MINI oslavuje 55 rokov: malé autíčko s obrovskou históriou

Keď osemnásteho augusta 1959 uviedli na trh prvé klasické Mini vyrobené v Birminghame, nikomu určite ani len na um nezišlo, že tento prevratný koncept malého auta napíše jeden z najúspešnejších príbehov v automobilovej histórii – príbeh, ktorý pretrvá päť a pol desaťročí. Pred 55-imi rokmi boli verejnosti predstavené dva modely, ktoré sa od seba líšili iba mriežkou chladiča, krytmi kolies a náterom: išlo o Morris Mini Minor a Austin Seven. Tento koncept konštruktéra Aleca Issigonisa v sebe snúbil jednoduchosť s dômyselnosťou: veľa priestoru v interiéri a zároveň malé vonkajšie rozmery, štyri sedadlá, skvelé jazdné vlastnosti, malú spotrebu a prijateľnú cenu. Práve vďaka týmto skvelým nápadom pretrval až do dvadsiateho prvého storočia.

Základný princíp značky sa dočkal znovuzrodenia v roku 2001 kedy sa na trh dostalo MINI; rozličné formy tohto skvelého konceptu sa tešia veľkej popularite, vďaka čomu si vybudovali pevnú pozíciu. Od tej doby MINI spája klasické hodnoty prvých generácií s požiadavkami, kladenými na moderný automobil. Existuje len veľmi málo konceptov vozidiel, ktoré prežili po taký dlhý čas, či ktoré sa tešia takej veľkej obľube. Žiadny z nich sa však nedočkal takej pestrej škály verzií ako práve MINI.

Dnes medzi ne patrí množstvo modelov, počnúc klasickým tvarom karosérie MINI, ďalej MINI Clubman, verzia bez strechy MINI Convertible, MINI Coupé či MINI Roadster, no v neposlednom rade i MINI Countryman a MINI Paceman. Na jar roku 2014 začala značka písať novú kapitolu svojej úspešnej existencie uvedením nového MINI na trh. Na jeseň 2014 nasleduje úplne nový variant modelovej rady – päťdverové MINI.

V prvý augustový víkend sa nadšenci klasického Mini a nového MINI stretli v grófstve Kent, aby oslávili 55-te výročie zrodu najúspešnejšieho a najpopulárnejšieho britského malého auta. Nová generácia tohto originálu v prémiovom segmente malých áut sa u fanúšikov MINI stretla s rovnakým ohlasom ako ich predchodcovia, ktorí samozrejme na zraze tiež nemohli chýbať. Vedľa seba tak stáli jedny z prvých vozidiel tejto značky, vyrobené v 60-tych rokoch minulého storočia, klasický Mini Clubman Estate, Mini Special Edition z roku 1984 vyrobené pri príležitosti 25-teho výročia značky, a tiež jedno z úplne posledných klasických Mini, vyrobené v roku 2000.

BMW Group

 

BMW Group je vďaka trom značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 29 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

 

BMW Group zaznamenal v roku 2013 celosvetový predajný rekord v objeme približne 1,963 milióna predaných automobilov a 115 215 motocyklov. V hospodárskom roku 2013 činil zisk pred zdanením 7,91 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 76,06 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2013 zamestnával po celom svete 110 351 spolupracovníkov.

 

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.