Maťo Homola strieborný v Spa-Francorchamps!

02.08.2021 10:11

Konečne sa dočkal! Slovenský automobilový reprezentant, ktorý jazdí vo farbách slovenského Jantar Teamu s technickou podporou českého Janík Motorsport obsadil v druhých pretekoch víkendu TCR Europe 2021 v belgickom Spa fantastické druhé miesto! O tom, že by tu mohol zajazdiť výborné výsledky svedčila už vydarená kvalifikácia.

Poďme však pekne po poriadku. V prvom a druhom tréningu Maťo ešte len s tímom hľadali rýchlosť a to správne nastavenie. 16. miesto v prvom a 13. v druhom ešte neukázalo, ako dobre by tento víkend mohol dopadnúť, no piatková kvalifikácia po ďalších zmenách v nastavení dopadla na výbornú.


 
Maťovi sa konečne podarilo prebojovať do druhej kvalifikácie, tentokrát z ôsmeho miesta a v nej ukázal obrovskú bojovnosť. Fantastický čas ho dostal na pomyselnú kvalifikačnú „bedňu“ a zajazdil tretí najrýchlejší čas. „Som neskutočne šťastný. Konečne som dokázal spraviť naozaj dobrý čas a umiestnil sa v kvalifikácii vysoko. Všetci viete, ako veľmi som bol po posledných niekoľkých pretekoch frustrovaný. Verím, že konečne prichádza obrať. Teším sa na dnešné preteky, do ktorých budem štartovať z tretieho miesta a druhého radu,“ povedal po kvalifikácii Maťo.
 
Prvé preteky sa zmenili na nočnú moru. Maťo si spravil pri otvorení boxovej uličky ešte jedno kolečko navyše, aby dokázal dostať dostatočné teplo do pneumatík. Je to štandard, ktorý robia jazdci na každých pretekoch. V Spa to však bolo zakázané a Maťo na to pozabudol. Preto krátko po štarte, ktorý Maťovi nie celkom vyšiel a v prvých kolách sa prepadol na 7. priečku, došla studená sprcha v podobe trestu prejazdom boxovou uličkou. Maťo sa tak prepadol na samý záver štartového poľa a k dobru získal len štyri priečky a v pretekoch celkovo došiel na 14. mieste. 

 
„Ja ani neviem čo povedať. Môžem si sypať popol na hlavu koľko len chcem, skrátka som spravil absolútnu školácku chybu. Je mi to ľúto a ospravedlňujem sa všetkým, čo mi držali palce a vkladali do mňa nádeje... Žiaľ, aj toto sa deje v pretekárskom svete. Musím sa len „otrepať“, ísť si svoje a v zajtrajších pretekoch dať do toho všetko,“ uzavrel po pretekoch Maťo Homola. 
 


Nový deň priniesol nové preteky a novú nádej, ktorá bola o niečo menšia, keďže Maťo štartoval „až“ z ôsmej priečky. Tesne pred štartom pretekov sa prehnal dážď nad belgickým, okruhom, kde býva štandard, že v jednej časti prší a v druhej svieti slnko. Dážď však nebol vytrvalý a nevyzeralo, že by mal dlho vydržať. Všetci začali experimentovať, ako obuť auto do polosuchých pretekov. Maťo váhal do poslednej chvíle a nakoniec sa rozhodli, že pôjdu na suchých, ako jediné auto v štartovom poli. Ostatní mali na zadnej náprave obuté preteky na „mokro“. Tie však, akonáhle nie sú dobre chladené, okamžite degradujú a začínajú sa rýchlo šmýkať. 

 
Preteky boli odštartované aj kvôli dažďu za safety carom, no trať nebola celá mokrá, čo naznačovalo, že by mohol spraviť dobrý výsledok, dokonca niektorí jazdci využili neutralizačné vozidlo na rýchle prezutie auta v boxoch. Zo začiatku Maťo stratil ešte jednu pozíciu a pohyboval sa na deviatom mieste, no postupne sa začal predierať vpred. „Bolo to neskutočné. Vedel som, že budem mať výbornú šancu, tak som sa jej chytil. Postupne som začal predbiehať jednotlivých jazdcov a v poslednom kole som dokonca dokázal predbehnúť druhého Claireta. Pre toto milujem pretekanie a pódium som už neskutočne potreboval. Fakt som si to dnes nesmierne užil!“, uzatvára slovenský jazdec. 

Vy môžete Maťovi držať palce v ďalších pretekoch, ktoré sú naplánované na prvý septembrový víkend v Nemecku, na ďalšom legendárnom okruhu, Nurburgringu. 
 
Video vyjadrenie pre médiá: 
https://boards.wetransfer.com/board/sgoxfrurt7gle31pd20210731110856/latest?token=08c0e1fb-2a92-4dbf-b670-476f01eca168

Kalendár TCR Europe 2021:

  • 07. - 09. máj SLOVAKIA RING (Slovensko)
  • 28. - 30. máj LE CASTELET (Francúzsko)
  • 18. - 20. jún ZANDVOORT (Holandsko)
  • 29. - 31. júl SPA-FRANCORCHAMPS (Belgicko)
  • 03. - 05. september NURBURGRING (Nemecko)
  • 24. - 26. september MONZA (Taliansko)
  • 08. - 10. október BARCELONA (Španielsko)

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode