Modernizovaná ŠKODA Yeti sa predstaví v dvoch variantoch

14.08.2013 22:20

Dizajn: výrazný vzhľad, svieži interiér, moderné technické prvky

Novinka: kompaktné SUV po prvý raz v dvoch variantoch

Yeti pre každého: štýlový dizajn do mestskej džungle aj robustný vzhľad pre outdoorových nadšencov

Pohľad späť: prvé vozidlo značky ŠKODA s parkovacou kamerou

Spoľahlivý v každej situácii: všestrannosť pre najrôznejší terén, moderný pohon všetkých štyroch kolies

Ekológia: nové kombinácie motorov a prevodoviek; ŠKODA Yeti GreenLine s emisiami CO2 iba 119g/km

Svetová premiéra: v septembri 2013 na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom

Ponuka modelu Yeti sa rozrastá. Záujemcovia o české kompaktné SUV budú mať na výber z dvoch dizajnových variantov – štýlový Yeti do mesta a robustnejšie ladený model pre cesty mimo spevnenej komunikácie. V oboch variantoch zaujme ŠKODA Yeti radom noviniek - od prepracovanej zadnej časti, cez kolesá z ľahkej zliatiny, sviežejší interiér, nové „Simply Clever“ prvky a posilnenú funkčnosť, až po obohatenú ponuku motorov a prevodoviek. Svetovú premiéru budú mať obe novinky v septembri na medzinárodnom autosalóne IAA vo Frankfurte. Koncom roka 2013 budú oba nové varianty modelu ŠKODA Yeti uvedené na prvých trhoch.

 

Výrazný vzhľad - teraz v dvoch dizajnových variantoch

Zásadnou novinkou modernizácie modelu Yeti je ponuka dvoch samostatných dizajnových línií. Kompaktné SUV značky ŠKODA bude od tejto chvíle ponúkané buď v elegantnom prevedení do mesta, alebo robustnejšom variante pre výlety mimo ciest. Na prvý pohľad sa od seba líšia napríklad riešením predného a zadného nárazníka. Rovnako tak je rozdielne spracovanie bočných líšt a prahov. Zatiaľ čo „mestský“ Yeti ich má lakované vo farbe karosérie, u jeho „outdoorového“ súrodenca sú z čierneho plastu.

Oba varianty vyznávajú zhodný koncept prednej časti. Horizontálna orientácia je zdôraznená líniou s výraznou maskou chladiča a novo tvarovanými svetlometmi, ktoré sú teraz voliteľne ponúkané ako bi-xenóny s integrovanými LED svetlami pre denné svietenie. Predné hmlové svetlá dostali v súlade s novým dizajnovým jazykom značky ŠKODA hranatý tvar a sú umiestnené nižšie v prednom nárazníku.

Prepracovaná zadná časť modelov Yeti je jasne členená. Piate dvere získali dva kubistické trojuholníkové prvky a nové logo značky ŠKODA - presne v duchu aktuálneho dizajnového jazyka. Výrazné zadné združené svetlá môžu svietiť v tvare písmena „C“, ktoré je tvorené z LED prvkov.

Ponuka kolies bola rozšírená o štyri kolesá z ľahkej zliatiny v novom, atraktívnom dizajne. Pestrejšia je tiež paleta farieb. Novinkou sú štyri metalické odtiene: biela Moon, zelená Jungle, sivá Metal a hnedá Magnetic. Posledná z uvedených je k dispozícii výlučne pre najvyššiu výbavu Laurin & Klement.

Novinky je možné nájsť aj v interiéri. Ich zoznam zahŕňa trojramenné volanty v celkovo siedmich variantoch, nové poťahové látky alebo dekoračné lišty na prístrojovej doske.

Prvé vozidlo značky ŠKODA s parkovacou kamerou

Yeti je prvým modelom značky, vybaveným systémom Optical Parking Assistant (zadnou parkovacou kamerou). Prvýkrát je ŠKODA Yeti vybavená aj najnovšou generáciou parkovacieho asistenta Automatic Parking Assistant. S ním vie Yeti zacúvať do medzier pozdĺžne aj priečne k vozovke, pričom z pozdĺžnych medzier sa aj automaticky vysunie. Ďalej v SUV mladoboleslavskej značky má premiéru bezkľúčové odomykanie, zamykanie a štartovanie KESSY.

V prepracovaných modeloch ŠKODA Yeti našli uplatnenie hneď štyri nové „Simply Clever“ prvky. Popri obojstrannom koberci sa v batožinovom priestore nachádza vyberateľné LED svietidlo, pod sedadlom vodiča je držiak reflexnej vesty a vo dverách odpadkový kôš.

Kľúčovým prvkom interiéru vozidla ŠKODA Yeti aj naďalej zostáva systém zadných sedadiel Varioflex. Ponúka jedinečnú variabilitu usporiadania: všetky tri sedadlá možno jednotlivo sklápať alebo dokonca vybrať z vozidla. Pri vybratom prostrednom sedadle sa dajú bočné miesta posunúť bližšie k sebe. Obratom ruky sa tak päťmiestny automobil premení na štvormiestny s množstvom priestoru v pozdĺžnom aj priečnom smere.

Variabilitu ďalej zvyšuje rad osvedčených prvkov ako sklopné operadlo sedadla spolujazdca, sklopné stolíky na zadnej strane predných operadiel, veľa odkladacích priestorov alebo praktické držiaky na fľaše. Dôraz na funkčnosť v batožinovom priestore dokladajú okrem iného upevňovacie oká alebo výklopné háčiky na zavesenie batožiny.

Rovnako ako pred modernizáciou, aj omladená ŠKODA Yeti boduje veľkorysou ponukou priestoru. V žiadnom inom kompaktnom SUV nemajú cestujúci na zadných sedadlách viac miesta nad hlavou - konkrétne 1 027 milimetrov. Vďaka zadným sedadlám Varioflex sa dá objem batožinového priestoru variabilne meniť, minimálne je k dispozícii 405 litrov. Po vybratí všetkých zadných sedadiel vzrastie objem pre náklad na vynikajúcich 1 760 litrov.

Sedem moderných motorov, pohon predných aj všetkých kolies, manuálne prevodovky aj dvojspojková DSG

Prepracované modely ŠKODA Yeti majú k dispozícii štyri dieselové a tri benzínové motory, všetky preplňované turbodúchadlom a s priamym vstrekovaním paliva. Ich paleta siaha od zážihovej jednotky 1,2 TSI/77 kW (105 k) až po vznetový agregát 2,0 TDI/125 kW (170 k). V závislosti na konkrétnej motorizácii vozidlo disponuje pohonom buď len prednej, alebo oboch náprav. Pohon všetkých kolies je realizovaný prostredníctvom medzinápravovej spojky Haldex piatej generácie. Ako automatické prevodovky využíva ŠKODA Yeti výhradne moderné dvojspojkové ústrojenstvo DSG so šiestimi, resp. siedmimi stupňami.

Verzia GreenLine s motorom 1,6 TDI/77 kW, pohonom predných kolies a manuálnou prevodovkou má emisie CO2 len 119 g/km. To zodpovedá spotrebe 4,6 litra nafty na 100 km. Ďalej sú v ponuke ďalšie tri motorizácie v prevedení Green tec: 1,4 TSI/90 kW, 2,0 TDI/103 kW s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a 1,6 TDI/77 kW so sedemstupňovým DSG. Paket Green tec obsahuje systém Start-Stop, rekuperáciu brzdnej energie a pneumatiky so zníženým valivým odporom.

Rozšírila sa aj ponuka kombinácii motorov a prevodoviek. Počnúc 22. kalendárnym týždňom roka 2013 je naftový motor 2,0 TDI/125 kW k dispozícii aj v atraktívnej kombinácii pohonu všetkých kolies a šesťstupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG. Pre vozidlo Yeti s pohonom predných kolies a motorom 1,6 TDI/77 kW bude možné objednať dvojspojkové ústrojenstvo DSG so siedmimi stupňami.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode