Kupujeme auto...

07.03.2011 17:00

Už od útleho detstva sa stretávame s technikou. Každému malému špuntovi sa rozžiaria očká, keď nájde pod stromčekom autíčko, bicykel, alebo kolobežku. Ani si to neuvedujeme, ale kolesá nás sprevádzajú prakticky po celý život. Každým rokom, ako sme dospelejší, menia sa sny a hračky z malých kolies na kolesá väčšie. Bicykle meníme na motorky, autíčka za autá. Priznajme sa, komu sa nerozsvietia oči pri kúpe motorového vozidla... či už je nové, alebo staršie. Niet víkendu, kedy by sme sa mu nevenovali, utretá palubovka, povysávaná podlaha, umývarka. Kupujeme doplnky, snažíme sa ho spraviť čo najkrajšie a najlepšie. No a teraz si môžeme vybrať.

 

Budeme jeho pánmi, alebo sluhovia?

Pre veľa ľudí sú autá vzácnejšie ako vlastný život. Strážia si ho ako oko v hlave. Nekonečná údržba, leštenie. Pre niekoho nepochopiteľné, pre niekoho normálne. Auto by malo pomáhať, šetriť čas, spoľahlivo odviezť do práce alebo na dovolenku. Ak ho máme, stáva sa našou súčasťou.

 

Kúpa nového vozidla

Na novom aute presne vieme, koľko km sme odjazdili, kedy treba vymeniť olej, pravidelné záručné prehliadky nám povedia, aký je stav vozidla. Takmer každá automobilová značka má v predaji vozidlá rôznych tried. Výber je široký. Každý z nás má v srdci svoj sen, akú značku a typ auta by chcel mať. Ak nám to peňaženka a možnosti dovolia, nič nám nebude brániť si splniť jeden z našich snov. 

 

Čo sa týka kúpy staršieho auta, tak nie každý z nás si môže dovoliť kúpiť nové auto. Počet odjazdených km si treba skontrolovať pri kúp a doporučujeme si tento stav overiť v servise. Cez počítač nám ľahko zistia skutočný stav tachometra a motora. Ak nám nesedí počet kilometrov, bola nám zatajená nehoda vozidla, tak je ešte stále možnosť reklamácie a auto vrátiť do autobazáru, resp. predchádzajúcemu majiteľovi. Môže to byť komplikované, ale nádej tam stále je. Možno aj z týchto dôvodov je vhodné si vozidlo dôkladne skontrolovať, poradiť sa s odborníkmi. Dobre je si prečítať zmluvu o kúpe a predaji. Všimnite si, že takmer pravidelne má nachystanú zmluvu o predaji predajca. Prečo asi? Určite nie preto, aby mu nevyhovovala a preto ešte raz doporučujem si zmluvu dôkladne prečítať. Vždy je tam nenápadne vložená klauzula, ktorá nám sťaží reklamáciu, veľa z nás už na nevýhodné zmluvy doplatilo. Ak sa to stalo aj vám, kľudne nám o tom napíšte. Aj vďaka vám sa ďalší ľudia nepopália. 

 

No a čo ďalej, keď sme už to autíčko kúpili?

Nech je kontrola akákoľvek dôsledná, pre pokoj v duši je vhodné zájsť do servisu vymeniť rozvody, olej, filtre, či už olejový, naftový ( ak sme kúpili diesel) a samozrejme aj vzduchový. Je to určite omnoho menšia investícia ako roztrhnutý rozvodový remeň a tým aj prerazený blok motora. Ten, komu sa tento problém stal, určite vie, o čom hovorím. Oprava bloku, resp. jeho výmena je náročnejšia nielen finančne, ale narobí nám aj množstvo starostí. Nemali by sme zabudnúť na kontrolu bŕzd a brzového systému. Možno si už nepamätáme rady z autoškoly, ale brzdovej kvapaline po určitom čase sa znižuje bod varu, stráca svoje vlastnosti a tým sa auto stáva nezadržateľnou a nebezpečnou zbraňou. Strach pomyslieť na dôsledky. Kontrola brzdových segmentov. Je to tiež jeden z problémov starších áut. Ak sú segmenty zodraté a nedajbože nám vypadli ( táto porucha je ľahko zistiteľná. Ten škripot kovu na kov pri brzdení počuje aj hluchý človek...) Veľmi rýchlo vám zničia brzdové kotúče a náklady na nutnú opravu sa opäť zvyšujú. Kontrolu tlmičov, zvislých čapov vieme zistiť aj pri skúšobnej jazde.

Neviem, či ste už predávali auto v autobazári, ale pri skúšobnej jazde išiel technik v mojom aute tak agresívne, že som bol z toho ešte týždeň v šoku. Preto aj vám radím, pri skúšobnej jazde pridať na plyn, tvrdšie pribrzdiť ( tu je vhodné držať volant jemne. Ak vám pri brzdení auto pôjde do strany, je jasné, že tam niečo nebude v poriadku). Aj bez brzdenia je dobré ísť opatrne. Ak bude vozidlo „ťahať“ do strany, tak môže byť problém nielen v mäkkej pneumatike, tak ako to zvyknú predajcovia hovoriť, ale aj v poškodenej náprave. Nájsť nejakú jamu na našich cestách určite nebude problém, ideálny tester na tlmiče a nápravu. Pri kúpe auta je vhodné sa poradiť s odborníkom, lebo to nie je lacná záležitosť. A auto by nám malo robiť radosť a nie starosti. 

 

Snažili sme vám dať pár rád pri kúpe vozidla a veríme, že sme vám aspoň trošku poradili a ak sme na niečo zabudli, tak nás doplňte. Radi si vás prečítame nielen my, ale aj naši čitatelia.

 

Autor: Milan Kukumberg

Späť

Diskusná téma: Kupujeme auto...

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode