Investovať do ojazdeného auta pred predajom sa oplatí

15.04.2014 12:00

Ako dosiahnuť maximálnu kúpnu cenu?

 

Pri predaji ojazdeného automobilu uvažuje takmer každý majiteľ o cene, za ktorú svojho miláčika pošle do sveta. Spôsobov, ako stanoviť konkurencieschopnú, ale zároveň čo najvyššiu cenu vozidla spĺňajúcu jeho očakávania, je niekoľko. Predávajúci má možnosť určiť ju subjektívnym odhadom, nechať si automobil posúdiť odborníkom, využiť možnosť ocenenia prostredníctvom internetovej kalkulačky, atď. Ak majiteľ vozidla využije akúkoľvek možnosť, jeho odhad sa nemusí s predstavou kupujúceho zhodovať.

 

Kupujúci má právo vedieť o tovare všetky údaje. Faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu vozidla, je veľa a nie je to iba klasické opotrebovanie alebo únava materiálu. Samozrejme, že každá porucha či stav automobilu, ktorý nezodpovedá skutočnému stavu, cenu výrazne znižuje, a nielen o samotnú hodnotu pokazenej súčiastky či vybavenia.

Ak je kupujúcim fyzická osoba alebo autobazár, pri nefunkčnom zariadení na aute počítajte s radikálne nižšou cenou. Nový majiteľ totiž musí do jeho opravy zahrnúť nielen samotnú cenu pokazeného zariadenia, ale aj náklady za montáž, ďalšie neočakávané výdaje a tiež čas a starosti. „Predávajúci zbytočne dáva kupujúcemu do ruky argument k vyjednávaniu o zľave, ktorej požadovaná výška väčšinou presahuje reálne náklady na opravu. Kupujúceho v tejto situácii možno pochopiť, pretože zabezpečenie opravy pre neho predstavuje neželanú komplikáciu a časovú stratu. Šanca na úspešný obchod sa tak výrazne znižuje, rovnako ako kúpna cena,“ uvádza Karolína Topolová, generálna riaditeľka Autocentra AAA AUTO.

 

Čím si ľudia najčastejšie pri predaji ojazdených automobilov kazia predstavu o dobrej výkupnej cene? Na základe dlhodobých postrehov pracovníkov výkupu ojazdených vozidiel vypracovalo Autocentrum AAA AUTO zoznam šiestich najčastejších vlastností vozidla, ktorými si zákazník zbytočne zníži výkupnú cenu o podstatnú čiastku, alebo dokonca úplne znemožní výkup. „Odporúčame predávajúcim, aby sa v prípade určitej poruchy vozidla nezdráhali pred predajom investovať peniaze do potrebných opráv. O investovanú čiastku rozhodne neprídu, pretože po oprave sa zodpovedajúcim spôsobom zdvihne trhová cena vozidla. Ak je vozidlo ponúkané na predaj v plne funkčnom stave a s kompletnou dokumentáciou, má predávajúci silnú pozíciu pri vyjednávaní o cene. Keď ste si istý, že predávate kvalitné ojazdené auto, nenechajte sa kupujúcim zahnať do kúta,“ dodáva Topolová.

1. Servisná knižka: Je vždy dobré mať prehľad o dôležitých opravách na vašom vozidle. Kupujúci má možnosť ďalej narábať s vozidlom na základe už prevedených opráv. Žiaľ, v ostatnom čase sa rozmohol zlozvyk v podobe falšovania servisných knižiek. Buďte preto ostražití pri nákupe ojazdeného auta a, naopak, pri jeho predaji si dajte servisnú knižku do poriadku. Kupujúcemu tak uľahčíte orientáciu v servisnej histórii vozidla, ušetríte mu čas pri jej prípadnom preverovaní a tým zvýšite šancu na úspešný predaj za vami požadovanú cenu.

 

2. Havarované auto: Ak bolo vaše vozidlo havarované, nesnažte sa tento fakt zamaskovať a nešetrite na kvalitnej oprave. Každý odborník v podstate na podvod príde a pri výkupe ihneď stratíte dôveru, čo sa prejaví pri vyjednávaní o cene. Na podozrivé opravy môže upozorniť odlišný odtieň laku na jednotlivých dielcoch karosérie, iná hrúbka laku, nepravidelnosť medzier či prítomnosť zvarov tam, kde by nemali byť.

 

3. Auto je v lízingu alebo na úver: Lízing alebo úver nepredstavuje pre predaj auta zásadný problém. Kupujúci má možnosť lízing vyplatiť a auto tak prejde do jeho vlastníctva. Transakcia ale nie je bez dodatočných nákladov a tie je nutné zohľadniť v cene získanej za predávané auto. Podobné je riešenie v prípade auta s existujúcim úverom. Úver je možné poskytovateľovi vyplatiť, môže ho prevziať nový majiteľ alebo môže zostať starému majiteľovi. Každá z týchto variant predstavuje opäť dodatočný náklad. Všetko spravidla závisí na dohode pôvodného a nového majiteľa.

 

4. Exekúcia: V prípade uvalenia exekúcie na majiteľa vozidla prakticky nie je možné vozidlo predať. Exekúcia totiž de facto znamená zákaz nakladania s majetkom. Samotná existencia dlhu ale nakladanie s majetkom nijak neobmedzuje. Vozidlo je možné predať pred začiatkom riešenia smerujúceho k nútenému vymáhaniu dlhu – exekúcie. Ak je vaše vozidlo v exekúcii a predávate ho, vystavujete sa riziku spáchania trestného činu podvodu.

 

5. Nefunkčné zariadenie: Každá nefunkčná alebo pokazená súčasť vozidla zráža jeho hodnotu viac ako samotná hodnota pokazeného zariadenia. Najčastejšie ide o nefunkčnú klimatizáciu, kúrenie, prasknuté čelné sklo, rôzne elektronické súčasti výbavy alebo poškodenie karosérie či interiéru. Opravou pred predajom môžete v závislosti od ceny vozidla získať desiatky, stovky a v krajnom prípade až tisíce eur k dobru.

 

6. Neštandardné úpravy vozidla: Neštandardné úpravy vozidlo napriek individuálnemu vkusu majiteľa nie vždy zhodnocujú. Pre autá s netypickým lakovaním, rôznymi „ozdobami“ alebo dorobenou neštandardnou výbavou (napr. plný kufor reproduktorov) sa oveľa horšie hľadá kupec. Kupujúci, či už ide o výkupcu alebo fyzickú osobu, obyčajne ponúkne nižšiu výkupnú cenu. Pri návratných úpravách akými sú napríklad nálepky či autofólie, odporúčame zvážiť ich odstránenie a uvedenie vozidla do pôvodného stavu.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode