KOA PHANTOM: VÝNIMOČNÁ UKÁŽKA SKUTOČNÉHO LUXUSU.

16.02.2021 19:07

  • Jedná sa o vôbec prvú zákazku s použitím dreva Koa Wood vo vozidle Phantom s predĺženým rázvorom
  • Drevo Koa pochádza zo vzácnej súkromnej zbierky na Havaji
  • Táto zákazka bola inšpirovaná rodinným hojdacím kreslom z Koa dreva
  • Vonkajší odtieň vozidla je zladený s farbou historického Phantomu z roku 1934
  • Koa Phantom je piatym vozidlom Rolls-Royce, ktoré pribudne do zbierky The JBS Collection Jacka Boyda Smitha Jr. z Elkhartu v americkej Indiane.

Vo svete, ktorý je ovládaný luxusným tovarom určeným pre masovú spotrebu, je uvedenie zákazkového vozidla Rolls-Royce Phantom Extended oslavou skutočného luxusu. Spolupráca medzi klientom a dizajnérskym tímom Rolls-Royce Bespoke podnietila spojenie majstrovského remesla a najlepších materiálov, čo viedlo k vytvoreniu veľmi osobného odkazu. Pre zapáleného automobilového nadšenca Jacka Boyda Smitha Jr. je týmto odkazom Rolls-Royce Phantom Extended s neobvyklými detailmi zo vzácneho druhu dreva Koa Wood.

Po troch rokoch intenzívnej spolupráce tímu Rolls-Royce Bespoke Collective zloženého z dizajnérov, inžinierov a remeselníkov, bola realizovaná vízia pána Smitha. Zákazkový automobil odráža jednak jeho osobnosť, tak aj dlhoročnú lásku a vášeň, ktorú prechováva k veteránom. Tento jedinečný kúsok sa pripojí k osobnej zbierke viac ako 60 motorových vozidiel v The JBS Collection Museum. Táto dlhodobá spolupráca umožnila pánovi Smithovi vlastníctvo skutočne originálneho vozidla, ktoré sa v budúcnosti bezpochyby stane ozajstnou klasikou.

Koa Phantom je prvý Rolls-Royce Phantom, v ktorom bol použitý tento vzácny druh dreva stromu, ktorý rastie iba na havajských ostrovoch. Nápad vznikol na podnet pána Smitha a jeho manželky Laury, ktorí strávili značné množstvo času v Maui na Havaji, kde si obľúbili drevo Koa Wood vďaka jeho teplu a charakteru. Vzťah k stromom Koa je však zakorenený hlboko v ich rodinnej histórii. Hojdacie kreslo z dreva Koa je už niekoľko generácií súčasťou ich domova. Pán Smith chcel túto známu atmosféru vniesť aj do ich vozidla Rolls-Royce.

Veľmi rýchlo sa ukázalo, že originálny a neopozeraný nápad použitia dreva Koa, bude vyžadovať nejaký čas, aby sa remeselníci naučili pracovať s novým materiálom a vycibrili svoje zručnosti. Strom Koa rastie iba v národných parkoch na Havaji a je pozorne chránený miestnymi zákonmi. Tento druh dreva možno teda získať iba z poľnohospodárskej pôdy v súkromnom vlastníctve a nájsť taký zdroj je vzhľadom k veľmi špecifickým podmienkam pestovania mimoriadne ťažké. Špecialista Rolls-Royce, ktorý sa venuje práci s drevom, prirovnal šancu na jeho získanie ako "jedna k miliónu". Manželia Smithovci trpezlivo čakali dlhé tri roky na svoju dokonalú dyhu zo stromu Koa. Tento exemplár zobrazuje skutočnú hĺbku odhodlania hľadať "ihlu v kope sena", ktorá vyniká svojim nádherným zamatovým vzhľadom. Remeselníci z Rolls-Royce Bespoke Woodshop si túto výzvu vzali za vlastnú a bohatú textúrovú povrchovú úpravu dreva zachovali pre vozidlo Rolls-Royce Phantom s predĺženým rázvorom.

Vo dne žiari exteriér vozidla Koa Phantom temnou modrou farbou, ale v noci sa ukrýva v tme. Odtieň Packard Blue odkazuje na vzácny automobil zo zbierky pána Smitha z roku 1934 Packard Twelve Coupe. Vytvorenie presného odtieňa ladiaceho s 80 rokov starým povrchom veterána nebolo vôbec jednoduché a zahŕňalo dokonca aj prepravu niektorých dielov starého automobilu do Goodwoodu. Po viac ako 40 testovacích pokusoch sa nakoniec podarilo nájsť dokonalú zhodu. Elegantné ručne maľované línie vedúce po stranách tmavo modrého vozidla v odtieni Dove Grey korešpondujú s farbou na detailoch v strede kolies. Dvere vodiča sú ozdobené osobnými iniciálami „JBS Jr“, zatiaľ čo dvere spolujazdca obsahujú iniciály pani Smithovej „LAS“.

Pri otváraní dverí uvidíte na prahoch nápis „Ručne postavené v Goodwoode pre Lauru a Jacka Boyd Smitha Jr.“ Palubnú dosku vozidla Rolls-Royce Phantom zdobí galéria ukrytá pod sklenenou doskou, za ktorou môžu klienti obdivovať jedinečné umelecké dielo. Pri modeli Koa Phantom je v strede pozornosti práve drevo, ktoré je vystavené v samom srdci automobilu a ukazuje svoju prírodnú krásu.

Strop vozidla alebo tzv. starlight headliner je vyzdobený 1 420 svetlami z optických vlákien, ktoré žiaria na tmavo modrom koženom čalúnení. Zobrazujú súhvezdie nočnej oblohy nad mestom Cleveland v americkom Ohiu v deň narodenia pána Smitha.

Toto nádherné vozidlo dopĺňa ručne vyrábaný piknikový kôš. Drevo zo stromu Koa, sedlová koža a nerezová oceľ sú starostlivo spracované počas procesu, ktorého dokončenie trvá viac ako 500 hodín. Kožené čalúnenie sedačiek a interiér vozidla sú vyhotovené v šedej koži v odtieni Dove, ktorá ladí s celým interiérom vozidla Phantom. Nerezové prvky na vonkajšej a vnútornej strane piknikového koša odkazujú na kovové štítky s nápismi „Laura a Jack Boyd Smith Jr.“ Súčasťou piknikového koša sú aj poháre na víno a karafy z továrne Ajka Crystal v Maďarsku, ktorá je svetovo známa používaním tradičných techník. Príbory z nerezovej ocele sú ručne vyrábané v Anglicku. Porcelánové taniere z Wedgewood sú tou povestnou čerešničkou na torte.

"Je nám cťou predstaviť pánovi Jackovi Boyd Smithovi Jr. jeho najnovšie Rolls-Royce Phantom. Tento automobil sa tak pripojí k zbierke skutočne pozoruhodných a historických motorových vozidiel. Koa Phantom ukazuje mimoriadnu zručnosť tímu Rolls-Royce Bespoke Collective, ktorého členovia dokázali tak vzácny prírodný materiál majstrovsky zakomponovať do súčasného interiéru modelu Phantom. Vytvorenie tejto objednávky trvalo vyše tri roky a nás veľmi teší, že zaujme miesto v zbierke Jacka Boyda Smitha mladšieho."

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode