Motocyklového cestovateľa Igora Brezovara môžete až do nedele stretnúť v expozícii BMW na výstave Motocykel v Bratislave

10.03.2023 15:01

Cestovateľská a motorkárska legenda absolvovala s motocyklom BMW vyše 430 000 km a navštívila 135 krajín na 6 kontinentoch 

Na výstave Motocykel v Bratislave do 12. marca 2023

Kto je motocyklový cestovateľ Igor Brezovar? "Narodil som sa v roku 1973 v Slovinsku. Detstvo som prežil v prekrásnej malebnej dedinke menom Žužemberk. V 16 rokoch som sa s celou rodinou presťahoval do vtedajšieho Československa. A za to, že budem musieť opustiť kamarátov, mi otec sľúbil novú stodvadsaťpäťku. A tým to všetko začalo. Od krátkych ciest Prahou po vyučovaní cez návštevy susedných štátov až po cestu okolo sveta. Následne som s kamarátom, hercom Martinom Písaříkom, natočili pre Českú televíziu cestopisný seriál Po jedné stopě." 

"Motocykel BMW 1100 GS som zakúpil v roku 2000. Bol krásny, čierny a pripadal mi veľký..."

 Odpoveďou je aj citát z anotácie na knihu vydavateľstva Jota - Igor Brezovar. Velká jízda začíná: „

Šialenec. Neskrotný rebel a ešte oveľa viac. Diabol, ktorý na motorke obišiel svet. Milovník. Cestovateľ. Hrdina televízneho seriálu Po jedné stopě. Muž bez predsudkov so srdcom na pravom mieste. To je Igor Brezovar. 

Toto je prvá časť Igorovho osobitého rozprávania o tom, ako na motorke obišiel svet. V sedle motorky najazdil pol milióna kilometrov, navštívil šesť kontinentov. A tým si splnil svoj detský sen. 

Veľká jazda začína už v jeho šestnástich rokoch, keď sa ako bezstarostný chlapec vydáva na prvú prázdninovú cestu po Európe. Ako milovník života, motocyklov a žien počas nasledujúcich rokov opúšťa hranice Európy a vydáva sa do nového, neznámeho sveta. Stretáva sa s ázijskou pohostinnosťou, moslimským svetom, úplne odlišnými zvykmi a kultúrami. V Afrike pocítia na vlastnej koži ústretovosť a bezprostrednú radosť zo života, ale aj šialenosť tamojšej byrokracie, chudobu a zmar. A v Austrálii? Prekrásne metropoly, národné parky s obrími vodopádmi, voľne žijúcimi koalami, klokany, vtákopysky a ešte oveľa viac. 

Namiesto opisov toho, čo videl, sa zameriava na to, čo počul, s kým sa stretol. Diskutuje s každým, kto chce hovoriť, hoci vyznáva inú vieru a náboženstvo, má odlišnú farbu pleti alebo politické názory, ktoré sa nezlučujú s jeho vlastnými. Dospieva a spoznáva nielen svet, ale aj seba samého. Jeho príbeh stiera predsudky a pomáha odbúrať náš strach z neznámeho. 

Na cestách sa ocitá vo vilách milionárov aj v slumoch medzi krysami. Vidí a na vlastnej koži pociťuje bohatstvo i úplnú chudobu. Stretáva lásku aj nenávisť, dobro aj zlo. To všetko ho formuje, mení jeho hodnoty a ukazuje ďalší smer.

 Nenechajte sa zmiasť, veľká jazda nie je len o prehĺtaní kilometrov, je to cesta životom, ktorý prináša veselé aj horké chvíle. Budete sa smiať, klopať si na čelo, pri prezeraní fotografií sa možno pristihnete, že ticho závidíte, alebo sa pri čítaní naozaj naštvete. Jedno je ale isté - nudiť sa s Igorom rozhodne nebudete!“ 

https://www.instagram.com/igorbrezovarcestovatel/ 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13641369476-po-jedne-stope/

 https://www.igorbrezovar.cz/motorka-a-vybava-2/motorka/

Späť

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode