Nízka spotreba alebo výkon? Už žiadne kompromisy!

16.03.2013 10:18

V nádherných priestoroch Wine Parku ELESKO bola včera predstavená Honda radu Civic s výkonným 1,6litrovým dieselovým motorom i-DTEC s nízkymi emisiami. Je prvou pohonnou jednotkou z radu motorov Earth Dreams Technology značky Honda, ktorý je v Európe predstavený. So svojimi 120 k, špičkovou hodnotou krútiaceho momentu 300 Nm pri 2 000 ot./min. a emisiami CO2 len 94 g/km sa 1,6litrový motor i-DTEC v Honde Civic vyznačuje mimoriadne nízkou spotrebou paliva a vysokým výkonom. 

„Hlavným ťažiskom našej filozofie Earth Dreams Technology je nájsť rovnováhu medzi ekologickými parametrami a dynamickými výkonmi, ktoré sa od značky Honda očakávajú,“ hovorí Suehiro Hasshi, vedúci vývoja všetkých verzií modelu Civic v Európe, vrátane verzie s 1,6litrovým motorom i-DTEC. „Je dôležité, aby jazda s našimi automobilmi bola zábavou.“ 
„Ide o úplne nový prístup,“ vysvetľuje Tetsuya Miyake, vedúci vývoja nového 1,6litrového motora i-DTEC. „Nenašli sme žiadne konkurenčné motory, ktorým by sme sa chceli vyrovnať, pretože všetky takto stanovené ciele by boli príliš nízke. Rozhodli sme sa preto vytvoriť taký motor, ktorému sa budú chcieť vyrovnať naši konkurenti.”
„Kľúčom k vývoju tohto motora boli dômyselné technické riešenia,“ hovorí Suehiro Hasshi. „Naším cieľom bolo vykonať mnoho drobných a detailných zlepšení, ktoré by spoločne vytvorili veľký rozdiel. V tom spočíva výzva a krása filozofie Earth Dreams Technology.“
Nový 1,6litrový motor i-DTEC bol navrhnutý špecificky pre európsky trh, aby pomohol naplniť rastúci dopyt zákazníkov po dieselových motoroch s nízkymi emisiami. Nový motor určený výhradne pre európsky trh bude vyrábaný v továrni značky Honda v britskom Swindone. O význame tohto nového dieselového motora pre predajné plány značky v Európe svedčí i to, že pre jeho výrobu bola v továrni Honda of the UK Manufacturing (HUM) vybudovaná úplne nová výrobná linka. Táto nová linka bude schopná vyrobiť až 500 dieselových motorov denne. Pri práci na dve zmeny to znamená jeden vyrobený motor za každých 138 sekúnd. Na novej linke sa okrem nových 1,6litrových budú vyrábať i súčasné 2,2litrové motory i-DTEC. 
1,6litrový dieselový motor i-DTEC bude v priebehu roku 2013 dostupný taktiež pre novú Hondu CR-V (ktorá sa bude rovnako vyrábať v HUM). V budúcnosti bude filozofia Earth Dreams Technology uplatnená u všetkých pohonných jednotiek značky Honda. 
 
 

Podrobné informácie o motore

Najľahší dieselový motor v danej triede
Nový 1,6litrový motor i-DTEC značky Honda je tvorený hliníkovou hlavou valcov a hliníkovým blokom s otvoreným chladiacim priestorom. Ide o najľahší dieselový motor v danej triede, ktorý váži o 47 kg menej než 2,2litrový motor i-DTEC značky Honda. 
Všetky jednotlivé diely boli upravené s dôrazom na minimalizáciu ich hmotnosti a rozmerov, najmodernejšie výrobné postupy potom pomohli hmotnosť ešte ďalej znížiť. 
Hrúbka stien valcov sa znížila na 8 mm – v motore 2.2 i-DTEC je 9 mm. To je pre dieselový motor naozaj výnimočná hodnota. Ďalej boli pri 1,6litrovom motore i-DTEC použité ľahšie piesty a ojnice.

Zníženie trenia
Hlavnou úlohou konštruktérov značky Honda bolo znížiť mechanické trenie 1,6litrového motora i-DTEC na úroveň porovnateľnú s benzínovými motormi. „Všetky rotujúce diely boli starostlivo optimalizované s ohľadom na zníženie ich trení,“ hovorí Tetsuya Miyake. Bola napríklad použitá kratšia a tenšia spodná časť piestu. Pri 1 500 ot./min. má 1,6litrový motor i-DTEC približne o 40 % nižšie mechanické trenie než 2,2litrový motor i-DTEC.
„Tým sa nielen znižujú emisie a klesá spotreba paliva; zlepšuje sa tým taktiež odozva motora na zošliapnutie i uvoľnenie plynového pedálu, vďaka čomu je jazda s ním zábavnejšia. Podarilo sa nám znížiť vnútorné trenie motora na hodnotu porovnateľnú so súčasnými benzínovými motormi, čo je vynikajúci výsledok.“

Inteligentné turbodúchadlo
Turbodúchadlo Garrett 4. generácie použité v 1,6litrovom motore i-DTEC má efektívnu konštrukciu s premenlivou geometriou a jeho otáčky sú presne riadené elektronickými systémami motora, čím sa minimalizuje tzv. turboefekt a je zaistená optimálna kombinácia záťahu v nízkych a stredných otáčkach a výkonu vo vysokých otáčkach. Turbodúchadlo má maximálny plniaci tlak 1,5 bar.

Účinný systém vstrekovania paliva a nasávania
Motor 1.6 i-DTEC značky Honda využíva solenoidové vstrekovače Bosch schopné pracovať s vysokými tlakmi až 1 800 bar. Vysoký tlak umožňuje rýchle vstrekovanie paliva a jeho jemnejšie rozprášenie. Tým sa zlepšuje premiešanie paliva so vzduchom, čo má za následok čistejšie a účinnejšie spaľovanie, čo prispieva ku zníženiu emisií a spotreby paliva.
Konštruktéri značky Honda sa zamerali taktiež na zlepšenie objemovej účinnosti valcov. Toto zlepšenie sa podarilo dosiahnuť vďaka vysokému prietoku nasávania a otvoru v hlave každého valca, ktorý zaisťuje vírenie zmesi. Tým je dosiahnuté presné riadenie procesu spaľovania a zníženia horúcich zón vedúcich k nežiaducim emisiám. Prietok vzduchu motorom je riadený pomocou nízkotlakového a vysokotlakového systému recirkulácie spalín EGR (Exhaust gas recirculation), ktorý znižuje emisie oxidov dusíka.
 
Vysoký výkon, nízke emisie  
Max. výkon 120 k pri 4 000 ot./min.
Max. krútiaci moment 300 Nm pri 2 000 ot./min.
Spotreba paliva (v kombinovanom cykle podľa EU) 3,6 l/100 km
Emisie CO2 94 g/km
 
* Všetky hodnoty sú pre verziu s 1,6litrovým motorom i-DTEC a úroveň výbavy S 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode