mestskí cYklisti sú späť – vodiči rozhliadnite sa!

08.06.2020 09:52

Významná časť nebezpečných situácií týkajúcich sa vodičov osobných automobilov a cyklistov je výsledkom nepozornosti, napríklad pri zmene smeru jazdy do križovatky alebo dokonca pri otváraní dverí automobilu. Po čase sa mestskí cyklisti vrátili naspäť do ulíc, a preto vám tréneri zo školy Renault Safe Driving pripomínajú, ako sa môžu vodiči starať o bezpečnosť seba a aj cyklistov.

 

Cyklisti sa vracajú na cesty každú jar. Naviac, niektorí ľudia používajú bicykel ako alternatívu k verejnej doprave. Tento rok je síce premávka na ulici menšia ako obvykle, no obozretnosti niekdy nie je dosť.

 

Aj keď v minulom roku došlo k menšiemu počtu nehôd s účasťou cyklistov ako v roku 2018, ich počet je stále významný: v roku 2019 401 cyklistov zapríčinilo nehodu, a 14 cyklistov bolo usmrtených (6%).* Dopravné nehody však spôsobujú aj iní účastníci cestnej premávky, najmä tí, ktorí riadia autá. Čo by si vodiči mali pamätať, aby tomu zabránili?

 

(zdroj: Vyhodnotenie dopravných nehôd MINV v SR za rok 2019 z 18.2.2020: http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/dopravna_policia/dn/prezentacie_dbs/2019/Vyhodnotenie%20DBS%20za%2012%20mesiacov%202019.pdf )

 

 

Buďte opatrní pri zmene smeru jazdy

 

Podľa predpisov je vodič povinný uprednostniť cyklistu pri otáčaní sa na križovatke a cyklista ide rovno vpred - bez ohľadu na to, či sa pohybuje po ceste, jazdnom pruhu alebo cyklotrase. Takže keď sa otáčate, musíte sa uistiť, že vám nebráni cyklista. Ak pri odbočovaní prejdete cez bicyklový pruh, buďte opatrní.

 

Vodiči by si mali zvyknúť obzerať sa a pozerať sa do zrkadiel niekoľkokrát, keď sa priblížia k priesečníku a pozerať sa cez spätné zrkadlá, keď menia smer jazdy. Nezabúdajme tiež na to, že hoci cyklisti prechádzajú cez cyklistický priechod a sú povinní postupovať opatrne, nie je to vždy tak. Preto je dodržiavanie zásady obmedzenej dôvery veľmi dôležité,“ hovorí Adam Knietowski, riaditeľ autoškoly Renault Safe Driving.

 

Vo všetkých potenciálne konfliktných situáciách je zásadné, aby ste vytvorili očný kontakt s cyklistom. Týmto spôsobom sa môžete ubezpečiť, že vás cyklista môže vidieť a signalizovať tak, že ste si ho tiež všimli.

 

 

 

 

 

Otvárajte dvere „po holandsky“

 

Pre cyklistov, ktorí prekročia povolenú rýchlosť, môžu byť hrozbou aj ... dvere nášho auta. Keď ich náhle otvoríme, môžeme zasiahnuť prichádzajúceho človeka, ktorému hrozí, že spadne a to dokonca pod iné vozidlo.

 

Aby ste tomu zabránili, dvere by ste mali otvoriť „po holandsky“ (holandský dosah). O čo ide? Otvorte dvere automobilu rukou, ktorú máte ďalej od dverí. V prípade vodiča to bude pravá ruka, v prípade cestujúceho ľavá. To nás núti otočiť telo smerom k dverám a umožní vám pozrieť sa cez rameno, aby ste zistili, či sa blíži cyklista,“ vysvetľuje tréner Renault Safe Driving School.

_ _ _ _ _ _ _

 

Škola Renault Safe Driving je prvá značková škola zlepšovania jazdnej techniky Renault na svete. Škola pôsobí v centre zlepšovania jazdných techník Tor Modlin. Jej ponuka zahŕňa školenia pre individuálnych zákazníkov a zákazníkov vozového parku, ktoré pomáhajú predchádzať cestným rizikám, ako aj defenzívne a ekonomické kurzy jazdy pre každý typ vozidla. Školenia môžu byť podporené workshopmi s dopravným psychológom a kurzom prvej pomoci. Škola má tréningovú dráhu vybavenú 2 tréningovými miestami a 4 klznými doskami s celkovou plochou 3900 m2 (základná klzná doska, veľká klzná doska + jazdec, klzný kruh a kopec s klznou doskou; automatické prekážky, programovateľné vodné clony, rýchlostné displeje).

 

 

Škola Renault Safe Driving je členom Partnerstva pre bezpečnosť na cestách a Poľskej asociácie centier zlepšovania techniky jazdy.

 

Pre viac informácií o škole Renault Safe Driving kliknite sem.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode