Elektromobilita v Košiciach

22.09.2021 20:07

Začiatok septembra patril doteraz najväčšej výstave elektromobilov vôbec. Konala sa v Košiciach

 

V Košiciach prebehol od piatku 3. do nedele 5. septembra najväčší špecializovaný salón zameraný výhradne na elektromobilitu. V rámci výstavy, ktorá sa konala v obchodnom centre Atrium Optima Košice si mohli  návštevníci vychutnať zážitok až zo 60 modelov elektromobilov, plug-in hybridov a elektromotocyklov od najznámejších značiek. Testovacie jazdy a pútavý program zložený z panelových diskusií a prednášok prilákal do nákupného centra tisíce návštevníkov.  

Zoznam vystavených modelov obsahoval aj najznámejšie značky ako Škoda, Citroën, Volkswagen, Peugeot, Hyundai, Renault, Ford, Mazda, Audi, Opel, Kia, Jaguar, Mercedes-Benz či Range Rover. Medzi vystavovateľmi mohli návštevníci vidieť aj atraktívne novinky, ktoré sa predviedli prvýkrát na Slovensku - novú EQS od značky Mercedes-EQ, Hyundai Ioniq 5 a tiež Teslu Model Y. Prekvapením pre fanúšikov motoriek bol elektrický model Harley-Davidson.

 

Elektromobilita v samospráve - dotácie na infraštuktúru

Krátko po otvorení výstavy, ktoré prebehlo v piatok 3.9., nasledovala online prezentácia venujúca sa otázke elektromobility v samospráve a štátnym dotáciám na infraštruktúru. Prezentáciu viedol Andrej Krajňák z odboru priemyselného rozvoja Ministerstva hospodárstva SR (MH SR). Ten ozrejmil ako sa otázku elektromobility snažilo Ministerstvo hospodárska SR uchopiť v minulosti a aké sú plány do budúcna. Ambíciou Ministerstva hospodárstva SR je do roku 2026 zvýšiť počet DC nabíjacích bodov o 600 kusov a počet AC nabíjacích bodov až o 2400 kusov. Veľká príležitosť sa im rysuje vďaka Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, ktorý bol schválený v apríli tohto roku. V rámci prezentácie „Elektromobilita v samospráve a dotácie na infraštruktúru“ sa účastníci dozvedeli plány na podporu elektromobility do roku 2027 a dostali odpovede k otázkam týkajúcim sa technickej pomoci pre samosprávy či možnosti získania dotácií na výber nabíjacích lokalít. 

 

Elektromobilom z východu na západ

Následne v prvej oficiálnej diskusii s názvom Elektromobilom z východu na západ. Máme dosť nabíjacích staníc? vystúpili Andrej Bábsky, vedúci obchodného rozvoja ZSE Drive, Vladimír Kukučka, obchodný zástupca pre elektromobilitu ABB a Peter Badík, spoluzakladateľ a riadiaci partner spoločnosti Greenway. 

 

Páni diskutovali o pomerne častej téme budovania nabíjacej infraštruktúry. Návštevníci sa vďaka tejto diskusii mohli dozvedieť, že nabíjacie stanice dnes nie sú bariérou pre rast elektromobilov, napriek tomu, že vizuálny počet staníc je stále blokom nákupu elektrického auta. „Akcie ako je táto neskutočne napredujú a posúvajú brandžu dopredu. Ľudia si budú hľadať stále častejšie cestu k elektrickým autám a je dôležité mať penetráciu trhu aj mimo hlavné a krajské mestá, či už v rýchlo nabíjaní alebo aj v tom pomalom,“ dodal Kukučka. 

 

Andrej Bábsky, zo ZSE Drive v panelovej diskusii uviedol, že za najväčšiu bariéru nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá považuje nedostatok operátorových pripojení v nákupných centrách. Počas diskusie sa otvorila aj otázka parkovacej politiky a nedostatku parkovacích miest, ktoré majú byť vyhradené pre nabíjanie elektromobilov.

Panelová diskusia otvorila aj otázku kúpy elektromobilov pre firmy

Významnou súčasťou panelových diskusií bola debata venujúca sa kúpe elektromobilu ako firemného vozidla. Akým smerom sa bude uberať doprava v spoločnostiach nám v panelovej diskusii Ktorý elektromobil sa oplatí do firmy priblížili fundovaní zástupcovia spoločností Motor-Car Košice, ČSOB Leasing a HoppyGo. Odborníci odpovedali na relevantné otázky, ktoré sa týkajú rastúceho dopytu po elektrických automobiloch, možnosti leasingového financovania elektromobilu či aktuálnych trendov v predaji a požičiavaní elektrických áut pre firmy.

 

Motor-Car Košice zároveň predstavil v rámci individuálnej prezentácie novinku Mercedes-EQ, ktorá je štvrtým plne elektrickým modelom. Sebastián Nagy, produktový expert spoločnosti Mercedes-Benz oznámil, že do troch rokov by chceli mať v každom modelovom rade jednu elektrickú verziu. 

 

Výber vhodného elektromobilu

Kristián Kratochvíl z neziskovej organizácie EVLERS v rámci prezentácie Aký automobil si kúpiť a načo si dať pozor uviedol 10 dôvodov, prečo si ľudia vyberajú elektromobily. Medzi najčastejšie odpovede od účastníkov patrili nižšia cena, lacnejšia prevádzka či tichšia a pohodlnejšia jazda. Kratochvíl doplnil fakty, pre ktoré by si elektromobil vybral on a to nulovú cestnú daň a nízke servisné náklady. Prezentácia ponúkla aj praktické rady a informácie pre vlastníkov elektrických automobilov. 

 

Predstaviteľ neziskovej organizácie EVLERS poukázal aj na pomocníkov na cestách, ktorých je vhodné zvážiť aj pri výbere vhodného elektromobilu. Patria sem tipy na poskytovateľov nabíjacích služieb - AgeVolt, Ejoin, ZSE Drive a GreenWay či komunitné a platené mapy, na ktorých vie užívateľ sledovať dostupnosť a rozmiestnenie nabíjacích staníc - PlugShare, Chargemap a A Better Routenplaner. Pri výbere osobného elektrického vozidla by sme sa mali pýtať najmä na otázky, na aký účel chceme náš nový elektromobil využívať či aké máme možnosti domáceho a verejného nabíjania. Každý by si teda mal vybrať vozidlo, ktoré mu vyhovuje a bude optimálne k jeho potrebám.

 

Víkend plný zážitkov v znamení elektromobilov

Aj vďaka veľkej iniciatíve organizátorov si tisíce návštevníkov mohli užiť až 60 elektrických vozidiel a motocyklov. Počet vystavených exponátov sa tak, v porovnaní s minulým rokom, zvýšil až o 40 %. Salón utužil a rozšíril komunitu nadšencov elektrických áut a dozaista ukázal reálny pohľad na elektromobilitu mnohým návštevníkom. Svedčí o tom aj fakt, že na salóne prebehlo viac ako 400 testovacích jázd. Celý víkend sa niesol v znamení prívalu informácii a dobrých správ z oblasti elektromobility, ktoré si môžete dodatočne pozrieť tu. Fotografie zo Salónu Elektromobilov nájdete tu.

 

 

Generálny partner: ZSE Drive

 

Organizátori: MojElektromobil.sk, Atrium Oprima Košice, EVIers o.z.

 

Hlavní partneri: Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz, MOTOR-CAR Košice s.r.o., Kia Sales Slovakia s.r.o.

 

Partneri akcie: Hyundai, Renault Košice Tempus - Car s.r.o., NORSON s.r.o. (Citroën), 3H MOBIL s.r.o. (Citroën), Marco Car, s.r.o. (Peugeot), FRANCE TECH spol. s.r.o. (Peugeot), Szilcar (Ford), 3H AUTO s.r.o. (Hyundai, Mazda), Auto Gábriel (VW, Škoda, Audi) SWAM (Opel), H & M Moto Bike s.r.o., AUTO-VALAS s.r.o., (Harley Davidson, ZERO Motorcycles), DriveTesla.sk, HoppyGo, Evse-Store.sk, ejoin, GreenWay, AgeVolt, ČSOB leasing, Slovnaft, ABB, DongFeng

 

Pod záštitou: Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

 

Mediálni partneri: autobazar.eu, TouchIT, Nextech, News & Media, Dnesky, Divino

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode