Králi driftu už onedlho na Slovensku

21.09.2012 13:29

Slovakia Ring tento rok zažil niekoľko významných medzinárodných seriálov. Trať dlha 5922 m je jedna z najdlhších tratí na svete a už 6. a 7. októbra privíta tento prvý permanentný slovenský okruh jeden z najzábavnejších a svetovo najpopulárnejších motoristických športov vôbec – medzinárodný drifterský seriál HELL King of Europe. Na divákov čaká „akrobatická“ šou áut v kontrolovanom šmyku, sprevádzaný dymom spod kolies a patričným hlukom nadupaných motorov.

Medzi usporiadateľské krajiny KOE patria Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Poľsko, Maďarsko, Švédsko, Srbsko, Rusko, Grécko, Španielsko, Rumunsko a aj Slovensko.  Viac ako 80 jazdcov z 21 krajín príde predviesť svoje umenie a vášeň pre tieto extrémne motoristické športy, ktoré dnes dobyli prakticky všetky krajiny sveta.

Piaty ročník tohto seriálu zažije práve na Slovakia Ringu svoje finále, na ktorom nebudú chýbať ani legendy driftu – japonskí majstri volantu „Japanese Invasion 2“.  Ich autá naložili na začiatku roka na loď v Japonsku, krajine zasvätenej driftu, a ich vylodenie v Európe trvá do konca roka. Na Slovakia Ringu tak uvidíte aj jazdcov svetovej série D1 Grand Prix, konkrétne aj jej víťaza za roku 2008 – Japonec Daigo Saito patrí medzi najlepších na tejto planéte. V tomto roku súťaží aj vo Formule Drift na Radicalle, zatiaľ mu patrí priebežne 2. priečka. Jeho súperom bude aj krajan Tetsuya Hibino, či tiež Slovák Roman Kolesár, ktorý na predošlom rumunskom podujatí zvíťazil, a tak bude bojovať na domácej pôde o majstrovský titul. Pred ním v hodnotení šampionátu HELL King of Europe sú však ešte Maďar Adam Kerényi a ôíder poradia Talian Francesco Conti.

Počas voľných tréningov absolvujú vybraní fanúšikovia aj nezabudnuteľné drift taxi. V samotnej súťaži sa hodnotí nájazdová rýchlosť, veľkosť uhla v zatáčke, dym od kolies a presnosť línie. Na meranie používajú telemetriu a zvyčajne troch rozhodcov.

Po sobotňajších voľných tréningoch nasledujú v nedeľu kvalifikačné jazdy a napokon medzi 14:00-18:00 vyraďovacie preteky 32 najlepších jazdcov zoradených podľa kvalifikácie do pavúka. Každá dvojica absolvuje dve jazdy, lepší postupuje ďalej. Na záver spoznáme nového majstra!

Okrem KOE je program obohatený aj o atraktívne pohárové preteky Vizio Porsche Cup s identickými pretekárskymi špeciálmi Porsche Carrera Cup. Tento seriál sme na našom okruhu v tomto roku privítali už dvakrát a vždy to bolo v boji o prvenstvo veľmi tesné. V júni rozhodla o poradí na stupňoch víťazov jedna tisícina sekundy, v auguste pri Veľkej cene Slovenskej republiky bolo štartové pole obohatené aj o jazdcov Porsche Supercupu. Typický zvuk motorov Porsche nesmie na Slovakia Ringu chýbať ani teraz!

Pre fanúšikov veteránov nebudú chýbať ani preteky vozidiel a motocyklov MM SR Vintage. Rýchle stroje, ktoré kraľovali na okruhoch v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. To, že hoci dátumom výroby staršie, no vôbec nie pomalé stroje to ešte vedia, a starí páni svoju rýchlosť a odvahu nestratili, budete môcť vidieť práve na Slovakia Ringu počas tohto víkendu.

Zaujímavosťou bude aj využitie rôznych variantov okruhu: King of Europe sa bude jazdiť na variante č. 3, Porche Cup na variante č. 4 a Vintage sa bude jazdiť na variante č. 5.

Ak sa vám drift zapáči, čo je viac-menej isté, tak si svoje zručnosti budete môcť počas celého víkendu zlepšiť na klzných plochách Driving Academy, teda školy bezpečnej jazdy priamo v areáli Slovakia Ringu. Naši skúsení inštruktori z vás možno urobia budúcu hviezdu slovenského driftu, tak si to nenechajte ujsť. Množstvo ďalšej zábavy a atrakcií zažijete už 6.-7. októbra na okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni.

Viac informácií na www.slovakiaring.sk

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode