Láskyplný dotyk je najlepšie spojenie s rodičmi

14.11.2023 20:00

17. novembra si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Celosvetovo sa predčasne narodí už každé desiate dieťa. Na Slovensku je štatistika lepšia, a to vďaka vynikajúcej starostlivosti gynekológov a neonatológov. Aktuálne sa podľa najnovších výskumov na Slovensku narodí predčasne každé 13. dieťa, čo predstavuje asi 4 500 detí, ktoré prídu na svet medzi 24. až 36. týždňom. Keď sa rodičom narodí vytúžené bábätko neočakávane skoro, podľa prieskumov má veľký význam v tomto náročnom období láskyplný dotyk. Práve toto spojenie pomáha pri zdravom vývine dieťatka. 

Dotyk je najlepší spôsob komunikácie s predčasniatkami 

Je vedecky dokázané, že dotyk rodiča a jeho predčasne narodeného dieťaťa má viaceré benefity. Pomáha stabilizovať základné životné funkcie ako srdcovú činnosť či dýchanie, urýchľuje dozrievanie centrálnej sústavy a zlepšuje toleranciu stravy. Dotyk sa v prípade predčasniatok vníma aj z pohľadu duševnej a v neposlednom rade môžeme vnímať dotyk ako lepšiu budúcnosť, keďže dieťatko vďaka tomu lepšie prospieva a skracuje sa aj doba jeho hospitalizácie,“ vysvetľuje Mgr. Ľubica Kaiserováprezidentka OZ malíček a zároveň staničná sestra na Novorodeneckej klinike v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda UMB a dodáva: „Veľký význam pri dotyku má aj správna plienka, ktorá musí spĺňať rôzne atribúty – kopírovať požiadavky a potreby predčasne narodených detí, z ktorých mnoho nedosahuje po narodení ani 1 kg, ďalej uľahčovať zdravotníckemu personálu opakované úkony s bábätkom, keďže nie sú zaťažení prispôsobovaním iných pomôcok na tento účel a v neposlednom rade, pomôcť rodičom rodičia majú v náročnej životnej situácii aspoň o túto starosť, hľadať na trhu malinké plienky, menej,” dodáva Mgr. Ľubica Kaiserová. 

Predčasne narodeným deťom dlhodobo pomáha aj značka Pampers v spolupráci s OZ malíček a dm drogerie markt, a to svojimi plienočkami navrhnutými pre potreby predčasniatok, ktoré pravidelne daruje do všetkých perinatologických centier na Slovensku. Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy svojim nákupom akýchkoľvek plienok značky Pampers v e-shope mojadm.sk a v ktorejkoľvek predajni dm drogerie markt na území Slovenskej republiky do 30. 11. 2023. Každým nákupom pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemies Protection pre predčasniatka na Slovensku. Ďalšie informácie na Pampers.cz/preemies.

Plienky Pampers sú dlhodobo synonymom pohodlia a jemného dotyku s pokožkou bábätka. Pri predčasne narodených deťoch je príjemný pocit ešte dôležitejší, pretože ich telíčko je krehké, koža citlivá a náchylná na poranenia. Dotyk je spôsob, akým predčasniatka cítia lásku svojich rodičov. Pomáha im pri vývoji a zdravom prosperovaní, aby mohli čím skôr odísť z nemocnice do domáceho prostredia a tešiť sa z láskyplného spojenia s najbližšími,“ hovorí Denisa Žideková, Brand Manager Pampers, Procter & Gamble

https://www.youtube.com/watch?v=0hGYBnyUZgc

Ambasádorkou projektu je už niekoľko rokov Kristína Tormová: „Cítim vďačnosť. Nikdy nebudem vedieť všetkým tým ľuďom vrátiť to, čo pre nás urobili. Dostala som kopec múdrych informácii, boli k nám trpezliví, povzbudzovali nás. Tam som pochopila, že toto je to, čo pomáha. Podpora. A síce nikdy nebudem môcť personálu z nemocnice vrátiť to, že nás zachránili, ale môžem aspoň ambasádorovať a pomáhať tak iným predčasniatkovým rodičom. Je to pre mňa veľká pocta, že môžem byť súčasťou predčastniatkovského tímu.“

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode