AUTO zvolila legendárny Festival rýchlosti v Goodwoode. Fanúšikovia značky, zákazníci, novinári aj fanúšikovia motoršportu si mohli dnes prvýkrát naživo prezrieť nový športovo ladený model značky ŠKODA. Okrem toho predstavuje na pretekárskej trati hneď tri úžasné vozidlá zo svojej 112-ročnej športovej histórie: ŠKODA 1101 Sport, ŠKODA 130 RS a súťažný špeciál ŠKODA Fabia WRC.

Nová ŠKODA Octavia RS je jednou z horúcich noviniek tohtoročného Festivalu rýchlosti, ktorý sa koná v termíne 11. - 14. júla 2013. Po exkluzívnej svetovej premiére pred skupinou vybraných medzinárodných novinárov bude najnovší model značky ŠKODA vystavený štyri dni v expozícii ŠKODA AUTO priamo pri pretekárskej trati. Bezprostredne pred odhalením novinky v pavilóne značky ŠKODA prešli štyri nové vozidlá ŠKODA Octavia RS po legendárnej pretekárskej trati v Goodwoode. Tisíce fanúšikov motoršportu tak mohli nazbierať prvé dojmy z nového športovo ladeného modelu ŠKODA.

„Nedokážeme si predstaviť lepšie miesto pre svetovú premiéru najrýchlejšieho modelu Octavia všetkých čias ako Festival rýchlosti v Goodwoode,“ hovorí predseda predstavenstva ŠKODA AUTO Prof. Dr h.c. Winfried Vahland. „Desaťtisíce motoristických fanúšikov sem prichádzajú, aby na vlastnej koži zažili atmosféru presýtenú športovými zážitkami. A presne to im ponúka nová Octavia RS. Naša novinka je nielen rýchlejšia, ale aj väčšia, priestrannejšia a praktickejšia ako kedykoľvek predtým. Je to športová trieda sama pre seba," dodáva Vahland.

Nová Octavia RS presvedčí hodnotami výkonu i spotreby. K dispozícii je s dvoma dvojlitrovými preplňovanými štvorvalcami: benzínový dosahuje najvyšší výkon 162 kW (220 k), dieslový 135 kW (184 k). V porovnaní s druhou generáciou modelu Octavia RS ponúkajú nové motory vyšší výkon pri súčasnom znížení spotreby až o 19 %. Maximálna rýchlosť novinky je až 248 km/h.

Festival rýchlosti v Goodwoode patrí medzi najprestížnejšie stretnutia priaznivcov rýchlych automobilov. Do juhoanglického grófstva Sussex každý rok priláka desaťtisíce motoristických nadšencov a aj rad známych osobností. V areáli na nich čakajú pretekárske a súťažné špeciály, malosériové a veľkosériové športové vozidlá či pretekárske motocykle z najrôznejších historických epoch. Od roku 2007 sa v rámci „festivalu“ koná aj „Forest Rally Stage“ - atraktívne preteky na 2,5 km dlhej štrkovej trati.

Najväčšia modelová ofenzíva v histórii značky

S novou generáciou modelu ŠKODA Octavia RS pokračuje česká automobilka v najväčšej modelovej ofenzíve svojej histórie. Cieľom je zvýšiť predaj značky do roku 2018 na minimálne 1,5 milióna vozidiel ročne. „Rok 2013 je rokom nových modelov,“ hovorí Vahland. V tomto roku uvedie ŠKODA AUTO na trh osem nových alebo prepracovaných modelov. Do konca roka 2015 automobilka obmení celú svoju modelovú paletu a rozšíri ju aj smerom do nových, dôležitých segmentov.

Úspechy v motoristickom športe

Najrýchlejšia a najvýkonnejšia sériová Octavia všetkých čias je vrcholom najpredávanejšieho modelového radu značky ŠKODA. Liftback a kombi s logom RS prenášajú na bežné cesty mladoboleslavské športové know-how, ktoré už 112 rokov ukazuje ŠKODA na najnáročnejších súťažných tratiach celého sveta. Z radu víťazstiev možno spomenúť napríklad triumf v Rally Monte Carlo 1977 alebo úspechy v sérii IRC (Intercontinental Rally Challenge). S tromi celkovými víťazstvami v poradí (2010 až 2012) a vďaka 27 jednotlivým víťazstvám od roku 2009 je ŠKODA najúspešnejšou značkou v celej histórii IRC. Z celkového pohľadu bola jednou z najúspešnejších sezón v dejinách mladoboleslavského motoršportu tá v roku 2012. Značka získala nielen titul v IRC a Majstrovstvách Európy, ale aj v Ázijsko-pacifickom šampionáte (RPMN) a ďalších šiestich národných šampionátoch.

Aj v súťažnej sezóne 2013 ide ŠKODA na plný plyn. Svoje športové aktivity značka posilňuje napríklad v ázijsko-pacifickom regióne. Novo zostavený tím ŠKODA MRF pre Ázijsko-pacifický šampionát (RPMN) tento rok vstúpil prvýkrát na štart s plnou továrenskou podporou a dvoma posádkami. Hneď v prvých pretekoch sezóny začiatkom mája na Novom Zélande sa tímu podarilo dosiahnuť double. Posádka tímu MRF potom zvíťazila aj v ďalších pretekoch v Novej Kaledónii. S veľkým úspechom sa značka zúčastňuje aj na Majstrovstvách Európy v automobilových súťažiach. V súčasnej dobe ŠKODA so svojou českou posádkou Jan Kopecký/Pavel Dresler jasne vedie celkové hodnotenie FIA ​​European Rally Championship (ERC). Česká automobilka tak aj v novej sezóne nadväzuje na úspechy z minulých rokov.

Tri legendy 112-ročnej športovej histórie značky ŠKODA

ŠKODA 1101 Sport bola prvým pretekárskym vozidlom značky ŠKODA po druhej svetovej vojne. Pripravili ju v roku 1950 pre 24-hodinové preteky v Le Mans. Pohon zabezpečuje štvorvalcový motor s objemom 1 498 cm³ s výkonom 142 koní. Auto váži iba 665 kg aj vďaka použitiu karosérie z ľahkých zliatin a dosahuje maximálnu rýchlosť až 215 km/h.

ŠKODA 130 RS je jedným z najúspešnejších pretekárskych vozidiel svojej doby. Od svojho štartu v roku 1975 až do začiatku osemdesiatych rokov bol automobil neoddeliteľnou súčasťou automobilových súťaží a okruhových pretekov. Tento pretekársky automobil, označovaný tiež za „Porsche Východu“, má na svojom konte okrem iného aj víťazstvo v Majstrovstvách Európy cestovných vozidiel v roku 1981 a double na Rallye Monte-Carlo 1977 v kategórii vozidiel s objemom motora do 1 300 cm³. V Goodwoode predstaví česká automobilka automobil vyrobený v roku 1977. Štvorvalcový motor s objemom 1 289 cm³ ponúka výkon 139 konských síl. Kupé ŠKODA 130 RS dosahuje maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Trio historických športových vozidiel z Mladej Boleslavi dopĺňa súťažný špeciál ŠKODA Fabia WRC z roku 2003. Pod kapotou Fabie WRC pracuje štvorvalcový, turbodúchadlom preplňovaný benzínový motor s objemom 1 999 cm³ s výkonom 300 koní. Fabia WRC s pohonom všetkých kolies bola vyvinutá podľa pravidiel kategórie FIA ​​World Rally Car. Do roku 2007 budila značnú pozornosť na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach a pri národných rally. V Goodwoode bude Fabia WRC štartovať na rýchlostnej skúške, na ktorej sa uskutočnia preteky súťažných vozidiel.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode