Fotenie oslavou špeciálneho výročia: BMW M1 Art Car by Andy Warhol

14.08.2019 09:04

Exkluzívne fotenie športového vozidla, ktorého umelecká podoba vznikla pred 40 rokmi.

 „Zbožňujem toto vozidlo. Je ešte úspešnejšie ako umelecké dielo,” vyjadril sa Andy Warhol po tom, ako niekoľkými švihmi štetca premenil BMW M1. Štvrtý príspevok do umeleckej kolekcie BMW Art Car Collection vznikol za menej ako pol hodiny. Ani o 40 rokov neskôr sa nadšenie fanúšikov športového vozidla s motorom v strede nezmenšilo. Už vtedy známa americká hviezda umeleckého smeru pop art mala rovnakú vášeň ako mnoho vtedajších automobilových fanúšikov. A fascinácia unikátnym špeciálom, ktorý vytvoril Andy Warhol, ešte stúpala. Mnohí fanúšikovia považujú toto vozidlo za najvýznamnejší kúsok celej kolekcie. Preto vôbec neprekvapí, že mníchovský automobilový fotograf Stephan Bauer si pri výbere svojho vozidla snov na fotografovanie vybral práve BMW M1 s umeleckým stvárnením od Andyho Warhola. Bauer (29) sa minulý rok objavil ako víťaz súťaže Social Media Contest Shootout 2018, ktorú organizovalo oddelenie BMW Group Classic. Súčasťou výhry bolo aj exkluzívne fotenie s BMW Art Car Number Four. Séria fotografií vznikla pri príležitosti 40. výročia od momentu, keď sa Andy Warhol umelecky prejavil na vozidle BMW M1. Mladý fotograf tak poskytol úplne nový pohľad na jedno z najlegendárnejších vozidiel v histórii automobilky BMW.

Do súťaže Shootout 2018, ktorá sa konala na sociálnej sieti Instagram, prihlásilo svoje najlepšie zábery zo sveta klasických vozidiel BMW päť fotografov. Do projektu sa zapojili oddelenia BMW Group Classic, BMW Culture, BMW Motorsport, BMW M GmbH a dcérske spoločnosti BMW vo viacerých krajinách. Zameriaval sa na mladé cieľové skupiny a predstavil mnoho úspechov a rekordov z motoršportu, ktoré sa za ostatných 100 rokov podarilo dosiahnuť s vozidlami a s motormi značky BMW. Súčasťou ceny pre víťaza bolo vzrušujúce fotografovanie akéhokoľvek vozidla zo širokej zbierky BMW Group Classic podľa vlastného výberu. Víťaz si vybral model BMW M1 v špičkovej verzii s výkonom 345 kW (470 k), ktorý vznikol podľa predpisov pretekárskej skupiny Group 4. Tento automobil pred 40 rokmi debutoval v pretekoch Procar Series a zároveň vstúpil do análov histórie pop artu.

Stephan Bauer vytvoril na pozadí starej kolínskej továrne veľkolepý kontrast medzi jasnými farbami vozidla Art Car a zájdenou šeďou opustenej priemyselnej stavby. Počas následného vonkajšieho fotenia vytvorili laserové svetlá na BMW M1 pozitívnu a mystickú atmosféru. V oboch prípadoch sa vozidlo Art Car objavilo v úplne novej perspektíve — a vždy bolo perfektné. Výsledky fotenia sa nachádzajú na Facebook stránke BMW Group Classic a na Instagrame BMW Group Classic.

Vozidlo Art Car od Andyho Warhola počas fotenia v Kolíne opäť potvrdilo, že ide o objekt snov. Už samotný umelec sťažil akýmkoľvek fotografom prácu. Pred 40 rokmi sa fotoaparáty ešte ani nestihli zaostriť a nastaviť a Warhol bol so svojou prácou už hotový. Na karosériu naniesol všetky farby dúhy. Ako neskôr uviedol, rýchlosť jeho práce odrážala stav, ktorý vytvára jeho umelecké dielo: „Pokúsil som sa vytvoriť vizuálny obraz rýchlosti. Keď automobil ide naozaj rýchlo, všetky línie a farby sa rozmazávajú a zlievajú do machule.”

Krátko po poslednom švihnutí štetcom BMW M1 umelecky upravené Andym Warholom ukázalo, aké rýchle dokáže byť umelecké dielo. BMW M1 vybavené štartovacím číslom 76 súťažilo v júni 1979 na pretekoch 24 hodín Le Mans. Nemecký jazdec Manfred Winkelhock a Francúzi Hervé Poulain a Marcel Mignot priviezli Art Car na druhom mieste vo svojej kategórii a v celkovom hodnotení obsadili šiestu priečku.

 

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode