Dovolenka snov autom v Taliansku

19.07.2016 19:13

Chcete ísť na dovolenku autom a rozmýšľate, kde najviac potešíte všetkých členov vašej domácnosti?

 

Bibione je jednotka

 

Bibione, krásne more, pieskové pláže dobrá dostupnosť a naokolo najkrajšie mestá Európy. Túto destináciu určite poznáte aspoň z počutia a veľká časť z vás tam už pravdepodobne bola. Z talianskych pláží je pre našincov určite jednotkou a veru niet sa čomu čudovať. Autom z Bratislavy je to 566 km a pri dodržiavaní predpisov by ste ich mali prejsť za necelých sedem hodín. Z toho viac ako 400 km pôjdete po rakúskych a talianskych diaľniciach, takže cestu by ste mohli zvládnuť aj bez väčších zastávok. Poplatky za diaľnice tam aj späť vás vyjdú približne na 40 €. Rakúsko prejdete s diaľničnou známkou a v Taliansku platíte mýto za prejazd konkrétneho úseku. Na výber máte platbu v hotovosti alebo kartou, ale ak chcete ušetriť čas, odporúčame vybrať si druhú možnosť.

 

Pozor na pokuty

 

Poplatok za diaľničnú známku alebo mýto však nemusí byť vaším najvyšším výdavkom na ceste. Ak nebudete dodržiavať pravidlá cestnej premávky, majte na zreteli, že pokuty sú v oboch krajinách naozaj vysoké a že už vyše roka ich vymáhajú aj poštou na Slovensku. V Rakúsku zaplatíte za prekročenie rýchlosti o 20 km pokutu od 20 € vyššie a prechod na červenú vašu peňaženku odľahčí minimálne o 70 €. Navyše vám tam môže polícia zadržať osobnú vec v hodnote pokuty alebo zadržať vozidlo na 72 hodín, kým dlh nie je splatený. Ani v Taliansku nezabudnite dodržiavať predpisy, keďže za prejazd na červenú môžete zaplatiť až 250 € a za prekročenie rýchlosti o 20 km až 150 €. Navyše v noci, teda v čase od 22.00 do 7.00 hod. ráno sú priestupky trestané zvýšením bežnej sadzby až o 33 percent. Najvyššiu povolenú rýchlosť si zapamätáte ľahko, keďže je rovnaká ako na Slovensku. Jediný rozdiel je v tom, že v Rakúsku je limit na rýchlostnej komunikácii 100 km/h.  

 

Oddychovať môžete v Klagenfurte

 

Ak budete dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky a ak sa predsa len rozhodnete spestriť si cestu krátkym oddychom, ponúkame vám dve možnosti. Po približne štyroch hodinách cesty natrafíte na jedno z najkrajších miest Rakúska, na Klagenfurt. Mesto leží pri Wörthersee, jednom z najteplejších a najväčších alpských jazier v Európe, kde neodoláte malému pikniku na brehu. Ak ste milovníkom histórie, vedzte, že Klagenfurt má jedno z najkrajších historických jadier mesta v Rakúsku a získal za to už trikrát diplom Europa Nostra. Po krátkom oddychu môžete pokračovať v cestu a o pár hodín ste na slnkom zaliatom Bibione. Parkovanie autom je tam všade absolútne bezproblémové.

 

Benátky a Rím na dosah

 

Keď vás po niekoľkých dňoch polihovanie na slnku prestane baviť, jednoducho sa vyberiete na výlet. Za necelé dve hodiny jazdy sa dostanete do Benátok a dovolenka môže pokračovať. V tomto prípade prejdete zhruba sto kilometrov, polovicu z nich po diaľnici. Za prejazd zaplatíte 7 € a krásy, ktoré si v Benátkach môžete pozrieť, za to určite stoja. Či už sa vydáte na romantickú plavbu gondolou, alebo si pozriete starobylé paláce, zážitok to bude obrovský. Pokochali ste sa všetkými pamiatkami a ešte stále nemáte dosť? To nič. Za necelých šesť a pol hodiny jazdy sa môžete dostať tam, kam vedú všetky cesty sveta. Do Ríma. Z 530 km dlhej trasy prejdete takmer 90 % po diaľnici a na mýte zaplatíte 40 €. Keď už sa dostanete do kolísky našej civilizácie, nezabudnite, že ide o tretie najnavštevovanejšie mesto v Európe. Adekvátne k tomu je tam aj dopravná situácia. Rímske cesty sú preplnené, dopravné zápchy sú pravidelnosťou a nájsť dobré parkovanie nie je jednoduché. Hodina parkovania vás vyjde minimálne 1,50 € a celý deň 30 € a viac. Za ten nezabudnuteľný zážitok nielen v Ríme, ale aj po ceste krásnymi scenériami to však, samozrejme, stojí.

 

Skontrolujte si auto

 

Aby sme však nezabudli na to najdôležitejšie, pred každou takouto cestou si nezabudnite skontrolovať auto. Aj s vozidlom, ktoré je na prvý pohľad v úplnom poriadku, by ste mali ísť do servisu, lebo keď sa kontrolka rozsvieti uprostred kolóny na diaľnici, je už veľmi neskoro. K tradične najpodceňovanejším veciam patria rezervné koleso a klimatizácia. K základnej výbave motoristu na dovolenke patrí 1 l fľaška s motorovým olejom na prípadné doliatie, koncentrát do ostrekovačov, sprej na odstraňovanie hmyzu z čelného skla, aktuálna verzia máp v navigácii, asistenčné služby, náhradné žiarovky a dostatok tekutín pre posádku.

Nemožno zabudnúť ani na povinnú výbavu – napríklad na reflexné vesty. V Rakúsku aj v Taliansku ich musí mať každá osoba, ktorá sa v prípade nehody mimo mesta pohybuje mimo vozidla. Preto je najbezpečnejšie mať jednu vestu pre každého pasažiera. Pokutu totiž môže dostať každý, kto toto pravidlo poruší.

Z doplnkov sa zídu napríklad tienidlá na predné okno, ale aj nosiče, boxy, deflektory na predné bočné okná, sieťky a vaničky do kufra. Zároveň nemožno zabúdať ani na kontrolu platnosti STK, EK a povinnej výbavy. Ak už máte všetko premyslené a skontrolované, Hyundai vám želá veľa šťastných kilometrov a príjemnú dovolenku.

Späť

Kontakt

Alena Chorvátová

+421905 992 998

© Alena Chorvátová 2011 Všetky práva vyhradené.

Webnode