Na čo nezabudnúť pred cestou na dovolenku

28.05.2014 10:29

Hoci do začiatku dovolenkovej sezóny zostáva ešte niekoľko týždňov, mnohí dovolenkári už teraz plánujú, že na presun do cieľovej destinácie použijú vlastný automobil. Nezáleží pritom, či cesta presiahne stovky alebo tisícky kilometrov, dôležité je sa na ňu zodpovedne pripraviť. Odborníci z AAA AUTO preto prinášajú niekoľko užitočných rád, ako na to.

Sú to iba drobnosti, ktoré pred cestou zaberú len pár desiatok minút. V prípade akéhokoľvek problému ale ušetria množstvo času, ktorý následne môžu dovolenkujúci motoristi venovať rekreácii a odpočinku. Na čo sa teda zamerať pred cestou?

 

1) Dopravné predpisy

Zistite si základné zmeny v dopravných predpisoch v krajinách, ktorými prechádzate resp. kam máte namierené. Zabudnúť by ste nemali hlavne na povolené rýchlosti, povinnosť volať políciu k nehodám a iné špecifiká dopravy v cudzích krajoch.

2) Kontakty vždy po ruke

Napíšte si, prípadne si vytlačte všetky dôležité kontakty. Napríklad telefónne čísla na slovenské ambasády, asistenčné služby, prípadne zložky záchranného systému. V prípade problému tak ušetríte minimálne desiatky korún a veľa času, ktorý by zabralo zisťovanie kontaktov.

3) Nezabudnite na technický stav auta

Pred dlhou cestou sa odporúča navštíviť servis, kde vám skontrolujú základný stav auta a odhalia jeho nedostatky, ktoré môžu v zahraničí veľmi predražiť. Pokiaľ nemáte na servis čas, alebo chcete ušetriť pár desiatok eur a skontrolovať si auto svojpomocne, zamerajte sa hlavne na svetlá, tlak v pneumatikách, výšku ich vzorky a vizuálnu kontrolu brzdového obloženia.

4) Naplánujte si čerpanie pohonných hmôt

Tankovaním v jednotlivých štátoch môžete ušetriť až desiatky eur. V prípade neznalosti a nedostatočného naplánovania tankovania však môžete tiež desiatky prerobiť. Je preto vhodné zhruba naplánovať, kde budete tankovať. Zistite si cenové relácie paliva v krajinách, ktorými budete prechádzať. Navyše sieť čerpacích staníc v zahraničí nemusí byť zďaleka taká hustá ako u nás doma, tak aby vám niekde na diaľnici nedošlo palivo.

5) Preverte si asistenčné služby

Pred cestou je vhodné zistiť si na aké asistenčné služby a v akom rozsahu máte nárok na ich čerpanie. Pokiaľ nemáte v rámci svojho poistenia pokryté aj asistenčné služby, určite stojí ich zjednanie za vaše zváženie.

6) Kópie dokladov

Než vyrazíte, spravte si kópie všetkých osobných dokladov a dokladov od auta. V prípade straty či odcudzenia auta tým urýchlite vybavenie celej udalosti a tiež prácu polície.

7) Skontrolujte územnú platnosť poistenia

Pred výjazdom nezabudnite preveriť, či vám platí poistenie vozidla zahraničí. Povinné poistenie je vyznačené na zelenej karte, pokiaľ máte havarijné poistenie, všetky podrobnosti nájdete v zmluve.

8) Platnosť dokladov

Nezabudnite skontrolovať platnosť všetkých dokladov, hlavne zelenú kartu a doklady od vozidla.

9) Nezabudnite na euro formulár o zázname nehody

Určite nezabudnite vziať tzv. euro formulár, ktorý uľahčí záznamy v prípade nehody. V spojení s fotoaparátom môže tento kus papiera preukázať vinníka a urýchliť tak vyriešenie celej udalosti.

10) Skontrolujte stav batérie v mobilnom telefóne

Nie je nič horšie, než vybitá batéria vo chvíli, keď potrebujete volať pomoc. Svoj mobil pred cestou nezabudnite úplne nabiť.

11) Mapy a navigácia

Cestu je nutné dôkladne naplánovať, nemali by ste preto zabudnúť na aktuálne mapy, prípadne navigačný systém s aktualizovanými mapovými podkladmi.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode