Na bicykli bezpečne 2018: Detská dopravná súťaž pomáha znižovať počet nehôd a zranení

12.06.2018 09:00

Víťazi krajských kôl detskej dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 budú už tento týždeň v celoštátnom finále v Liptovskom Mikuláši súťažiť nielen o celkové prvenstvo, ale aj o účasť v tíme, ktorý bude Slovensko reprezentovať na európskom vyvrcholení súťaže European Traffic Education Contest (ETEC) v Budapešti. ŠKODA AUTO Slovensko podporou podujatia prispieva k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.

European Traffic Education Contest má dlhoročnú tradíciu, k zvyšovaniu bezpečnosti na cestách prispieva už 33 rokov. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže je posilniť dopravnú výchovu v každej európskej krajine a tým pomôcť k zníženiu rizika detí ako účastníkov pri dopravných nehodách. Vďaka národným autoklubom v Európe, ktoré túto súťaž organizujú, dostane každý rok viac ako 800 000 mladých cyklistov ročne šancu získať potrebné teoretické vedomosti a zároveň aj praktické zručnosti,“ hovorí Eva Štefucová, riaditeľka spoločnosti Autoklub Slovakia Assistance, ktorá je spolu s autoškolou AŠG organizátorom celoštátneho kola súťaže.

 

ŠKODA AUTO Slovensko sa rozhodla projekt podporiť, pretože myšlienka zvyšovania bezpečnosti detí na cestách je jej veľmi blízka. Teoretické a praktické zvládnutie bezpečnej jazdy je kľúčové, obzvlášť pre najmladších účastníkov cestnej premávky. „Je to jeden z hlavných predpokladov zníženia počtu nehôd a zranení na cestách. Je nesmierne dôležité, aby deti už v čo najskoršom veku mali možnosť osvojiť si základné zručnosti bezpečnej jazdy a som rád, že sme mohli podať pomocnú ruku,“ povedal Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

 

Súťaž Na bicykli bezpečne 2018, ktorú vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, je určená žiakom základných škôl. Štvorčlenné družstvá, zložené z dvoch chlapcov a dvoch dievčat vo veku 10 – 12 rokov, musia preukázať nielen teoretické vedomosti z pravidiel cestnej premávky, ale aj svoju šikovnosť v jazdách zručnosti a zdatnosť v technickej zručnosti. Nakoniec musia na bicykli absolvovať jazdu podľa pravidiel cestnej premávky, keď dopravu riadia svetelné signalizačné zariadenia alebo policajt, či sa orientovať podľa dopravných značiek. Celoslovenské finále súťaže Na bicykli bezpečne 2018 sa uskutoční v dňoch 14. – 15. júna 2018 v Liptovskom Mikuláši.

 

Slovenskú republiku bude v európskom finále reprezentovať štvorčlenný tím, ktorý z členov víťazného družstva a najlepších jednotlivcov vo finále vyberú organizátori súťaže. V tomto roku sa finále ETEC sa uskutoční 6. – 9. septembra 2018 v Budapešti. Na európskom vyvrcholení súťaže sa pravidelne zúčastňuje 25 krajín. Pre takmer 300 súťažiacich a účastníkov je pripravený okrem súťažného dňa aj kultúrno-spoločenský program so zameraním na spoznávanie lokálnych zaujímavostí a zvykov. Minulý rok sa európske záver súťaže uskutočnil v Albánsku a slovenský tím sa umiestnil na 9. mieste, čo je najlepšie umiestnenie našich školákov za posledných päť rokov.

Súčastou dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne 2018 je aj výtvarná súťaž žiakov základných škôl na tému Doprava očami detí, ktorá tiež pomáha prostredníctvom detských výtvarných prác prispieť k zníženiu dopravnej nehodovosti detí.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode