Meníte sa za volantom na zombie? „Spací oblek“ od spoločnosti Ford ukáže, že ospalí vodiči jazdia rovnako nebezpečne ako opití ľudia

27.11.2018 12:36

Ak vidíte priateľa alebo svoju polovičku, ako berie kľúče od auta po večernej oslave, ako jeden z mnohých ľudí namietnete alebo sa snažíte danú osobu presvedčiť, aby vám odovzdala kľúče. Ale čo keď priateľ trvá na šoférovaní, aj keď je po dlhom dni unavený?

 

 

Spoločnosť Ford upozorňuje na nebezpečenstvo jazdy, keď je človek unavený – hlavný faktor až pri pätine dopravných nehôd – využíva pri tom špeciálne navrhnutý „spací oblek“. Pri výskume sa porovnávalo, ako sa prejavuje nevenovanie sa riadeniu pri ospalosti a opitosti. Okuliare pre „spací oblek“ simulujú mikrospánok, pri ktorom ľudia akoby jazdili naslepo. Spoločnosť Ford vyzve mladých vodičov, aby si vyskúšali „spací oblek“ ako súčasť bezplatného tréningového programu pre vodičov s názvom Driving Skills for Life.

 

  • Spoločnosť Ford upozorňuje na nebezpečenstvo jazdy, keď je človek unavený – hlavný faktor až pri pätine dopravných nehôd – využíva pri tom špeciálne navrhnutý „spací oblek“.

 

  • Pri výskume sa porovnávalo, ako sa prejavuje nevenovanie sa riadeniu pri ospalosti a opitosti. Okuliare pre „spací oblek“ simulujú mikrospánok, pri ktorom ľudia akoby jazdili naslepo.

 

  • Spoločnosť Ford vyzve mladých vodičov, aby si vyskúšali „spací oblek“ ako súčasť bezplatného tréningového programu pre vodičov s názvom Driving Skills for Life.

 

 

Únava je hlavnou príčinou 1 z 5 dopravných nehôd a podľa odborníkov bdenie dlhšie ako 18 hodín môže obmedziť schopnosti do takej miery, ktorá je porovnateľná s prekročením povoleného množstva alkoholu v mnohých krajinách.

 

Spoločnosť Ford si objednala vývoj „spacieho obleku“, ktorý umožňuje zažiť pocit oslabujúceho účinku únavy. Dopravné nehody sú hlavnou príčinou smrti mladých ľudí a spoločnosť integruje školenie s oblekom do svojho programu Driving Skills for Life (DSFL), ktorý je určený pre mladých vodičov od 17 do 24 rokov.

„Ak šoférujete unavení, riskujete jazdu ako zombie – stávate sa nebezpečným pre seba, pre spolujazdcov a pre všetkých na ceste v okolí,“ povedal Dr. Gundolf Meyer Hentschel, výkonný riaditeľ inštitútu Meyer Hentschel Institute, ktorý vyvinul „spací oblek“. „Mladí ľudia veľmi často podliehajú „úmyselnému nedostatku spánku“ – nútia sa zostať bdelí, aby stihli reagovať na rušný spoločenský život, mohli dlho pracovať a študovať na skúšky.“

Súčasťou obleku sú aj špeciálne okuliare, ktoré simulujú extrémne vyčerpanie vrátane mikrospánku – nekontrolovateľnú odpoveď na únavu. Následkom mikrospánku môžu osoby za volantom šoférovať naslepo 10 sekúnd a viac, niekedy s otvorenými očami. Počas tohto času prejdú aj stovky metrov a neskôr si na to nedokážu spomenúť.

Po pripojení k aplikácii pre smartfóny možno okuliare nastaviť tak, aby simulovali vypnutie mozgu, takže vodič na pol sekundy vlastne nevidí nič pred sebou. Intervaly sa následne predlžujú až na 10 sekúnd. Pri oblečení spolu so špeciálne navrhnutou čiapkou, vestou, popruhmi na ramená a členky – s celkovou hmotnosťou vyše 18 kilogramov – celkový efekt vytvorí náhľad na mieru obmedzenia unavených vodičov. V USA spôsobujú väčšinu nehôd z ospalosti osoby s vekom do 25 rokov.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode