Finále na stupienkoch víťazov pre Hyundai Motorsport keď Neuville získal titul vicemajstra sveta

23.11.2016 18:00

Hyundai Motorsport dosiahol ďalšie umiestnenie na stupienkoch víťazov na Rally Australia, záverečnom podujatí 2016 FIA World Rally Championship (WRC), kde Thierry Neuville skončil ako tretí
Hayden Paddon skončil štvrtý a za ním s odstupom iba 1,6 sekundy Dani Sordo ako piaty.  Neuville aj Sordo získali extra body za druhé a tretie miesto v Power Stage
Vďaka tomuto výsledku po náročnom víkende skončil Neuville ako druhý na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach v hodnotení jazdcov a tím dosiahol 12. umiestnenie na stupienkoch víťazov v sezóne 2016.

Hyundai Motorsport dokončil záverečné podujatie majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach 2016 FIA World Rally Championship (WRC) silným finišom na stupienky víťazov keď Thierry Neuville vybojoval tretie miesto v dramatickom finálnom dni na Rally Australia.

Všetky tri posádky štartujúce na automobile i20 WRC novej generácie sa umiestnili v top five keď Hayden Paddon, jazdiaci za Hyundai Shell World Rally Team, skončil ako štvrtý a iba 1,6 sekundy za ním ako piaty Dani Sordo, štartujúci za Hyundai Mobis World Rally Team. Neuville aj Sordo získali dodatočné body za druhé a tretie miesto v záverečnej Power Stage.

Vďaka tomuto výsledku Neuville skončil na majstrovstvách sveta ako druhý v hodnotení jazdcov. Piate umiestnenie na stupienkoch víťazov za sebou a siedme v sezóne prinieslo belgickému pilotovi celkové skóre 160 bodov a tým náskok 6 bodov oproti najvážnejšiemu konkurentovi – a víťazovi Rally Australia – Andreasovi Mikkelsenovi.

Výsledok z posledného podujatia predstavuje 10. súťaž z 13 na ktorých sa tím Hyundai Motorsport v tejto sezóne umiestnil na stupienkoch víťazov s automobilom i20 WRC novej generácie. Tím, ktorý si už na predposlednej súťaži zabezpečil druhé miesto v hodnotení výrobcov, vo svojej tretej a najúspešnejšej sezóne vo WRC vybojoval dve víťazstvá, 12 individuálnych umiestnení na stupienkoch víťazov, 47 víťazstiev v rýchlostných skúškach a 24 bodov z Power Stage.

Nedeľný itinerár obsahoval päť rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 57,18 km. Po dva prejazdy cez skúšku Settles Reverse, dlhú 6,20 km a Wedding Bells, dlhú 6,44 km nadväzujúce na jeden prejazd cez skúšku Bucca, dlhú 31,90 km predstavovali tvrdý zaťažkávací test pre posádky v posledný deň sezóny 2016.

Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 3) a spolujazdec Nicolas Gilsoul úspešne dokončili sezónu. Umiestnenie na stupienkoch víťazov v Monte-Carlo, víťazstvo na Sardínii a potom nepretržité umiestnenia v top three od Nemecka po Austráliu predstavujú významné úspechy belgickej posádky v sezóne 2016.

Neuville povedal: „Som šťastný, ako táto súťaž prebiehala. Prvé dni sme mali ťažné podmienky a nebolo ľahké nájsť si v nich správnu pozíciu. Sústredili sme sa na čistú jazdu a podarilo sa nám dosiahnuť stanovené ciele – finiš na stupienkoch víťazov a druhé miesto v hodnotení posádok. Zvlášť príjemný bol záver súťaže s bodovým ziskom z Power Stage. Celý víkend sme mali dobré tempo, preto som rád, že sme dokončili sezónu v tomto pozitívnom duchu. Ďakujem tímu za výborne odvedenú prácu počas celého roka. Mali sme komplikovaný štart sezóny, no od Sardínie sme držali vysoké tempo a konzistenciu, čo sú dôležité predpoklady pre úspech. Už sa teším na sezónu 2017.“

Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 4) a spolujazdec John Kennard mali frustrujúci záver sezóny. S jasným zámerom bojovať o víťazstvo novozélandská posádka na prvej rýchlostnej skúške v nedeľu (Bucca) prerazila zadnú pneumatiku. Strata času spôsobila prepad až na piate miesto, no s veľkým nasadením sa jej podarilo do konca súťaže posunúť o jedno miesto dopredu.

Paddon povedal: „Nechceli sme sa vzdať bez boja. Do záverečných rýchlostných skúšok v nedeľu ráno sme štartovali s vedomím, že musíme nasadiť vysoké tempo pre víťazstvo a urobili sme to najlepšie ako sme vedeli. Nakoniec to na víťazstvo nestačilo ale aj tak umiestnenie na stupienkoch víťazov je pekným zakončením sezóny. Bol som veľmi nešťastný z toho, čo sa nám stalo. V jednej zákrute sme boli príliš naširoko, kvôli čomu vyskočila pneumatika z ráfiku a s takýmto defektom sme museli prejsť ešte 20 km. V nasledujúcich rýchlostných skúškach sme zo seba vydali maximum, vďaka čomu sme postúpili na štvrté miesto. Nie je to taký výsledok ako sme očakávali, ale možno symbolizuje našu sezónu, pripomínajúcu húsenkovú dráhu. Boli sme hore aj dolu, ale celkovo si odnášame mnoho pozitívneho a skúsenosti, ktoré nás môžu posunúť dopredu v ďalšej sezóne. Naša vďaka patrí celému tímu a všetkým našim fanúšikom za podporu. Vrátime sa budúcu sezónu, silnejší ako kedykoľvek predtým!“

Dani Sordo a spolujazdec Marc Martí (Hyundai i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 20) dokončili svoju sezónu 2016 ziskom bodu z Power Stage s odstupom iba 16 sekúnd od stupienkov víťazov. Pri zohľadnení 20-sekundovej penalizácie z piatka za oneskorený check-in v 4. rýchlostnej skúške španielska posádka podala uplynulý víkend úctyhodný výkon.

Sordo povedal: „Posledný deň sme sa snažili o vysoké tempo aby sme úspešne dokončili súťaž a aj celú sezónu 2016. Boli sme zapojení do tesného súboja s Haydenom o štvrté miesto ale nepodarilo sa nám postúpiť. Samozrejme, za týchto okolností až tak nerozhoduje, či skončíte na štvrtom alebo piatom mieste ale peknou odmenou za naše úsilie bol bod z Power Stage. Bez časovej penalizácie z piatka sme mali šancu zabojovať o medailové pozície, no také veci sa stávajú. Ďakujem tímu za jeho prácu počas celej sezóny. Nedosiahli sme v nej víťazstvo ale niekoľkokrát sme stáli na stupienkoch víťazov. Bola to pozitívna sezóna a dala nám niečo, na čom môžeme ďalej stavať.“

Rally Australia predstavovala posledné podujatie WRC pre i20 WRC novej generácie v doterajšej podobe. V sezóne 2017 Hyundai Motorsport nasadí úplne nový automobil i20 WRC, postavený podľa nových propozícií. S dvoma víťazstvami a druhým miestom v hodnotení výrobcov aj v hodnotení jazdcov bola pre Hyundai Motorsport sezóna WRC 2016 najúspešnejšou v histórii.

Šéf tímu Michel Nandan výsledok súťaže komentoval slovami: „Vedeli sme, že záverečný deň bude vzrušujúci. Na poslednom podujatí sezóny 2016 sme zažili aj niekoľko neúspechov, no celkovo môžeme byť spokojní s našim debutovým umiestnením na stupienkoch víťazov v Austrálii. Výborný výkon podali Thierry a Nicolas, ktorí vybojovali druhé miesto v hodnotení jazdcov aj spolujazdcov. Majú za sebou fantastickú sezónu, predovšetkým od ich víťazstva na Sardínii. Škoda, že Hayden mal posledné ráno incident, ktorý mu zabránil zabojovať o víťazstvo. Ani Dani bohužiaľ nemal šance na lepší výsledok. Ako tím, máme za sebou silný rok. Na i20 WRC novej generácie môžeme byť hrdí, no je to výsledok tvrdej práce celého tímu. Ukázali sme tento rok veľký pokrok a zrelosť a ja osobne som  vďačný každému jednému členovi tímu Hyundai Motorsport za cenný prínos k úspechu. Tiež by som sa chcel srdečne poďakovať aj tímu Volkswagen Motorsport za to, že bol pre nás takým urputným konkurentom. Nasadil latku veľmi vysoko. V budúcej sezóne nám bude chýbať ale chceme sa naďalej inšpirovať jeho úspechmi.“