Najobľúbenejšie farby automobilov v roku 2015

14.02.2016 22:06

Najžiadanejšie chromatická farba v Európe je modrá
Farby používané v rôznych segmentoch automobilového trhu sa líšia

Viete, aká farba automobilov dominovala v minulom roku na európskych cestách? Spoločnosť BASF, líder európskeho trhu pre rozvoj farieb, uverejnil správu European Color pre automobilové OEM nátery, v ktorej prezentuje najobľúbenejšie farby roku 2015. Najavo vychádza veľa zaujímavých faktov. Napríklad to, že majitelia menších automobilov sú pri výbere farby odvážnejší, väčšie automobily majú povrch zase častejšie vylepšený špeciálnymi efektmi.
Európskym cestám kraľuje biela
Naprieč Európou je najfrekventovanejšia farba biela. Od roku 2007 sa počet bielych vozidiel vyšplhal až na 30 %. Všeobecne sa majiteľa vozidiel držia s farbami skôr pri zemi. Na to odkazuje aj fakt, že až 75 % nových automobilov je práve bielych, čiernych, strieborných a sivých. Kým toto farebné rozmedzie sa v podstate nemení, viditeľná je zmena medzi chromatickými farbami. Zďaleka najobľúbenejšia chromatická farba v Európe je modrá. To platí pre všetky typy vozidiel. Obľúbené sú tiež červená a hnedá, a to špeciálne medzi majiteľmi SUV. Červená je taktiež častá voľba pre malé a stredne veľké automobily.

Farby však nie sú jediný spôsob, ktorým ľudia vyjadrujú svoju osobnosť – veľkej popularite sa tešia taktiež špeciálne efekty.
Mark Gutjahr, šéf oddelenia automobilového designu farieb OEM v Európe, hovorí: „Niekoľko rokov sa nátery rozdeľovali na jednofarebné, metalické a perleťové. Vďaka našim špeciálnym efektom sú automobilové farby komplexnejšie a ponúkajú viac možností. A to sme ešte stále nevyčerpali všetky možnosti.“ V roku 2015 bola viac ako polovica automobilov v Európe vyrobená s luxusným náterom s metalickými efektmi a zhruba 16 % s perleťovými. Najmä achromatické farby, ako je čierna, biela alebo strieborná, možno pomocou efektov prispôsobiť individuálnym potrebám. Len jedno z troch vozidiel má čistý, jednoliaty povrch, ide hlavne o malé vozidlá.

Analýza rozloženia farieb na európskom automobilovom trhu doplňuje takzvanú Color Trend Book, ktorú divízia Coatings spoločnosti BASF každoročne vydáva. Tá poskytuje informácie o súčasnom stave a taktiež prezentuje farby, ktoré sa stanú budúcimi trendmi.

O divízii Coatings – povrchové úpravy
Koncern BASF v divízii Coatings vyvíja, vyrába a predáva vysoko kvalitný sortiment inovatívnych lakov pro OEM, hmoty pre opravu automobilových lakov, technické nátery, ako aj dekoratívne farby. V segmente lakov a farieb zaujíma BASF významnú trhovú pozíciu v Európe, Severnej Amerike, Južnej Amerike a regióne Ázia a Pacifik. V roku 2014 dosiahla divízia Coatings spoločnosti BASF celosvetovo obrat cca 3 miliardy eur. Viac informácií nájdete na webovej stránke: www.basf-coatings.com.
 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode