Hyundai Motorsport si výsledkom na Wales Rally GB zabezpečil druhú pozíciu vo WRC

03.11.2016 08:44

Hyundai Motorsport dosiahol ďalšie umiestnenie na stupienkoch víťazov na Wales Rally GB, predposlednom podujatí 2016 FIA World Rally Championship (WRC)
Thierry Neuville vybojoval svoje šieste umiestnenie na stupienkoch víťazov v sezóne a štvrté za sebou po súťažiach v Nemecku, na Korzike a v Španielsku
Tento výsledok zabezpečil Hyundai Motorsport druhé miesto na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach v hodnotení výrobcov – doteraz najlepší výsledok vo WRC.

Hyundai Motorsport  si pripísal na svoje konto ďalšie miesto na stupienkoch víťazov v roku 2016, keď vybojoval tretie miesto na Wales Rally GB, predposlednom podujatí tohtoročného kalendára majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship (WRC).

Tento výsledok znamená, že Hyundai Motorsport si zabezpečil druhé miesto v hodnotení výrobcov vo WRC za tímom Volkswagen Motorsport už jednu súťaž pred koncom. Je to najlepší výsledok tímu v histórii, ktorý vo svojej debutovej sezóne 2014 skončil štvrtý a v uplynulom roku mu tesne uniklo druhé miesto.

Tretie miesto uplynulý víkend predstavuje pre tím prvé umiestnenie na stupienkoch víťazov na Wales Rally GB v jeho tretej sezóne po dvoch predchádzajúcich štvrtých miestach.

Na konci 22 náročných rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 330 km dokázal Thierry Neuville ubrániť tretie miesto, na ktoré sa snažil dorážať jeho tímový kolega Hayden Paddon. Belgický pilot okrem toho vybojoval dodatočný bod do majstrovstiev za tretí najrýchlejší čas v záverečnej Power Stage.

Paddon dokončil súťaž na štvrtom mieste s odstupom iba 20 sekúnd, čo predstavuje jeho najlepší osobný výsledok na Wales Rally GB. Ďalší tímový kolega Dani Sordo skončil na šiestom mieste, čím sa všetky posádky Hyundai Motorsport umiestnili v top six.

Záverečný deň posádky absolvovali 6 rýchlostných skúšok na tradične náročných a šmykľavých štrkových cestách vo Walese. Rýchlostné skúšky Clocaenog (7,70 km), Alwen (10,41 km) a Brenig (7,93 km) sa išli dvakrát, pričom posledná z nich bola Power Stage. Všetky tri posádky Hyundai Motorsport zajazdili rýchlostné skúšky čisto a bez akýchkoľvek vážnejších problémov.

Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 3) a spolujazdec Nicolas Gilsoul svojim tretím miestom dosiahli šieste umiestnenie na stupienkoch víťazov v sezóne a súčasne štvrté za sebou. Vďaka zisku bodov Thierry Neuville jasne postúpil na druhé miesto v hodnotení jazdcov so skóre 143 bodov. Tretí Andreas Mikkelsen za nim zaostáva o 14 bodov.

Neuville povedal: „Bol to pre nás naozaj veľmi dobrý víkend. Tímu urobil neskutočne dobrú prácu a mali sme dobrý automobil na pokorenie týchto zákerných rýchlostných skúšok. Získanie ďalšieho bodu v Power Stage predstavuje dodatočný bonus, aj keď sme sa o to osobitne neusilovali. Podmienky cez víkend boli tradične náročné, no jazdili sme sústredene a dosiahli sme dobré tempo, čo bolo dôležité. Je to príjemný pocit vybojovať prvé umiestnenie na pódiu pre tím za Wales Rally GB a pokračovať v pozitívnych výsledkoch. Zvlášť sa teším, že som sa jasne posunul na druhé miesto v hodnotení jazdcov. Našim cieľom je teraz úspešné zavŕšenie sezóny v Austrálii.“

Rovnako ako v Španielsku Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 20) a spolujazdec John Kennard iba tesne prepásli medailové finále. Napriek náročnému víkendu novozélandská posádka dosiahla svoj doteraz najlepší výsledok na Wales Rally GB a udržala si štvrtú pozíciu v hodnotení jazdcov v rámci šampionátu s odstupom iba 3 body za tretím miestom.

Paddon povedal: „Mali sme ťažký víkend takže obsadiť štvrté miesto nie je až také zlé. Boli sme zapojení do tesného súboja o tretie miesto, no Thierry bol rýchlejší a nedokázali sme sa k nemu priblížiť. Snažili sme sa udržiavať čo najmenší odstup, no on ho dokázal uhájiť. Je to druhá súťaž za sebou, v ktorej nám uniklo miesto na stupienkoch víťazov, no aj tak si z tohto podujatia odnášame veľa pozitívneho. Vieme, v ktorých oblastiach sa môžeme zlepšiť v takýchto podmienkach. Uplynulý víkend som pracoval na prispôsobení môjho štýlu jazdy; táto skúsenosť bude užitočná pre budúcnosť. Teraz sa tešíme do Austrálie s niekoľkými pozitívnymi impulzmi a dobrou pozíciou.“

Dani Sordo a spolujazdec Marc Martí (Hyundai i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 4) zažili frustrujúcu súťaž po ich druhom mieste v Španielsku pred dvoma týždňami. No šieste miesto konsolidovalo piatu pozíciu, ktorú má Sordo v hodnotení jazdcov v rámci šampionátu – iba 10 bodov za tretím miestom.

Sordo povedal: „Bol to pre nás víkend, na ktorý by som najradšej zabudol. Nedokázali sme nájsť správny rytmus na týchto šmykľavých rýchlostných skúškach a počas všetkých dní nám chýbalo sebavedomie. Našim cieľom v nedeľu dopoludnia bolo už iba bezpečne doviesť automobil do cieľa a získať nejaké body, čo sa nám našťastie podarilo bez akýchkoľvek problémov. Musíme si sadnúť a rozanalyzovať prečo nie sme schopní zopakovať tempo, aké sme dosiahli v iných podujatiach tejto sezóny. Snažil som sa maximálne, no nič z toho, čo sme urobili, neprinieslo skutočné zlepšenie. Som odhodlaný vrátiť sa do svojej predchádzajúcej formy v Austrálii.“

Tretie miesto, ktoré vybojoval Neuville, znamená, že Hyundai Motorsport sa doteraz v sezóne 11-krát umiestnil na stupienkoch víťazov, pričom v 9 z 12 podujatí sa umiestnil v top three. Už jednu súťaž pred koncom majstrovstiev má tím so skóre 285 bodov isté druhé miesto v hodnotení výrobcov, pričom Neuville, Paddon a Sordo sú v top five v hodnotení jazdcov.

Šéf tímu Michel Nandan výsledok súťaže komentoval slovami: „Po prvé, všetci sa tešíme z nášho druhého miesta v hodnotení výrobcov, ktoré nám zabezpečil aktuálny výsledok. Je to výnimočný moment v našej histórii a potvrdenie našej najlepšej sezóny vo WRC. Uplynulý víkend bol sladko-horký z pohľadu výkonov. Na jednej strane sa teším, že sme dosiahli naše prvé umiestnenie na stupienkoch víťazov vo Walese, o čo sa svojim výkonom pričinili Thierry a Nicolas. Na druhej strane neboli sme schopní vážnejšie zabojovať o prvé dve miesta, čo nám ukazuje, že sú ešte oblasti v ktorých sa musíme zlepšiť. Pozitívne je, že Hyundai i20 WRC novej generácie jazdil celý víkend spoľahlivo a tri posádky v top six predstavujú naše doteraz najlepšie umiestnenie na tejto súťaži. Do záverečného podujatia sezóny môžeme ísť pozitívne naladení.“

Rally Australia ukončí majstrovstvá sveta 2016 FIA World Rally Championship o tri týždne, v dňoch 17.-20. novembra.