Honda ustanovila nový rekord zapísaný do GUINNESS WORLD RECORD

08.07.2015 16:25

Honda ustanovila nový rekord GUINNESS WORLD RECORD™ v spotrebe paliva s priemerom 2,82 litra na 100 kilometrov počas jazdy naprieč 24 krajinami EÚ dlhej 13 498 kilometrov.


Honda ustanovila nový rekord zapísaný do GUINNESS WORLD RECORD s názvom“ Najnižšia spotreba paliva – všetkých 24 susediacich krajín EÚ (všetky automobily), s priemerom 2,82 litra na 100 kilometrov počas 25-dňovej jazdy dlhej 13 498 kilometrov naprieč všetkými 24 susediacimi krajinami EÚ.
Počas celej tejto cesty sedeli za volantom Civic Tourer 1,6 i-DTEC dvaja členovia tímu európskeho výskumu a vývoja (R&D) spoločnosti Honda, Fergal McGrath a Julian Warren, ktorí sa na túto cestu podujali, aby podali ďalší dôkaz o výnimočnej spotrebe vozidla Tourer v reálnych podmienkach.
Táto neuveriteľná vzdialenosť je porovnateľná so vzdialenosťou zo Spojeného kráľovstva do Austrálie, pričom tím na nej dopĺňal palivo len deväťkrát. Vozidlo dosiahlo neuveriteľný priemer 1 500 kilometrov na jednu plnú nádrž a celkové výdavky na palivo počas celej cesty boli len 645 eur*.
Tím vyrazil na svoju epickú cestu z belgického mesta Aalst v pondelok 1. júna a po kontinente pokračoval v smere hodinových ručičiek. Na miesto začiatku svojej cesty sa vrátili vo štvrtok 25. júna, pričom zaznamenali neuveriteľné hodnoty spotreby paliva, ktoré boli lepšie ako uvádzaná spotreba Tourera – 3,8 litra na 100 kilometrov – o viac ako 25 %.
Fergal McGrath hovorí: „Bolo to náročné, ale naozaj sme si to užívali. Úsilie vynaložené na stanovenie nového rekordu v GUINNESS WORLD RECORDS stálo za to. Bolo to veľké úsilie celého tímu, takže by som sa rád poďakoval za zanietenie a podporu všetkým zainteresovaným. Po strávení takéhoto množstva času za volantom sme s Julianom šťastní, že si môžeme na chvíľu opäť sadnúť za svoje pracovné stoly.“
Oficiálny názov pokusu o získanie titulu GUINNESS WORLD RECORDS je „Najnižšia spotreba paliva – všetkých 24 susediacich krajín EÚ“, pričom hodnota sa bude merať v litroch na 100 km a v míľach na jeden galón počas celej cesty.
Podľa pravidiel musia byť počas celej cesty v aute tí istí dvaja vodiči, konkrétne Fergal a Julian, ktorí sú už 18 rokov kolegovia v oddelení výskumu a vývoja spoločnosti Honda, so sídlom v Spojenom kráľovstve. Každý deň musia najazdiť okolo 600 kilometrov, čo im trvá približne 7,5 hodiny.


Na základe prísnych pravidiel pokusu o získanie titulu GUINNESS WORLD RECORDS musí vozidlo prejsť všetkými 24 krajinami, pričom sa ako potvrdenie absolvovania pokusu musia zhromažďovať dôkazy vrátane denníka spotreby a najazdenej vzdialenosti, záznamov z GPS, videí a fotografií a podpisov nezávislých svedkov. S cieľom zaistiť presné monitorovanie trasy, času a najazdenej vzdialenosti bolo rekordné vozidlo vybavené sledovacím zariadením, ktoré poskytla spoločnosť TRACKER (člen korporácie Tantalum Corporation), zaoberajúca sa telematikou vozových parkov a vyhľadávaním ukradnutých vozidiel.
Podľa pravidiel pokusu o stanovenie rekordu musí byť vozidlo v každom ohľade štandardným modelom bez úprav, ktoré by mohli znamenať výhodu, aby sa simulovali reálne podmienky. Toto pravidlo preverili nezávislí svedkovia na začiatku a na konci pokusu. Palivo sa dopĺňalo na bežných čerpacích staniciach, pričom pri každom tankovaní bola palivová nádrž naplnená na maximum, aby vozidlo nemalo výhodu v podobe zníženej hmotnosti. Okrem toho boli pneumatiky nahustené na odporúčaný tlak a geometria kolies bola nastavená na výrobné parametre s cieľom simulovania skúsenosti bežného zákazníka.
Tím, ktorého obaja členovia sú amatérski vodiči, sa tiež snažil ukázať, že pomocou niekoľkých jednoduchých no veľmi efektívnych techník jazdy môže ktokoľvek dosiahnuť takúto výnimočnú spotrebu paliva. Jednoducho použili veľmi logické spôsoby vrátane dôsledného a citlivého plánovania trasy, plynulej a konzistentnej jazdy bez prudkého zrýchľovania alebo brzdenia, očakávania jazdných podmienok, neprevážania zbytočnej záťaže a zabezpečenia správnej údržby vozidla za každých okolností. Rýchlosť bola vždy v súlade s predpismi a jazda sa prispôsobovala dopravným podmienkam.
 Lubomír Konečný, PR manager HME Slovensko, komentuje: „Je to neuveriteľný úspech a celý tím by mal byť hrdý na svoje úsilie, ktoré vynaložil na ustanovenie tohto nového rekordu GUINNESS WORLD RECORD. Najazdiť za 25 dní vzdialenosť ako zo Spojeného kráľovstva do Austrálie je obrovská výzva, na ktorú by sa podujal len málokto. Hodnoty spotreby paliva sú vynikajúce, najmä ak vezmete do úvahy, že nejde o malé auto, ale o kombi s najväčším batožinovým priestorom a výnimočnou praktickosťou v rámci svojej triedy.“
 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode