Nová generácia Hyundai KONA má odvážnejší, dynamickejší dizajn, väčšie rozmery a štyri varianty prevedenia.

20.12.2022 15:56

 

  • Dizajn novej generácie obľúbeného mestského subkompaktného SUV KONA Hyundai odvíjal od jeho plne elektrického variantu, ktorý najvýstižnejšie ilustruje dizajnové myslenie založené na technológiách.
  • Nová KONA bude k dispozícii v štyroch variantoch: so spaľovacím, hybridným aj čisto elektrickým pohonom a v podobe športovo ladeného N Line.
  • Novinka ponúka nielen dynamický vzhľad exteriéru, ale aj interiér zameraný na vodiča s priestorom, ktorý vyhovuje praktickým aj estetickým potrebám zákazníkov.

Spoločnosť Hyundai Motor Company odhalila futuristický dizajn novej generácie subkompaktného SUV KONA. Vylepšený model bude dostupný ako plne elektrické vozidlo (EV), full hybrid (HEV), so spaľovacím benzínovým motorom (ICE) a v športovo ladenom prevedení N Line. Všetky varianty novej generácie modelu KONA majú spoločnú univerzálnu architektúru, každý z nich si však uchováva svoj vlastný jedinečný štýl.

 

Nová KONA je potvrdením záväzku spoločnosti Hyundai k udržateľnej mobilite a prezentuje dizajnové, tzv. tech-centrické myslenie, v ktorého centre pozornosti sú technológie. Na jednej strane Hyundai novou generáciou modelu KONA s jej plne elektrickým variantom rozširuje svoju ponuku elektrických vozidiel, ktoré v súčasnosti najvýraznejšie reprezentujú oceňované modely radu IONIQ, na strane druhej prináša auto, ktoré vďaka rôznym typom pohonných jednotiek (benzín, hybrid, elektro) spĺňa rôznorodé potreby svojich zákazníkov v oblasti mobility.

 

Úplne nová KONA sebaisto vyjadruje svoj odvážny a dynamický postoj,“ povedal SangYup Lee, výkonný viceprezident a vedúci dizajnérskeho centra Hyundai. "KONA sa posunula v každom ohľade, aby ponúkla ešte širšiu škálu rozmanitosti a bola skutočným podporovateľom životného štýlu."

 

Dynamickejší vzhľad a viac priestoru

Úplne nová KONA rozmermi prekonáva jej predchádzajúcu generáciu. Stále však ide o mestské SUV s odvážnym štýlom, ktoré ponúka dynamickejší vzhľad na ceste a interiér zameraný na vodiča. S cieľom poskytnúť zákazníkom maximálnu priestrannosť, KONA výrazne narástla - na dĺžku meria 4 355 mm, čo je o 150 mm viac ako jej predchádzajúca generácia, ak porovnávame jej elektrickú verziu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je tiež širšia (+25 mm) a má o 60 mm dlhší rázvor bez toho, aby stratila čokoľvek zo svojej dizajnovej identity.

 

Na rozdiel od väčšiny vozidiel, ktoré sú na trhu dostupné s rôznymi pohonnými jednotkami, za východiskový variant modelu KONA bola zvolená jej elektrická verzia, od ktorej sa následne odvíjal dizajn modelu so spaľovacím motorom, hybrid a dynamicky ladený N Line. Tento nekonvenčný prístup umožnil automobilke Hyundai priniesť dizajnové myslenie, v ktorého centre stoja technológie, do všetkých variantov modelu KONA. Architektúra je vždy rovnaká, ale každý variant má svoj vlastný výrazný futuristický štýl.

 

Čistá a výrazná predná časť nového modelu KONA prispieva k aerodynamickému výkonu vozidla. Úzky horizontálny svetelný pás, ktorý sa tiahne po celej šírke prednej aj zadnej časti vozidla, pozostáva v elektrickej verzii z pixelových elementov, ktoré dodávajú elektromobilu jeho charakteristický zjav. Použitie parametrických pixelov odkazuje na výrazný dizajnový prvok, typický pre elektrické modely Hyundai. 

 

KONA ponúka v jednotlivých variantoch niekoľko štýlových odlišností. Čisto elektrická KONA má pixelové grafické detaily na mriežke nasávania a na zadnom nárazníku, 19-palcový dizajn kolies z ľahkých zliatin inšpirovaný pixelmi, voliteľné čierne bočné zrkadlá a strechu. Benzínová a hybridná KONA zdieľajú odvážny a robustný dizajn nárazníka a čierne obloženie blatníkov. N Line sa môže pochváliť voliteľnými čiernymi spätnými zrkadlami a strechou, krídlovým spojlerom, agresívnejším dizajnom prednej a zadnej časti, výraznými 19-palcovými zliatinovými diskami kolies či dvojitou koncovkou výfuku.

 

Podpora životného štýlu a praktickosť

Väčší vnútorný „životný priestor“ novej generácie modelu KONA poskytuje praktické funkcie a vylepšený zážitok z auta tak, aby vyhovoval rôznym životným štýlom zákazníkov. 

 

12,3-palcový displej s digitálnou palubovkou vzbudzuje high-tech pocit. Ambientné osvetlenie interiéru zlepšuje užívateľský zážitok. Páčkový typ radenia shift-by-wire, ktoré bolo premiestnené zo stredovej konzoly pod volant, poskytuje prehľadné usporiadanie a dodatočný priestor na stredovom tuneli.

 

Sedadlá v druhom rade posilňujú estetiku mestského dizajnu 21. storočia. Vnútorný priestor ponúka kombináciu zážitku s maximálnou využiteľnosťou a komfortom. Za druhým radom sedadiel sa nachádza zväčšený batožinový priestor.

 

Ďalšie podrobnosti o novej generácii Hyundai KONA predstaví Hyundai už čoskoro. 

 

Poznámka: Dostupnosť špecifikácií opísaných v texte a na obrázkoch sa môže líšiť v závislosti od výbavy, variantu a trhu.

 

Späť

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode